KOMENTÁŘ: ČSSD se rozhodla. Po více než půl roce od voleb snad vznikne vláda

  15:27aktualizováno  15:27
Výsledek vnitrostranického referenda v ČSSD není drtivý, ale je přesvědčivý. Poměr hlasů zhruba 60:40 při poměrně slušné účasti na hlasování dává Janu Hamáčkovi dostatečný mandát zavést partaj do dobrodružství v podobě vládnutí s hnutím ANO v menšinovém kabinetu, opřeném o jasně deklarovanou podporu KSČM.

Sociální demokracie kývla na vstup do vlády s ANO, kterou budou tolerovat komunisté. Pro vstup do menšinové vlády Andreje Babiše bylo 58,53 procenta účastníků vnitrostranického referenda ČSSD. Zúčastnilo se ho 64,75 procenta členů ČSSD (15. června 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Těžko s něčím porovnávat, takový model fungování politické vlády tu ještě nebyl, jen zčásti snese srovnání s druhým Klausovým kabinetem, opřeným o dohodu s ČSSD, anebo se Zemanovou vládou opoziční smlouvy. Také ještě nikdy nebyl český kabinet takovým paktem jednoho obra s jedním trpaslíkem. Z pohledu volebních výsledků je to ale slušný kompromis. 

Fotogalerie

ANO muselo obětovat pět lukrativních resortů včetně práce, zahraničí či veledůležitého vnitra, které za poslední tři desítky let pustil z ruky jen jediný premiér. Na druhé straně může ANO sociální demokraty kdykoliv přehlasovat jak ve vládě, tak ve Sněmovně – a sebelepší koaliční smlouva tomu nezabrání.

Nebude to žádná idylka. Jedna strana středu, ba dnes už spíše levého středu, jedna strana levicová a jedna krajně levicová se sice asi relativně dobře shodnou na politickém kurzu, ale tři roky se budou prát o marketingový obraz společného vládnutí.

Důvodů k nervozitě bude jistě dost. Hnutí ANO bylo čtyři roky tak trochu opozicí v Sobotkově vládě, což mu umožnilo udržet si protestní image. To už dál nepůjde, už dnes platí, že premiér Andrej Babiš = systém, se vším dobrým i špatným. Aby nějaký politik dokázal přežít dvě volební období na vrcholu, to se u nás v novodobé éře ještě nestalo. Snad proto ANO už dnes stagnuje, ba mírně klesá. Udržet se na výsluní bude stát hodně sil – i peněz.

ČSSD kývla na vstup do Babišovy vlády opřené o KSČM, pro bylo 58,5 procenta

Zpět k tradiční levici?

V případě ČSSD je úplně ve hvězdách, co vstup do vlády udělá s jejími preferencemi. Ale byl to sňatek z rozumu, volba menšího zla. Strana nemá lídra, který by strhával davy, a je po uši zadlužená. Doteď byla v parlamentu jedním z osmi opozičních uskupení a v souboji o mediální pozornost a voličskou přízeň s nimi zle prohrávala. Teď má šanci se odpoutat od dosavadního Sobotkova kurzu a hledání neexistující voličské výseče, vrátit se k programu klasické levice a výsledky své práce ve vládě dostatečně prodat.

A třetí do party – KSČM. Bude šroubovat svou cenu a zvyšovat požadavky? I jí půjde o to, jak nejlépe prodat svým voličům pakt s miliardářem. Ale s vědomím, že už tím, že byla po čtvrtstoletí přizvána ke stolu, od něhož se řídí země, dostala strašně moc. A že pokud by své nároky přehnala, nebo dokonce z podpory cukla, znevěrohodnila by se, a tím asi na další desetiletí vyloučila z jakéhokoliv skládání vlád.

Je dost důvodů, aby příští vládu ovládala zlá krev. Chce to změnu uvažování: není to žádná ideální konstelace, ale je to společný projekt ANO, ČSSD, KSČM a prezidenta. Jeho úspěch i neúspěch padnou na hlavy jich všech. Důležitou roli v tom bude hrát i to, jak dlouho ještě bude česká ekonomika stoupat. A na to, aby něco dokázali, mají jen dva roky, protože rok před volbami už nastupují úplně jiné zákonitosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Úředníci stavbu apartmánů ve Špindlu přezkoumávat nemusí, rozhodl soud

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku...

Někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz neuspěl u Krajského soudu v Hradci Králové se svými...

Nadace Agrofert podpoří péči o umírající, hospicům rozdělí devět milionů

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Sektor hospicové a paliativní péče, tedy péče o umírající pacienty, v Česku trpí podfinancováním a celkovým zanedbáním....

Ubližování a nadávky ve třídě zažila většina žáků, ukázal průzkum

Do anonymního dotazníkového šetření Mapa školy se každoročně zapojují školy,...

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě a více než třetina žáků se ve škole...

Najdete na iDNES.cz