Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cox: Dekrety mohou přinést vážné potíže

  0:01aktualizováno  0:01
Minulost může být vážný problém při rozšíření unie - pokud se nepodaří zneškodnit její ničivý náboj. Nový šéf Evropského parlamentu, liberál Pat Cox, proto při nynější cestě v Praze diskutoval i o věcech, s nimiž jeho malá vlast, Irsko, neměla nikdy nic společného: o Benešových dekretech. Parlament EU se totiž touto otázkou zabývá.

Co může šéf Evropského parlamentu říci zemi, která ještě není v unii?
Mým poselstvím je, že Evropský parlament je nepostradatelný při rozšiřování unie. Jednak proto, že jsme rozpočtovou autoritou unie, a jednak proto, že musíme dát souhlas k ratifikaci smluv s uchazeči. Navíc jsme také tribunou, veřejným místem pro vyjádření postojů ke stavu rozšíření.

Chcete říci jen to, že váš parlament je důležitý?
Ne. Chci také ukázat, že Evropský parlament by měl být při rozšíření i tvůrčím partnerem: pracujeme proto na zapojení kandidátských zemí do běžného chodu naší instituce. Cíl je jasný: odstranit nepodložené obavy z fungování našeho parlamentu.

Jak vidíte diskusi o citlivých otázkách, jako jsou Benešovy dekrety?
Dlouhou dobu se zdálo, že tato otázka byla jaksi vyřešena, bilaterálně a ve vzájemném porozumění. V posledních týdnech se to však vyprofilovalo jinak. Jsem si vědom jednoho: že dekrety představují riziko vážných potíží (pro rozšíření EU), pokud nenajdeme způsob, jak oddramatizovat historické citlivosti.

Jak se s "historickými citlivostmi" vyrovnalo Irsko?
V Irsku máme za sebou dlouhé dějiny kolonialismu. Měli jsme mnoho potíží s velkým sousedem (Británií). Od vstupu do unie v roce 1973 si však naši politici vyvinuli nové sebevědomí, zralost. Tak vznikl v britsko-irských vztazích rámec, v němž byl nakonec možný třeba mír v Severním Irsku.

Není však Irsko příliš malé na to, aby mělo nějaké slovo v EU?
Irsko má méně obyvatel než některá města Británie, ale u evropského stolu sedíme jako rovnoprávní partneři.)

Ale staré právo silnějšího snad stále platí - nakolik se mu musíte v unii podřizovat?
Někdejší politika rovnováhy moci ve staré imperiální Evropě již nefunguje. Samozřejmě, nadále máte malé a velké státy. Ale já si nepamatuji na žádný případ, kdy by malá země zjistila, že je vyloučena z věci, kterou považuje za žádoucí, jen kvůli hegemonii velkého státu. V unii je jen málo otázek, u nichž se operuje na základě rozdílu malý velký. Existují různé kombinace a sítě zájmů, ale obvykle nejsou založeny na tomto rozdílu.

Ale nebyli snad Irové loni kritizováni za problémy v rozpočtu? A kdo byl kritizován letos, kdy mělo podobné problémy mocné Německo?
To souvisí s Radou ministrů. Zato Evropská komise řekla nejen druhé nejmenší zemi unie, ale i její největší zemi: Musíte jednat podle pravidel. Ona jednala podle logiky, kterou doporučovala. Nemáme-li silnou Evropskou komisi, kdo bude chránit malé země, když potřebují ochranu proti výkonu svévolné moci jiných? Silná komise je důležitým prvkem evropské politiky při ochraně zájmů všech států, zvláště malých.

Mluví-li čeští politici o unii, mluví jen o tom, jak tam budou chránit národní zájmy. Stačí to, nebo je třeba myslet i na nějaký evropský zájem?
Co vidíme v praxi patnácti států a co snad uvidíme i v praxi pětadvaceti států, je inteligentní vzájemná závislost. Státy hájí osvícený sebezájem, jak řekl klasik. Ale Evropa je i vyjednaný řád - bez něj to nefunguje. Oba prvky jsou od sebe neoddělitelné, má-li být unie úspěšná.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz