Lidé demonstrující proti vládě na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011)

Lidé demonstrující proti vládě na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011) - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze (21. 5. 2011) | foto: David Březina, iDNES.cz

ČSSD kritizuje soud i vládu: Nečas a Kalousek se chovají jak pavouci

  • 177
Sociální demokraté se po sobotním obratu v přípravě na velkou pondělní stávku jednoznačně postavili na stranu odborů a tvrdě kritizují vládu i soud, který stávku zakázal. "V demokratické zemi není přípustné, aby premiér a ministr financí lákali jak pavouci odboráře do svých sítí," uvedl místopředseda strany Michal Hašek.

Podle Haška odbory bojuji za práva občanů ohrožených zpackanými reformami a lidé by je proto měli podpořit. "Souhlasím s tím, že se Nečasova vláda uchýlila k totalitním praktikám," uvedl Hašek. Stejně jako předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotovi se mu nelíbí, že soudní zákaz stávky dostali odboráři na chodbě Úřadu vlády, když čekali na setkání s ministry.

"Způsob, jakým bylo před jednáním vlády sehráno předání soudního rozhodnutí, byl zcela nedůstojný. ČSSD odmítá snahu vlády diskreditovat a zastrašovat odbory," prohlásil Sobotka.

Soud prý rozhodl špatně

Sociální demokraté stejně jako odboráři tvrdí, že na ohlášenou stávku se zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje, neboť nejde o stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy. Pouze na takovou by se dala použít omezení která použil Městský soud v Praze ve svém rozhodnutí.

"ČSSD pochybuje i o oprávněnosti Městského soudu v Praze vydat předběžné opatření na návrh ministerstva financí, které není podle žádného právního předpisu aktivně legitimovaným navrhovatelem k podání předběžného opatření ve věci zákazu uvedené stávky," uvedla strana.

Štěch: odpovědí musí být ještě tvrdší akce

Podle předsedy Senátu za ČSSD a bývalého šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha musí odbory verdikt respektovat, i když je prý chybný.

Štěch řekl, že odpovědí by měla být ještě razantnější akce, a vyzval občany k podpoře stávky, kterou odbory vyhlásily na protest proti vládním reformám. "Považuji za velmi hrubou chybu, že člen vlády se ve věci stávky obrátil na soud," neodpustil si Štěch kritiku ministra Kalouska. Rozhodnutí soudu je podle něj chybné a neadekvátní, u občanů to podle něj sníží již tak nízkou důvěru v justici.

Paroubek: pryč s diktátorskou vládou!

Ke kritice se přidal i bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Vláda a soudy jedno jsou. Vláda požádala soud o zákaz pondělní stávky a ten jí promptně vyhověl. Nemám pro to jiný výraz, jinou charakteristiku, nežli třídní spravedlnost," uvedl v prohlášení.

Paroubek dal do souvislosti rozhodnutí o zákazu stávky například s verdiktem Ústavního soudu z roku, který v roce 2009 znemožnil konání sněmovních voleb.

"Nemyslím, že metody zastrašování použité touto vládou jsou správným nástrojem pro uklidnění rozjitřených nálad ve společnosti," dodal bývalý šéf sociální demokracie. Takové kroky podle něj "rozdmýchají v české společnosti z jiskřičky požár". Paroubkovo vyjádření končí slovy "pryč s diktaturou vlády."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video