ČSSD chce zestátnit část zdravotnictví

  • 738
Zdraví není soukromá věc jednotlivce, ale zájem státu. Proto by měl zdravotní péči organizovat a zajišťovat stát, nikoli "neviditelná ruka trhu". Privatizace zdravotnictví po roce 1992 byla chybou a podnikatelé zaměření na zisk resort jenom zadlužili.

Taková je podstata návrhu, který pro ministryni Emmerovou vytvořila jí ustavená komise pro přípravu koncepce zdravotnictví a který získala MF DNES.

"Je to jen podklad pro diskusi, ne hotová koncepce," řekl šéf komise Julius Müller, který je poradcem Emmerové a místopředsedou zdravotní komise ČSSD.

Netajil své rozhořčení, že návrh utekl ven. Některé návrhy jsou totiž revoluční a podle informací MF DNES vyvolává materiál ostré polemiky v samotném Lidovém domě.

V privátu jen za hotové
Návrh obsahuje zhruba následující teze:

- do zdravotnictví začnou mnohem více než dnes přispívat stát (ten také všechna zdravotnická zařízení oddluží), obce a kraje, naopak pacienti víc platit nebudou;

- základem veřejného zdravotnictví bude stanovená síť obvodních lékařů, ambulantních specialistů, městských a krajských veřejných nemocnic, lékaři budou mít s orgánem státní správy smlouvu;

- objekty zdravotnických zařízení v této síti včetně ordinací budou patřit převážně obcím, krajům nebo státu (ty nebudou lékařům v ordinacích účtovat nájemné), přednost před samostatnými ordinacemi budou mít polikliniky, kde má pacient všechno pohromadě;

- v soukromých zdravotnických zařízeních, která nebudou součástí veřejné sítě, si bude pacient platit péči přímo;

- kvalitu zdravotní péče budou sledovat hlavní a krajští odborníci;

- pracovní neschopnost budou hlídat posudkoví lékaři, nebude to tedy jen věc praktických lékařů;

- pacientům budou zavedeny zdravotní knížky, aby měl lékař přehled o zdravotním stavu pacienta.

Vykoupíme majetek zpátky
Největší rozruch vyvolala představa, že by objekty zdravotnických zařízení, které by ministerstvo s kraji zařadilo do sítě, byly převážně ve vlastnictví státu či obce. A ty, které byly v minulých letech zprivatizovány, by stát vykoupil. A to za částky, které do nich lékaři investovali.

Od této myšlenky se ministryně Emmerová oficiálně distancovala. Její poradce Julius Müller si však myslí, že řada lékařů by o to měla zájem, protože do privatizace byli v 90. letech přinuceni a teď mají dluhy. "To není žádné znárodnění, protože stát by za to zaplatil," řekl Müller.

Dodal také, že by šlo pouze o nabídku ze strany státu, nikoli o nutnost. Pro lékaře by podle něj bylo výhodné léčit ve státním či obecním, protože by jim provoz platila obec.

Starosta Českého Krumlova František Mikeš však rozhodně nestojí o to, dostat zpět místní polikliniku či soukromé lékařské praxe. "Od privatizace fungují velmi dobře," řekl Mikeš.

Dodal, že na to, aby jim město znovu platilo nájmy a energie, nejsou v obecní pokladně peníze. Rozumí prý tomu, že je problém, když se ze zdravotního pojištění platí náklady na provoz ordinací. "Ale dát to zpátky obcím, které už za stát platí bezpečnost, dopravu či školy, to je vážně silná káva," dodal Mikeš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video