Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: ČSSD se rozhodla. Po více než půl roce od voleb snad vznikne vláda

  15:27aktualizováno  15:27
Výsledek vnitrostranického referenda v ČSSD není drtivý, ale je přesvědčivý. Poměr hlasů zhruba 60:40 při poměrně slušné účasti na hlasování dává Janu Hamáčkovi dostatečný mandát zavést partaj do dobrodružství v podobě vládnutí s hnutím ANO v menšinovém kabinetu, opřeném o jasně deklarovanou podporu KSČM.

Sociální demokracie kývla na vstup do vlády s ANO, kterou budou tolerovat komunisté. Pro vstup do menšinové vlády Andreje Babiše bylo 58,53 procenta účastníků vnitrostranického referenda ČSSD. Zúčastnilo se ho 64,75 procenta členů ČSSD (15. června 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Těžko s něčím porovnávat, takový model fungování politické vlády tu ještě nebyl, jen zčásti snese srovnání s druhým Klausovým kabinetem, opřeným o dohodu s ČSSD, anebo se Zemanovou vládou opoziční smlouvy. Také ještě nikdy nebyl český kabinet takovým paktem jednoho obra s jedním trpaslíkem. Z pohledu volebních výsledků je to ale slušný kompromis. 

Fotogalerie

ANO muselo obětovat pět lukrativních resortů včetně práce, zahraničí či veledůležitého vnitra, které za poslední tři desítky let pustil z ruky jen jediný premiér. Na druhé straně může ANO sociální demokraty kdykoliv přehlasovat jak ve vládě, tak ve Sněmovně – a sebelepší koaliční smlouva tomu nezabrání.

Nebude to žádná idylka. Jedna strana středu, ba dnes už spíše levého středu, jedna strana levicová a jedna krajně levicová se sice asi relativně dobře shodnou na politickém kurzu, ale tři roky se budou prát o marketingový obraz společného vládnutí.

Důvodů k nervozitě bude jistě dost. Hnutí ANO bylo čtyři roky tak trochu opozicí v Sobotkově vládě, což mu umožnilo udržet si protestní image. To už dál nepůjde, už dnes platí, že premiér Andrej Babiš = systém, se vším dobrým i špatným. Aby nějaký politik dokázal přežít dvě volební období na vrcholu, to se u nás v novodobé éře ještě nestalo. Snad proto ANO už dnes stagnuje, ba mírně klesá. Udržet se na výsluní bude stát hodně sil – i peněz.

ČSSD kývla na vstup do Babišovy vlády opřené o KSČM, pro bylo 58,5 procenta

Zpět k tradiční levici?

V případě ČSSD je úplně ve hvězdách, co vstup do vlády udělá s jejími preferencemi. Ale byl to sňatek z rozumu, volba menšího zla. Strana nemá lídra, který by strhával davy, a je po uši zadlužená. Doteď byla v parlamentu jedním z osmi opozičních uskupení a v souboji o mediální pozornost a voličskou přízeň s nimi zle prohrávala. Teď má šanci se odpoutat od dosavadního Sobotkova kurzu a hledání neexistující voličské výseče, vrátit se k programu klasické levice a výsledky své práce ve vládě dostatečně prodat.

A třetí do party – KSČM. Bude šroubovat svou cenu a zvyšovat požadavky? I jí půjde o to, jak nejlépe prodat svým voličům pakt s miliardářem. Ale s vědomím, že už tím, že byla po čtvrtstoletí přizvána ke stolu, od něhož se řídí země, dostala strašně moc. A že pokud by své nároky přehnala, nebo dokonce z podpory cukla, znevěrohodnila by se, a tím asi na další desetiletí vyloučila z jakéhokoliv skládání vlád.

Je dost důvodů, aby příští vládu ovládala zlá krev. Chce to změnu uvažování: není to žádná ideální konstelace, ale je to společný projekt ANO, ČSSD, KSČM a prezidenta. Jeho úspěch i neúspěch padnou na hlavy jich všech. Důležitou roli v tom bude hrát i to, jak dlouho ještě bude česká ekonomika stoupat. A na to, aby něco dokázali, mají jen dva roky, protože rok před volbami už nastupují úplně jiné zákonitosti.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Ověřovat pravost léků je zbytečné, padělky tu nemáme, zlobí se lékárníci

Ilustrační snímek

Už za necelý půlrok by měli lékárníci pomocí čtečky a speciálního kódu ověřit pravost každého vydaného balení léků....

Hazard se vrátí do Chebu, povolen bude i jinde než jen na Svatém Kříži

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu (19. 9. 2018)

Cheb čelí zvýšenému zájmu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stalo se tak v souvislosti s vyhláškou, která...

VIDEA TÝDNE: Herecký výkon reportéra, dopravní džungle a nepovedený vzlet

Dopravní komplikace v Hostivaři

Herecký výkon reportéra zmítajícího se ve větru, který ve skutečnosti nebyl, a ranní dopravní džungle, kterou zažívají...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz