Barcelonské cíle požadují, aby v celé EU mohla do roku 2010 až třetina dětí do tří let navštěvovat zařízení kolektivní péče.

Barcelonské cíle požadují, aby v celé EU mohla do roku 2010 až třetina dětí do tří let navštěvovat zařízení kolektivní péče. | foto: Profimedia.cz

ČSSD chce více jeslí, dříve jejich úbytek vítala

  • 301
Sociální demokraté volají po větším počtu jeslí. Matky, které chtějí po dvouleté mateřské dovolené pracovat, nemají prý děti kam odložit. Přitom za svých vlád s klesajícím počtem těchto zařízení souhlasili a trend dokonce vítali. Dnes vysvětlují, že v koaliční vládě museli dělat ústupky lidovcům.

Vrátit se k podpoře jeslí je jednou z podmínek, které ČSSD adresovala nové Fischerově vládě. Nedostatek jeslí kritizoval předseda strany Jiří Paroubek i v projevu na stranickém sjezdu. A ve svých programových materiálech ČSSD tvrdí, že "bude prosazovat zřizování veřejných zařízení péče o děti v souladu s barcelonskými kritérii."

"Určitě to bude zahrnuto do volebního programu," řekla iDNES.cz stínová ministryně ČSSD pro ženu a rodinu Anna Čurdová. "Kapacity se ukazují z pohledu populačního vývoje jako nedostatečné," argumentuje stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Zmíněné barcelonské cíle požadují, aby v celé EU mohla do roku 2010 až třetina dětí do tří let navštěvovat zařízení kolektivní péče. Exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS chtěl v rámci českého předsednictví zavést debatu o smysluplnosti takového nařízení. Rozhodnutí má být na rodičích a ne na direktivním příkazu z Bruselu, tvrdil.

Nečasovo ministerstvo také argumentovalo tím, že Česká republika má s jeslemi neblahé zkušenosti z dob totality, kdy do nich chodila až čtvrtina dětí. Se svou iniciativou Nečas nakonec neuspěl, odpor se zvedl jak ze strany EU, tak právě českých sociálních demokratů.

ČSSD dnes: Matky by šly do práce, ale jesle chybí

Ti naopak požadují, aby jeslí bylo více. "V celé republice z 1 500 jeslí zbylo asi čtyřicet, což je strašné číslo," řekla iDNES.cz předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová.

Podle ní musí mít matky možnost zapojit se do práce, zvláště v době ekonomické krize. "Není žádný zločin dávat dvouleté děti do předškolního zařízení. Jsem velice ostře proti, aby matka, která tak činí, byla skandalizovaná jako špatná máma," tvrdí Maršová, která se odvolává na zkušenosti ze Skandinávie, kde podobná zařízení navštěvuje až 70 procent dětí.

V České republice jesle využívají jen dvě procenta matek. Podle ČSSD je to ale proto, že jesle chybí. Kdyby jich bylo více, byl by o ně větší zájem. "Matky by šly od dvou let věku dítěte do práce, ale jesle zoufale nejsou. Dnes nejcennější rodinné zboží je babička," posteskla si Maršová.

Naopak ODS s podporou jeslí ve svém programu nepočítá. Podle exministra Petra Nečase je to nákladné a stát na to nemá prostředky, jesle navíc zřizují obce. Spíše než rozšiřování počtu jeslí chce ODS podpořit alternativní zařízení jako například miniškolky.

ČSSD dříve: Dítěti je lépe v rodině než v jeslích

Sociální demokraté přitom za svých vlád úbytek jeslí podporovali. "Vzhledem ke skutečnosti, že stát umožňuje matkám péči o dítě do věku čtyř let, počet jeslí v České republice klesá. Ministerstvo zdravotnictví tento trend podporuje, neboť optimálnímu vývoji dítěte v tomto věku nejvíce vyhovuje individuální péče ve vlastní rodině," uvádí například Národní zpráva o rodině schválená vládou v roce 2004.

Tehdy byl ministrem práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministerstvo zdravotnictví patřilo také sociálním demokratům.

Nad obratem se pozastavuje i bývalý ministr téhož resortu Petr Nečas z ODS. "Je otázka, co ČSSD vůbec chce. Je to účelové pokrytectví, kdy levá ruka neví, co dělá pravá," řekl iDNES.cz Nečas a připomněl stejné usnesení z Národní zprávy. "Sociální demokracie by měla vysvětlit, proč změnila názor," dodal.

To socialisté vysvětlují - prý šlo o tlak koaličních partnerů. "Byli jsme v koaličních vládách, kde lidovci razí trend co nejdelší domácí péče. Aby lidovci na něco kývli, tak se vždy šlo cestou nejmenšího odporu, protože matky nikdy nepůjdou demonstrovat na náměstí," vysvětluje rozpor Maršová. Na koalici se odvolávají i poslanci Čurdová či Škromach. Podle nich měli sociální demokraté zachování dostupné veřejné předškolní péče ve svém programu vždy.

Dnes vede ministerstvo práce a sociálních věcí po konzervativním Nečasovi Petr Šimerka nominovaný ČSSD. Koncepce rodinné politiky se ale nezměnila. "Koncepce rodinné politiky je stejná a vychází z řady dokumentů, na jejichž počátku stojí Národní zpráva o rodině z roku 2004," potvrdila iDNES.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Nezměnil se ani postoj k jeslím. "Politika ministerstva v postoji k jeslím je konzistentní od doby, co má ministerstvo rodinnou politiku v kompetenci a neměnila se v závislosti na výměně vlád," dodala. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video