Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD nabídla ODS obchod

  0:01aktualizováno  0:01
Mimořádná nervozita se šíří parlamentními kuloáry, v nichž vrcholí jednání před zítřejší druhou volbou prezidenta republiky. Neklid vyvolává zejména aktivita té části sociální demokracie, která se snaží protlačit na Hrad Miloše Zemana. Lidé blízcí expremiérovi se už dokonce pokoušeli domluvit na podpoře pro svého kandidáta s ODS.

Za to, aby se ODS vzdala svého kandidáta Václava Klause, nabídli Zemanovi přívrženci obchod. Jeho hlavním bodem by měl být podle zdrojů blízkých vedení ČSSD návrat Klause do křesla předsedy Poslanecké sněmovny, kde strávil čtyři roky během opoziční smlouvy v letech 1998-2002.

"Taková nabídka opravdu padla. Odmítli jsme to. Václav Klaus jednoznačně souhlasí, že na takovou nabídku nemáme jít," potvrdil vysoce postavený politik ODS.

Oficiálně ovšem ODS tvrdí, že žádná konkrétní nabídka pro Klause nepřišla: "Spíš to tady tak létá ve vzduchu, než aby to bylo oficiálně předloženo," říká vyjednavač ODS Miroslav Beneš. "Slyšel jsem také, že ve hře má být post ambasadora v nějaké významné zemi, ale to je nesmysl. Proč bychom to dělali?" dodává Beneš.

Stejně razantně nabídku obchodu s ODS odmítá i jedna z vyjednavaček ČSSD, Jitka Kupčová. "Nic takového jsem neslyšela a považuji to za nesmysl," říká místopředsedkyně sněmovny, která Zemanovi pro vyjednávání zapůjčila svou kancelář.

Jisté je, že postup Zemana a jeho lidí včera velmi zneklidnil i Václava Klause. "Trochu se děsím toho, že vstup Miloše Zemana, teď nevím, jestli jeho, nebo lidí kolem něho, tu věc trošku zamotal. Najednou se užívají metody, kroky, cesty, které já považuji za nefér," prohlásil bez dalších podrobností Klaus.

"Slyšíme, že je někdo kontaktován s nabídkou individuálních výhod či je mu něco připomínáno," doplňuje Klause jeho vyjednavač Miroslav Beneš. Ale ani on neřekl o "výhodách" či "připomínkách" nic bližšího.

Z tábora ODS a z řad odpůrců Miloše Zemana uvnitř ČSSD dokonce začaly padat náznaky, že si lidé kolem bývalého premiéra snaží jeho podporu koupit přímo penězi. Žádný důkaz o tom však není.

Dosud veřejně nevystoupil žádný z poslanců ODS ani jiné strany, který by přiznal, že mu někdo nabízel úplatek za hlas pro Zemana. Není proto vyloučeno, že se jen Zemanovi rivalové snaží expremiéra před zítřejší volbou zdiskreditovat.

Nikdy nepotvrzené zprávy o nakupování hlasů provázely i první volbu minulou středu. "Spekulace o penězích tu jsou. Ale nikdo mi neřekl, že mu někdo něco takového nabízel. Takže to jsou jen a jen spekulace," řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

Odhadnout, který z trojice kandidátů na prezidenta Klaus - Moserová - Zeman má v pátek největší šanci, si netroufají ani sami poslanci. Nejmenší šance se v zítřejším prezidentském klání dávají senátorce Jaroslavě Moserové, které slíbili hlasy lidovci a unionisté.

Ale i Zemanovi přívrženci přiznávají, že pro jeho zvolení jim i s masivní podporou komunistů a zhruba dvanácti lidovci stále chybí minimálně osm hlasů. "Je totiž jasné, že ani od sociální demokracie nedostane všechny hlasy. Nic ale není definitivní, myslím, že velká masáž bude probíhat ještě v den samotné volby," uvedl člen nejužšího vedení ČSSD.

Občanská demokratická strana sice veřejně prohlašuje, že věří v úspěch Václava Klause, nicméně už má připraven scénář pro případ, že její kandidát vypadne již v prvním kole. Taková varianta by nastala, pokud by v Senátu prošla Moserová a sněmovna se přiklonila na stranu Zemana.

V tu chvíli je ODS připravena se dalšího hlasování vůbec nezúčastnit. "Zvolíme takzvanou zabetonovanou obranu. Pokud by byl Zeman zvolen, tak ať je vidět, že to nebylo našimi hlasy," prozradil vysoce postavený politik ODS.

Šéf strany Topolánek vyjednával s Milošem Zemanem a podle neoficiálních informací mu oznámil, že udělá všechno pro to, aby nebyl zvolen. Zeman se poté sešel i s předsedou poslaneckého klubu ODS Vlastimilem Tlustým a Klausovým blízkým spolupracovníkem Petrem Žantovským. Ani jedna schůzka se podle Zemana netýkala možné podpory ODS.

Jestliže ani z druhé volby nový prezident nevzejde, ODS bude tlačit na přímou volbu. "Zvažovali jsme to už při druhé volbě, ale nesehnali jsme dostatečnou podporu. Po případném pátečním fiasku už to bude jiné," uvedl již citovaný funkcionář ODS. Jeden z vyjednavačů ODS, Miroslav Beneš, potvrdil, že už kvůli přímé volbě zahájil testovací rozhovory s představiteli ostatních stran.

Klaus: Zeman kupčí a hokynaří
Václav Klaus obvinil včera Miloše Zemana, že do prezidentských vyjednávání vnesl se svými lidmi kupčení a hokynaření. Své schůzky považuje Klaus za korektní. "Samozřejmě jednám, telefonuji, mluvím a jednají i lidé kolem mě. Vyjednávat s různými lidmi, oslovit je a nečekat, že oni dobrovolně sami přijdou a hodí hlasy, je legitimní a správné. Já se trochu děsím, že ten druhý týden prezidentské volby se oproti prvnímu posunul," řekl Klaus novinářům.

Jak se posunul?

Trochu se děsím toho, že vstup Miloše Zemana, a teď nevím, jestli jeho nebo lidí kolem něj, tu věc trošku zamotal a že se najednou používají metody, které považuji za nefér. To je novinka, ale já k tomu nic dalšího přidávat nebudu.

Jaké metody konkrétně myslíte?

Nevím. Já slyším o nejrůznějších chýrách, které slyšíte i vy sami. Ale vyhodnoťte si je sami podle svého.

Myslíte třeba to, že Zeman hostí předsedy stran ve své provizorní kanceláři? Vy takto nejednáte?

Podívejte, s některými jsem mluvil. V pondělí jsem navštívil dva kluby, ve čtvrtek navštívím další dva, mluvím s různými lidmi. A znova opakuji: Já to považuji za legitimní. Není pravda, že ty hlasy skáčou samy, a člověk se má o některých věcech ujistit či ubezpečit. Ale nemyslím si, že se mají používat nějaké přísliby hokynaření, kupčení o tyto věci. Pro mě by to bylo tak trapné a nedůstojné, že i kdybych to chtěl, tak bych si nedovedl vůbec představit, že bych to mohl vyslovit nahlas.

A podle vás Miloš Zeman dělá to, co teď říkáte?

Já nevím, jestli to dělá on nebo jeho agenti, ale myslím, že...

Objevily se spekulace, že by vás v prvním kole volby mohla vyřadit Jaroslava Moserová.

Aritmetické výpočty v novinách jsem raději neviděl. Rozumím, že kandidatura paní Moserové byla pokusem o zamíchání karet. Nepodezíral bych ji, že to je její záměr. Myslím, že to je spíše záměr těch, kteří ji do této volby zařadili a vnutili.

Je podle vás možné zvolit prezidenta, aniž by pro něj současně musela hlasovat jak ODS, tak ČSSD?

Myslím, že ano. ODS má ve sněmovně 58 a v Senátu 26 hlasů a bez ODS se může odhlasovat cokoliv, a to platí určitě i o ČSSD.
David Macháček 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz