Hamáček vede ČSSD. Onderka chce být jako zlý býk, který rozráží zdi

  • 174
Jan Hamáček znovu vede ČSSD, neměl soupeře. Dostal 433 hlasů, proti bylo 57 delegátů, 11 lístků bylo neplatných. Zvolen byl i první místopředseda Roman Onderka. „Jsem býk, který rozráží zdi,“ charakterizoval sám sebe Onderka. Při jednání s hnutím ANO Andreje Babiše bude on tím, kdo bude „zlý“. ČSSD také změnila stranické stanovy a skoncovala s kvótami pro povinné zastoupení žen ve vedení.

„Zvedli jsme se z kolen, nelitujeme se, nehádáme, vidíme cestu a jdeme po ní,“ řekl Hamáček. Dostal 433 hlasů, proti bylo 57 delegátů, 11 lístků bylo neplatných. Nehodlá měnit žádného z ministrů za sociální demokracii a řekl, že vláda pro něj není posvátná kráva.

Přeji mu, aby se z ČSSD nestal fackovací panák dua Zeman a Babiš,“ popřál Hamáčkovi předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Naopak podle šéfa ODS Petra Fialy se tak už stalo. „Potvrzuje se, že ČSSD bude nadále v područí Miloše Zemana a Andreje Babiše. Výsledek volby také znamená pokračování soutěže v populistických nápadech mezi ČSSD a hnutím ANO,“ tvrdí Fiala.

Hamáček na sjezdu v Hradci Králové za správné rozhodnutí označil rozhodnutí jít do vlády s hnutím ANO. „Bez kompromisů to občas nejde,“ prohlásil šéf ČSSD a ministr vnitra. Za to, že o tom strana rozhodla ve vnitrostranickém referendu, ČSSD pochválil prezident Miloš Zeman, který na sjezdu straně doporučil, aby se soustředila na zaměstnance a důchodce, kteří podle něj tvoří většinu voličů strany, ne na různé menšiny. Zeman také řekl, že bude v eurovolbách sociální demokraty volit.

ČSSD může z vlády odejít, když se Babiš bude objímat s pravicí

„Voliči ocení, že jsme nepustili do vlády extrémisty,“ je přesvědčen Hamáček.

Komunisté ve vládě nesedí, ale tolerují menšinový koaliční kabinet Andreje Babiše, který sestavily ANO a ČSSD.

„Vláda není posvátná kráva, jsme v ní proto, abychom prosazovali náš program,“ uvedl také lídr ČSSD. Strana podle něj z koalice s ANO může odejít, když Babiš začne ČSSD podrážet. „Pokud by se ANO rozhodlo objímat s pravicí, můžeme odejít,“ řekl Hamáček.

„Potřebujeme zákon o dostupném bydlení. Teď,“ slíbil také před tím, než byl znovu zvolen předsedou a sklidil za to potlesk delegátů. Mezi prioritami pro jednání s ANO jmenoval zavedení sektorové daně a progresivní zdanění. 

Sociální demokracie zrušila kvóty pro povinné zastoupení žen

Ještě před zvolením Hamáčka upravili sociální demokraté stranické stanovy. Kromě zrušení kvót pro povinné zastoupení obou pohlaví ve stranických orgánech po změně zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy.

Ústřední výkonný výbor nahradí nová podoba předsednictva, v němž budou zástupci stranických krajských organizací. Mělo by mít asi šest desítek členů, což je v porovnání s nynějším ústředním výkonným výborem zhruba třetina. Místní stranické organizace budou muset mít licence, které bude moci odebírat předsednictvo. 

„Myslím, že jsme učinili velký krok vpřed a nikoli do propasti,“ řekl končící místopředseda ČSSD Martin Netolický. „Věřím, že strana bude s novými stanovami akceschopnější,“ řekl Hamáček.

Onderka bude ten, kdo není ochoten dělat kompromisy

Nejen Hamáček neměl při volbě soupeře. I na pozici prvního místopředsedy zůstal jediný kandidát – Roman Onderka. Byl zvolen 410 hlasy ze 495. „Po dnešku se stávám optimistou,“ prohlásil. „Honza Hamáček je spíš diplomat, já jsem spíš člověk konzervativní a politik, který není ochoten dělat kompromisy. Býk, který rozráží zdi,“ charakterizoval sám sebe Onderka.

Vůbec mu nevadí, když se bude Babiš vztekat. Bude to podle něj znamenat, že sociální demokraté hájí své návrhy a názory ve vládě dostatečně tvrdě. Fakticky by to tedy při koaličních vyjednáváních mohlo vypadat tak, že Hamáček bude při jednání s Babišem ten „hodný“ a Onderka „zlý“. Hamáček řekl, že se strana v tandemu s Onderku chce pokusit o to, aby se k ní vrátili voliči, kteří ji z nejrůznějších důvodů opustili.

Na pozice místopředsedů strany se pokusí dostat i ministři za ČSSD: Jana Maláčová a Tomáš Petříček. Ministr kultury Antonín Staněk kandidaturu stáhl a chce se soustředit na práci ve vládě, pro což má Hamáčkovu podporu. Dalšími kandidáty na místopředsedu jsou starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, poslanec Ondřej Veselý a bývalý mluvčí strany Lucie Orgoníková.

„Když jsem nastupoval do vlády dozvěděl jsem se maňásek,“ řekl před volbou Petříček, kterému jeho kritici vyčítali, že bude jen loutkou europoslance Miroslava Pocheho, kterého Zeman odmítl jmenovat do vlády. Petříček si s sebou přinesl na volbu maňáska Ferdu, kterého mu pro štěstí dala jeho dcera.

„Jsem srdcař,“ řekl delegátům Veselý. Šmarda řekl, že ČSSD si nesmí hrát na to, že je strana pro všechny a vybídl kolegy, aby nevěřili těm, kdo tvrdí, že tu jsou pro všechny, protože to může znamenat, že tu jsou jen pro sebe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video