ČSSD: jednat budeme i s komunisty

  • 344
ČSSD bude o nové vládě jednat i s ODS a komunisty. Stanislavu Grossovi to doporučilo úzké vedení strany po sobotním dopoledním jednání v Lidovém domě v Praze. Gross až doposud tvrdil, že nechce novou vládu o hlasy KSČM opírat.

Předsednictvo ČSSD nakonec doporučilo jednat se všemi parlamentními politickými stranami s cílem vytvořit stabilní vládu s mandátem do konce volebního období v roce 2006. Tedy včetně komunistů.

"Budeme jednat se všemi parlamentními subjekty, nikoho z toho nehodlám vyjímat - ta jednání proběhnou v průběhu těch volných dnů. Pokud jde o jednání s komunistickou stranou, tak ještě žádný schůzka domluvena není, ale samozřejmě počítám s jednáním se všemi subjekty v Poslanecké sněmovně, včetně KSČM. Během dneška zítřka se spojím s panem předsedou Grebeníčkem a dohodneme si termín,“ uvedl Gross.

Gross doposud říkal, že nechce svou vládu o hlasy komunistů opírat. To si nepřeje ani prezident Václav Klaus.

Někteří sociální demokraté - Petr Ibl, Josef Hojdar nebo Jaroslav Foldyna - už před jednání předsednictva tvrdili, že si nepřejí ve vládě unionisty - anebo jen minimální zastoupení. "Pokud jde o Unii svobody, nebyla řeč o tom, jestli bude nebo nebude ve vládě," řekl po jednání Gross. 

Gross také připustil, že ČSSD chtěla oplátkou za podporu své nové vlády ODS přepustit některé kontrolní funkce - konkrétně jde o post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu pro poslance ODS Miroslava Beneše. "Mluvil jsem o této variantě i s prezidentem Klausem," řekl Gross.

Jak to vidí lidovci?
Krátce po jednání vedení ČSSD se nechali slyšet křesťanští demokraté, že nezasednou do vlády, která by se musela spoléhat na podporu komunistů.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek přesto považuje za legitimní, že chce šéf ČSSD Stanislav Gross jednat i s KSČM. Zároveň ale Kalousek zdůraznil, že lidovci by se nepodíleli ani na vládě, kterou by nějakou formou podpořil třeba jen jeden z poslanců KSČM.

Dál s US-DEU, nebo bez?
Členové předsednictva ČSSD se před jednáním rozcházeli v názorech na účast Unie svobody-DEU v novém kabinetu.

Už dříve Gross naznačil, že by se chtěl pokusit zachovat současnou podobu vlády, tedy partnerství s US-DEU a lidovci. Tomu však brání slabá podpora vlády v Poslanecké sněmovně, zvlášť potom, co z unie odešli dva poslanci.

Proti pokračování spolupráce s liberálními unionisty je ta část ČSSD, která dlouhodobě kritizovala premiéra Vladimíra Špidlu kvůli odklonu jeho politiky od levicové politiky sociální demokracie.

"Budu rád, když budeme schopni sestavit vládu s podporou, ve které bude mít unie minimum míst," řekl poslanec Jaroslav Foldyna. Později dodal, že nejlépe by bylo, kdyby v novém kabinetu nezasedl nikdo z US-DEU. Žádné významné posty nečekají nejmenší z dosavadních vládních stran ani podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Petra Ibla.

"Unie svobody by neměla mít ve vládě žádné místo, protože premiér Špidla byl odstoupen kvůli tomu, že tam ta Unie svobody byla," uvedl poslanec Josef Hojdar.

Další jednání
Během soboty nebo neděle se Stanislav Gross sejde s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem.

Ještě v sobotu se Gross patrně sejde s předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem.

Dohodnuté má také jednání s šéfem unie Pavlem Němcem. Ten však ještě v pátek večer přesně nevěděl, zda s Grossem bude mluvit dnes nebo až v dalších dnech prodlouženého svátečního víkendu.

Jak bude vypadat nová vláda?
Prezident Václav Klaus Grosse požádal v pátek odpoledne požádal, aby zahájil oficiální jednání o vytvoření budoucí vlády. Nová vláda by podle něj měla představovat změnu. Nemělo by jít jen o obměnu několika jmen v koaličním kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, jak si přejí někteří politici končící vládní koalice, míní.

Vláda, kterou má Gross zkusit sestavit, se nebude moct opřít o podporu ODS, o hlasy KSČM se přitom Gross ještě před sobotním jednáním opírat nechtěl. "Tato vláda nebude mít naši podporu, a tím to končí," řekl Mirek Topolánek, šéf ODS, která chce předčasné volby. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček ale čekal, že ho Gross požádá o setkání.

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross a ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach před jednáním o nové vládě v Lidovém domě (3.července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video