Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD je v Praze proti vyššímu nájmu

  9:50aktualizováno  9:50
Praha - Nové vedení pražské ČSSD v čele s Petrou Buzkovou doporučilo členům zastupitelstva zvoleným za sociální demokracii, aby hledali způsob, jak nezvýšit regulované nájemné sociálně slabým lidem. Městská rada složená ze členů ODS a ČSSD totiž počátkem dubna rozhodla o tom, že čisté regulované nájemné v Praze může od července vyrůst o čtyři procenta. Za jeden metr plochy bytu první kategorie tak nájemníci zaplatí 35,64 koruny. Buzková uvedla, že sociální demokraté doposud ani nehledali technický způsob, jak zajistit, aby se sociálně slabších lidí netýkalo chystané zdražení činže, ovšem podle ní je možné technicky zajistit cokoli.

Jak získat v Praze byt?
Čtěte přílohu ZDE

Městský radní Miloš Máša však uvedl, že městské zastupitelstvo bude tento týden jednat o koncepci sociální politiky hlavního města, která by měla problém sociálně slabých řešit. Sociální demokraté však mají v pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu pouze deset hlasů a jejich koaliční partner na radnici - ODS - má na zvyšování nájmů jiný názor než ČSSD.

Petra Buzková dokonce naznačila, že by rozdílné názory na deregulaci nájemného mohly vést až k rozpadu koalice na pražské radnici. "ODS se staví k otázce bydlení zcela hazardérsky a nebere ohled na zájmy občanů velkých měst. Já nechci odhadovat, jak dlouho velká koalice na radnici vydrží. Z koalice bychom ovšem odešli, pokud bychom ztratili šanci uplatňovat svůj volební program," řekla Buzková.

Sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček počítá s tím, že nájemné v dalších letech poroste. Stejně jako jinde v Evropě. Ovšem u nás - na rozdíl od západní Evropy - nemáme vytvořeny základní předpoklady pro masivní deregulaci. "Je otázkou, jak naložíme s lidmi, kteří na náklady spojené s bydlením nebudou mít peníze," řekl poslanec.

Pražští sociální demokraté soudí, že by vláda už neměla předkládat parlamentu nový zákon o nájemném. Poté, co parlament vládě zamítl návrh zákona o deregulaci nájemného, je však vláda podle Křečka v neřešitelné situaci.
"Zákon se sociálně únosnou deregulací nájemného jí sněmovna neschválí a předlohou přijatelnou pro většinu poslanců by porušila své vlastní programové prohlášení," míní Křeček. Podle něj však současnou situaci řeší občanský zákoník, který určuje, že nájemce bytu platí dohodnuté nájemné nebo nájemné v místě obvyklé.

Primátor Jan Kasl reagoval na snahu ČSSD kriticky. "Netuším, co tím paní poslankyně Buzková sleduje. Praha si přeje řešení situace s regulací nájemného, neboť jinak nezačne fungovat trh a stále budeme svědky černých podnájmů a přitom se nikdo nepohrne do stavby nájemních bytů. 12 let po revoluci je situace katastrofální," uvedl.

Jedna z nejpopulárnějších českých političek, Petra Buzková (na snímku naslouchá radnímu Miloši Mášovi), začíná úřadovat v čele pražských sociálních demokratů, kam byla nedávno zvolena. Zatím není jasné, zda nějak změní ČSSD v metropoli či poměry ve městě, rozhodně však v úterý zvolila ostřejší slovník. "ODS se staví k otázce bydlení zcela hazardérsky a nebere ohled na zájmy občanů velkých měst," prohlásila. Primátor Jan Kasl jí na dálku odpověděl: "Netuším, co tím paní poslankyně Buzková sleduje." Nová předsedkyně zároveň upozornila, že ztratí-li pražská organizace ČSSD možnost prosazovat svůj komunální volební program, odejde z koalice s ODS. (24. dubna 2001)

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz