Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČR objednala vakcínu pro 2,5 milionu lidí s chřipkou. Pro děti zatím není

  3:04aktualizováno  3:04
Kvůli prasečí chřipce v celém světě zemřelo už sedm set lidí. Do Česka podle odhadu odborníků dorazí pandemie na podzim. Vláda proto tento týden rozhodovala, jaká opatření nás čekají. "Nejhorším scénářem je, že onemocní dva miliony lidí," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Děti by v případě nutnosti dostávaly léky Tamiflu nebo Relenza. | foto: Reuters

1. Vakcíny se nedají použít pro děti. Co je ochrání?
Vakcína se teprve testuje pro použití u dětí. Testy by měly být ukončeny letos na podzim. "V případě nutnosti bychom dětem podávali lék Tamiflu a Relenza," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Velká Británie, kde už na prasečí chřipku zemřelo 29 lidí, chce dávat vakcínu dětem, aniž zná výsledky testu. "Nebezpečné to není. I teď se používá vakcína proti běžné chřipce pro děti. Jen se rozdělí dávka do dvou aplikací," říká imunolog Jiří Beran.

2. Jak se stát chystá ochránit obyvatele při pandemii?
Nemocnice už začaly doplňovat vybavení dýchacími přístroji pro pacienty s komplikacemi chřipky a také ochranné pomůcky – roušky či rukavice pro zdravotníky. Pandemický plán předpokládá, že v prvním čtvrtroce od nástupu pandemie budou muset nemocnice zvládnout nápor 30 až 45 tisíc pacientů.

"Doplňují se zásoby antibiotik, která pomáhají zvládnout komplikace nemoci," říká Jiří Beran z Centra pro očkování. Kromě toho má stát zajištěny léky (Tamiflu a Relenza) pro 20 procent nejohroženějších obyvatel a pro dalších pět procent se je chystá dokoupit. To přijde téměř na 380 milionů. Stát také objednal vakcínu pro 2,5 milionu lidí.

3. Kdo spočítal, že chřipka postihne až dva miliony lidí?
Odhad vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace – z modelu založeného na nemocnosti při pandemii v letech 1957 až 1958.

4. Kdo vakcínu dostane od státu?
Lékaři a zdravotní sestry, hlavně praktičtí lékaři, pediatři, personál nemocnic, infekčních oddělení, ARO a záchranek. Lidé pracující v energetice, vodním hospodářství, potravinářství a zemědělství, v dopravě (řidiči MHD), pracovníci bank či popeláři.

"Dále lidé s vysokým rizikem komplikací. Ti, kteří berou léky na potlačení imunitních reakcí, pacienti s rakovinou, HIV pozitivní, pacienti před transplantací a po ní, lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest a s metabolickými chorobami," vyjmenoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

5. Co mají dělat ostatní? Kdo si vakcínu má zajistit sám?
Chránit by se měly těhotné ženy a malé děti, lidé se slabým srdcem. Vakcíny budou k dostání v lékárnách, nad jejich vydáváním bude bdít stát. Lékárníci přednostně vydají vakcíny ohroženým skupinám, nemocným na doporučení jejich lékaře.

"Není třeba se bát. Státní zásoba 2,5 milionu vakcín se dá v případě nutnosti rozdělit pro pět milionů lidí. Zásoba totiž počítá s tím, že se očkuje ve dvou dávkách. Ale už jedna ochrání," říká Beran. "Kromě toho má u nás nemoc velmi mírný průběh," upozorňuje Vít. Kolik za vakcínu zaplatí lidé, kterým ji nezajistí stát, zatím není jasné.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz