Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidla služebního zákona musí platit pro maximum úředníků, tvrdí ČSSD

  10:22aktualizováno  10:22
Státní úřady, které požadují výjimku z připravované novely služebního zákona, narazí na odpor ČSSD. Poslanci Roman Sklenák a Jeroným Tejc v pátek po jednání grémia strany uvedli, že nová pravidla se mají vztahovat na maximum institucí.

Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák s poslancem ČSSD Jeronýmem Tejcem | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Máme ambici, aby se působnost vztahovala na maximum úřadů a příspěvkových organizací, protože cílem je zkvalitnit státní správu, stanovit jasná pravidla pro odměňování tak, aby nedocházelo ke zneužívání, a jasně oddělit politickou úroveň od té úřednické," uvedl Jeroným Tejc, předseda sněmovního ústavně právního výboru, který novelu projednává.

Tejc tento týden uvedl, že ČSSD bude prosazovat, aby výjimku z působnosti získaly jen Národní bezpečnostní úřad a Nejvyšší kontrolní úřad.

Poslance požádalo už sedm úřadů, aby je z působnosti zákona vyňali. Mezi nimi je například Český statistický úřad nebo Energetický regulační úřad. Podle nich jim zákon vezme nezávislost na státu a možnost zaměstnávat experty (více čtěte zde).

"Nemyslím si, že jejich odůvodnění je na místě," řekl iDNES.cz Roman Sklenák. Podle něj existuje řešení prostřednictvím pracovní smlouvy. U úředníků je v ní definováno, že vykonávají státní službu, u expertů, které úřad potřebuje pro kvalitní výstupy, toto být uvedeno nemusí. Tím by se na ně nevztahoval služební zákon.

Úřady také zákonodárce upozornily, že novela se dostává do kolize z evropským právem, které posiluje nezávislé postavení kontrolorů na státě. Tejc připustil, že autoři novely, mezi které patří i on, se budou ještě touto věcí dále zabývat, aby bylo jasné, zda dochází ke kolizi práv, či nikoliv.

Zákon nebude platit pro politiky nebo Hrad

Služební zákon upraví podmínky práce 75 tisíc úředníků. Tedy zaměstnanců ministerstev, finančních úřadů, úřadů práce nebo katastrálních úřadů. Vztahovat se nebude na kancelář Hradu nebo Sněmovny, ani na samotné ministry, premiéra a jejich kabinety a tiskové mluvčí. Neplatí ani pro samosprávu, tedy magistráty, obecní a městské úřady.

Novelu zákona připravili poslanci ČSSD, koalice se již dohodla na základních tezích pozměňovacího návrhu (jejich přehled najdete zde).

Novelu zkritizovala ODS a TOP 09. Podle opozice není dobré zastropovávat odměny na dvaceti procentech ročního příjmu úředníka, protože neumožní státní správě konkurovat soukromému sektoru, pokud jde o experty. Opozice také upozornila, že noví i všichni stávající úředníci by museli v krátkém čase projít zkouškou, která by ověřila jejich znalosti zákonů. Teze hovoří o tom, že úřednickou zkoušku by prováděla pro celou zemi jedna státní vysoká škola. Tou by byla Policejní akademie.

U vzdělávání se ČSSD od původního návrhu odklání. "Chceme zachovat úřednické zkoušky pro vstup, ale netrváme na tom, že je musí splnit i lidé, kteří ve státní správě už pracují," uvedl v pátek Tejc. "V případě vzdělávání by měly být využity vysoké školy, které mají akreditaci k výuce práva. Policejní akademie by neměla mít monopol," dodal s tím, že o tom, co bude součástí zkoušky úředníků, rozhodne Generální ředitelství státní správy.

Do třetího čtení by měla novela jít v prvním pololetí letošního roku

Kolik budou změny stát a kolik nových úředníků kvůli nim stát bude potřebovat, zatím autoři změn nevědí.

Teze pozměňovacího návrhu mají získat paragrafovou podobu až v březnu. Do té doby se bude řešit na úrovni pracovních seminářů, legislativní komise a na společném jednání poslanců a senátorů, jaká bude definitivní podoba novely. Do ní by měly promluvit i odbory.

Spolu s pozměňovacím návrhem vznikne i důvodová zpráva, kde mají být uvedeny náklady a další dopady zákona. "Naší ambicí je, aby do poloviny roku byl návrh projednán ve třetím čtení," podotkl Sklenák. Zákon by měl nabýt účinnosti příští rok.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...

Pardubický zámek čeká revoluce bez galerie navržená esy mezi architekty

Josef Pleskot a Petr Všetečka, dva z trojice architektů, kteří pomáhají...

Pardubický zámek bude více patřit Pernštejnům a návštěvníkům zámku. Z renesančního klenotu Pardubic se odstěhuje...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....Najdete na iDNES.cz