Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD chce ve Sněmovně „grilovat“ Pospíšila a žalobce Zemana

  16:19aktualizováno  16:19
Opoziční ČSSD žádá o svolání mimořádného jednání sněmovního ústavně právního výboru. Důvodem jsou pochybnosti ve fungování státního zastupitelství. Sociální demokraté požadují, aby se výboru proto účastnili také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

ČSSD v úterý požádá o svolání mimořádné schůze jednoho ze sněmovních výborů. Ilustrační foto | foto: Michal DoležalČTK

"Pro svolání výboru máme zajištěno potřebných šest hlasů, tedy dvě pětiny členů výboru," oznámil poslanec ČSSD a člen výboru Jeroným Tejc. O mimořádné svolání výboru bude ČSSD žádat jeho předsedkyni Karolínu Peake v úterý. Schůze by se pak mohla konat v druhém červnovém týdnu.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by podle ČSSD měli členům klubu vysvětlit zveřejnění interního dokumentu, který souvisí s vyšetřováním kauzy údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí.

"Oba zmínění by měli poslancům osvětlit stávající situaci ve státním zastupitelství. Budeme žádat vysvětlení personálních sporů i poskytnutí informací o možném ovlivňování kauzy Pavla Drobila," dodal Tejc.

Dokument vyšel v Respektu v pondělí. Vyplývá z něj, že nadřízená navádí státní zástupkyni k tomu, jak má v kauze postupovat. To, že by se jednalo o ovlivňování, ale tvůrkyně dokumentu i jeho příjemkyně později odmítly. Stejně tak jakékoliv zasahování popřel exministr životného prostředí Pavel Drobil, který v kauze figuruje.

"Jakmile pan nejvyšší státní zástupce dostane pozvánku, bude na ni reagovat. Předpokládám ale, že bude-li to s ohledem na jeho pracovní program možné, schůzky se zúčastní," řekla Zemanova mluvčí Helena Markusová.

ČSSD také bude znovu žádat, aby Pospíšil vyhověl Zemanovi a odvolal pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu. Média v poslední době zveřejnila několik kauz, které byly odloženy. K nedořešení přispěly údajně i Rampulovy zásahy. Pražský vrchní zástupce ale za informacemi v médiích vidí útoky na žalobce, které mají destabilizovat jejich práci.

Sociální demokracie naznačuje, že v případě dění kolem státního zastupitelství se nemusí spokojit jen s mimořádným jednáním výboru. "Sociální demokracie hodlá využít všechny prostředky, aby toto téma bylo projednáváno v Poslanecké sněmovně," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Následovat proto budou pravděpodobně i interpelace na ministra spravedlnosti. V minulosti opoziční politici kvůli kauze ProMoPro požádali už dvakrát o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Najdete na iDNES.cz