Poslanci ČSSD ve Sněmovně neuspěli, proto jdou k Ústavnímu soudu

Poslanci ČSSD ve Sněmovně neuspěli, proto jdou k Ústavnímu soudu | foto: ČTK

ČSSD chce reformu zarazit u Ústavního soudu

  • 77
Sociální demokraté napnuli síly k poslednímu pokusu o zastavení vládní reformy veřejných financí. Ve Sněmovně veřejně ukázali stížnost, kterou v pondělí předají Ústavnímu soudu. Žádají ho, aby takzvaný Topolánkův batoh označil za protiústavní. A to co nejrychleji.

"Ústavní stížnost je hotová, podepsaná příslušným počtem členů poslaneckého klubu ČSSD, a takto také bude podána v pondělí na Ústavní soud v Brně," oznámil šéf poslaneckého klubu Michal Hašek.

Dokument, proti kterému levice bojuje, se jmenuje zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů. Vysloužil si ale přezdívku batoh Topolánkovy vlády. - více zde

Sociální demokraté čekali se stížností do chvíle, než zákon vyšel ve Sbírce zákonů. Nyní požadují po soudcích buď zamítnutí celého zákona, nebo alespoň některých jeho částí - například těch, které zavádějí platby u lékaře.

Hašek tvrdí, že protiústavní byl především způsob, jak se zákon projednával ve Sněmovně. "Původně jsme projednávali sedm samostatných zákonů, které poté vláda z neznámých důvodů spojila v jeden. Už tehdy jsme varovali, že je to na hraně či za hranou ústavy," řekl.

"Následně přišel ve druhém čtení premiér s komplexním pozměňovacím návrhem, kdy neexistovala možnost tento návrh projednat ve výborech a vést o něm rozpravu. Návrh navíc vykazuje všechny znaky přílepků," dodal.

Přílepky myslí různé změny zákonů, které poslanci často "přilepují" k zákonům, které s jejich původním návrhem nesouvisejí. Ústavní soud nedávno takový zlozvyk zakázal. A na to právě sociální demokraté sázejí.

Chceme přednostní projednání, říká Hašek
I kdyby ale neuspěli, zkusí ještě jednu věc. Podle nich by měli ústavní soudci zrušit alespoň tu část reformy, která nesouvisí s daňovou částí reformy. Tedy právě regulační poplatky ve zdravotnictví a princip "superhrubé mzdy" jako základu pro zdanění.

"Přece není možné, aby stát zdaňoval zdravotní a sociální pojištění. To není součástí mzdy," prohlašuje šéf poslanců ČSSD.

Jak vše dopadne, nelze zatím předvídat. Není totiž jasné, kdy soudci případ začnou projednávat. Čas přitom běží, 1. ledna 2008 chce stát spustit celou řadu změn.

Hašek proto upozorňuje: "Žádáme o přednostní projednání naší stížnosti."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video