Opozice vládu kritizovala za nečinnost. Když vláda své návrhy představila, ČSSD je odmítla. Máme lepší plán, tvrdí.

Opozice vládu kritizovala za nečinnost. Když vláda své návrhy představila, ČSSD je odmítla. Máme lepší plán, tvrdí. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

ČSSD kritizuje vládní protikrizový balíček, předloží svůj vlastní

  • 1783
Koalice a opozice se přou o to, kdo připravil lepší lék na zmírnění dopadů ekonomické krize. Premiér Mirek Topolánek dnes představil soubor šestnácti opatření, který schválila vláda. To nestačí, reagovala opozice a smetla návrh ze stolu. ČSSD proto předloží Sněmovně vlastní plán.

Vláda je v přípravě protikrizových opatření pasivní, opakovala téměř jako mantru každý den opoziční ČSSD. Jiří Paroubek dokonce před týdnem na tiskové konferenci pohrozil, že pokud vláda nepředstaví do 18. února smysluplný soubor návrhů, předloží socialisté vlastní materiál.

Navíc prý zváží, zda hlasování o balíčku nespojit s hlasováním o nedůvěře vládě. Jak by to prakticky provedla, ČSSD zatím neví. "Budeme se o tom bavit zítra na klubu," řekl iDNES.cz Petr Dimun z Lidového domu.

Vláda si výtku vzala zřejmě k srdci a po jejím dnešním zasedání premiér Mirek Topolánek soubor šestnácti opatření představil. Ve středu (tedy 18. února) je má také oznámit poslancům. - čtěte více o vládním protikrizovém plánu

ČSSD se ale návrhy stejně nelíbí. "Sociální demokracie je zklamána," řekl dnes v reakci na vládní návrh místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Kabinet podle něj podceňuje situaci, když počítá jen s mírným růstem ekonomiky (1,4 %) a není ochoten si připustit možnost, že by se hospodářství dostalo do záporných čísel.

Protikrizový plán vlády

16 opatření, kterými chce vláda bojovat proti krizi

Výhrady má i k jednotlivým návrhům. "Návrhy přicházejí pozdě, jsou mělké a nedostatečné," tvrdí Sobotka, který ve vládním balíčku postrádá například opatření ke stimulaci domácí spotřeby. Navíc jsou vládní nápady jen "na papíře" a nemají konkrétní legislativní podobu, argumentuje ČSSD.

Podle vlády ale exekutivní protikrizová opatření začnou fungovat okamžitě a legislativní změny nejsou nijak zásadní. Premiér pro ně chce hledat ve Sněmovně podporu. Odmítl ale komentovat, jak dalece by s osudem balíčku ve Sněmovně spojil osud své vlády.

ČSSD: Představíme svůj protikrizový plán

ČSSD tak i po dnešku trvá na tom, že přijde se svým vlastním řešením dopadů krize. "Setrváme ve svém plánu předložit do Poslanecké sněmovny konkrétní legislativní podobu návrhů ČSSD na podporu hospodářského růstu," oznámil dnes Sobotka.

Některé návrhy (celkem 57) představila ČSSD už koncem loňského roku. "S jistou závistí sleduji informace zahraničních médií, která informují, jak se ta která země snaží zmírnit dopady hospodářské krize," posteskl si před časem Jiří Paroubek, který prý podobnou aktivitu u české vlády postrádá. "Pánové NERVáci, vyzývám vás, vezměte si příklad z okolních zemí, začněte už konečně pracovat," apeloval Paroubek na vládu.

Topolánek dnes ale jakékoli "zaspání" vlády odmítl. "Polovina z těch opatření byla realizována od září loňského roku až do dnešního dne," uvedl. Naopak zkritizoval návrhy sociálních demokratů, které jsou podle něj dílem už obsaženy ve vládních plánech nebo jde jen o pouhé neúčinné proklamace.

Balíček to ve Sněmovně nebude mít lehké

Shoda nepanuje ani ve způsobu, jak by měla Sněmovna balíček schvalovat. Zatímco ODS o něm chce hlasovat jako o celku, ČSSD naopak o každém návrhu zvlášť.

Sobotka si navíc stěžuje, že vláda s opozicí o protikrizovém plánu nemluvila. Topolánek zase oponuje tím, že v poradním sboru NERV zasedají i dva bývalí ministři ČSSD Martin Jahn a Jiří Rusnok.

Sociální demokracie už dříve pohrozila, že pokud vláda nepředloží uspokojivý scénář boje s krizí, bude to pro ni důvodem pro další z pokusů vyslovit vládě nedůvěru.

Ve svém písemném projevu před sobotním sjezdem však Jiří Paroubek připustil, že ČSSD se s ohledem na půlroční české předsednictví nebude snažit vládě nedůvěru vyslovit. - čtěte ČSSD nevyvolá během předsednictví hlasování o nedůvěře

Naopak premiér Topolánek dnes naznačil, že pokud ve Sněmovně získají podporu některé návrhy opoziční, například snížení DPH na pohonné hmoty, které navrhuje spolu se Sobotkou rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý, měl by vládnout "někdo jiný". Návrh by prý stál 80 miliard korun a na jiná opatření by proto už nezbylo, tvrdil Topolánek.

Jsou opatření české vlády ke zmírnění ekonomické krize dostatečná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 2. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7172
NE
NE 3470

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video