Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSOB posílá do konkursu Moravan

  16:39aktualizováno  16:39
Otrokovice - Výrobce letadel Moravan Otrokovice, který nedávno vyhrál veřejnou soutěž a získal majetek letecké společnosti Let Kunovice, chtějí někteří věřitelé poslat do konkurzu. Soudce brněnského krajského soudu Jaroslav Pospíchal obdžel 9. července návrh na prohlášení konkursu od Československé obchodní banky a dalších dvou věřitelů.
Šéf Moravanu Otrokovice Libor Soska

Šéf Moravanu Otrokovice Libor Soska ukazuje na modelu Airbusu, které díly pro toto letadlo jeho firma vyrábí. (20.6.2001) | foto: Dušan TománekMF DNES

"Návrh studuji, ale zatím nemám nic uzavřeno," řekl soudce. Návrh přitom dostal jen šest dní před oficiálním vyhlášením výběrového řízení na nového majitele jedné z největších českých leteckých firem - Letu Kunovice.

Představitelé Moravanu Otrokovice mají ve středu 15. srpna podepsat v Brně oficiální smlouvu o získání majetku Letu Kunovice, který by jim měl připadnout po zaplacení více než dvou set milionů korun 1. září.

Smlouva s Letem bude podepsána, tvrdí Moravan
"Nic se na tom nemění, finance máme zajištěny a smlouvu podepíšeme. O návrhu na prohlášení konkursu na naši firmu nic nevíme, hned pověřím podnikové právníky, aby se o věc zajímali," prohlásil obchodní ředitel Moravanu Tomáš Štefánek.

Správkyně konkursní podstaty Letu Kunovice Zlatava Davidová podotkla, že ani ona o žádosti na prohlášení konkursu na Moravan ČSOB neví. Středeční podpis smlouvy o prodeji Letu Kunovice nadále předpokládá.

"Stále se hovoří o tom, že Let získala a.s. Moravan Otrokovice. Ve skutečnosti byla účastníkem výběrového řízení společnost Moravan Aeroplanes," uvedla.

Podle databáze Ariadna je stoprocentním vlastníkem Moravan Aeroplanes však Moravan Otrokovice.

Davidová dodala, že k zastavení prodeje Letu by musela mít pravomocné usnesení soudu, ale žádné takové dokumenty nemá.

MORAVAN zahájil leteckou výrobu v roce 1934. Jeho stroje byly prodány do více než 40 zemí světa. Firma patří mezi nejznámější v kategorii sportovních a akrobatických letounů. Od roku 1934 opustilo výrobní linky podniku téměř 5500 letounů. Z letadel nesoucích značku ZLIN, byl před 2. světovou válkou letoun Z-XII nejrozšířenějším sportovním letadlem v Evropě. Nyní firma vyrábí celokovové letouny řady Z 40 s pístovými motory a univerzální užitkový turbovrtulový letoun Z 137 T, vhodný pro zemědělství a k hašení. Z řady Z 40, vyvíjené pro potřeby různých stupňů výcviku pilotů, to jsou Z 242 L, Z 143 L, Z 142 C. Letové vlastnosti je předurčují ke službám ve vojenských a civilních leteckých školách, sportovních leteckých klubech.

ČSOB odmítá cokoliv říci
ČSOB odmítla svůj návrh na konkurs Moravanu jakkoliv komentovat. "Udělali jsme to v rámci zákonných podmínek," řekl mluvčí banky Milan Tománek.

Obchodní ředitel Moravanu Tomáš Štefánek Upozornil, že v případě ČSOB má Moravan protipohledávky vůči bance a nic jí proto nedluží. "Událost je podivně načasovaná. Možná je to akce toho typu, že banka potřebuje vůči státu prokázat co největší takzvaná černá aktiva, aby je od státu
posléze zinkasovala," nábídl vysvětlení Štefánek.

Toto tvrzení mluvčí ČSOB Milan Tománek odmítl. "Podmínkou zařazení mezi černá aktiva není prohlášení konkursu," uvedl.

ČSOB nesouhlasí ani s tvrzením, že Moravan má protipohledávky vůči bance a nic jí proto nedluží. "Mediální diskuse o případných
závazcích bývalé IPB není tradičním řešením obchodních případů v ČSOB," dodal pouze.

V minulých měsících se již objevilo několik případů, při nichž někteří obchodníci nabízeli dlužníkům bývalé IPB ke koupi pohledávky, aby si proti ní mohli odečíst své dluhy u banky. Podle Tománka tomu tak může být rovněž v případě Moravanu.

Spory s bankou jsou dlouhodobé
Moravan vedl už v minulosti spory s Investiční a poštovní bankou, kterou ČSOB převzala. Investiční a poštovní banka  totiž Moravan úvěrovala a chtěla otrokovický podnik ovládnout. Vrchní soud ale nakonec rozhodl ve prospěch nynějších vlastníků Moravanu, firmy Avan Libora Sosky.

Generální ředitel Moravanu Libor Soska v on-line rozhovoru pro iDNES před několika týdny uvedl, že jeho firma žádné závazky vůči ČSOB nemá. Podle něj jde ze strany vedení banky o účelový návrh.

"Navrhovali jsme bance řešení, ČSOB dostala velmi velkorysou nabídku od seriozního investora. Na naši nabídku však banka vůbec nereagovala a nikdo s námi nejednal. Je to přirozené, poněvadž nemá zájem o odprodej pohledávek, když od státu může zkasírovat sto procent z peněz daňových poplatníků," prohlásil Soska.

Moravan chce proti návrhu ČSOB bude bránit u soudu. "Moravan není rozhodně v situaci, kdy by na něj měl být vyhlášen konkurs, je to k smíchu," komentoval situaci Soska.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Český velvyslanec konečně dostal v Rusku vízum, do Moskvy zamíří v květnu

Vítězslav Pivoňka, velvyslanec České republiky v Rusku

Vítězslav Pivoňka, který na pozici velvyslance v Moskvě vystřídal Vladimíra Remka, dostal ruské vízum a může nastoupit...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Berlín v ohrožení, ČSSD rozhoduje a tygr na cestách

Policisté spolupracují na likvidaci letecké pumy v Berlíně. (20. dubna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o evakuaci centra Berlína a likvidaci letecké pumy z druhé světové...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz