Paroubková nyní praktikuje pravý opak transparentnosti.

Paroubková nyní praktikuje pravý opak transparentnosti. | foto: David Port, MF DNES

ČSSD chce kvůli Paroubkové změnit zákon

  • 51
Už i kolegům Jiřího Paroubka zřejmě začalo vadit, jak jeho bývalá žena tají své sponzory. Sociální demokracie ji vyzvala, aby okamžitě zveřejnila, kdo podporuje její občanské sdružení milionovými částkami. A co když neposlechne?

"Bude to chyba,“ řekl ve středu na tiskové konferenci místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nedal jí však žádná ultimáta a člence strany nehrozí žádnými sankcemi.

Jako by Sobotka tušil, jak u Paroubkové s žádostí pochodí, slibuje už dopředu, že raději rovnou změní zákon. Klub sociálnědemokratických poslanců oznámil, že předloží do konce roku návrh zákona, který nařídí všem neziskovým organizacím – tedy i občanským sdružením – s obratem nad tři miliony zveřejňovat informace o svém hospodaření.

Pokud návrh projde, občanská sdružení budou muset vystavit na internetu svou účetní uzávěrku, detailně popsat, jak se s dary naložilo, a vyjmenovat všechny dárce, kteří darovali víc než deset tisíc korun.

Kdo se kontrole nepodřídí, ztratí daňové zvýhodnění. Je otázka, zda pro Paroubkovou bude větší strašák zdanění, nebo zveřejnění dosud utajovaných sponzorů.

Paroubková nyní praktikuje pravý opak transparentnosti. Její sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem nemá žádné internetové stránky, natož účetní uzávěrku, kterou by na nich zveřejnilo.

Přestože není vůbec jasné, kde přesně miliony určené na charitu končí, její mecenáši jsou velmi štědří. Jen za první pololetí tohoto roku získala Paroubková od patnácti sponzorů téměř čtrnáct milionů korun.

Veřejnost zatím zná jen pět menších dárců, tři z nich měli co do činění s Paroubkem v době, kdy působil na pražském magistrátu. Ostatní sponzory Paroubková zveřejnit nechce. "Nepřejí si to," opakuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video