Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Copak máme svrab? zlobí se Romové z „ghetta“

  14:37aktualizováno  14:37
"Proč ničíš ten beton? Jdi si mlátit někam za barák!" okřikne Štefan Řáha čtrnáctiletého romského chlapce, který sedí na prahu a buší železnou tyčí do země. Řáha je šéfem chomutovského občanského sdružení Novum, které organizuje pro zdejší Romy práci a pořádá akce pro děti.

DĚTSKÁ HRA. V | foto: Martin AdamecMF DNES


U většiny z nich má autoritu, prý hlavně proto, že je sám Rom. Své očividně dělá i jeho vysoká, rozložitá postava. "Jak to, že nejsi ve škole?" pokračuje muž v peskování. "Já jdu zejtra," odsekne mladík a raději zmizí dovnitř.

Stojíme na trávě před oprýskaným domem v Dukelské ulici v Chomutově, jednom ze tří míst ve městě, kam radnice postupně soustředila zdejší Romy.

Copak mám svrab?
Ještě před rokem a půl obývali Romové i vedlejší budovu. Dnes z ní zbývají jen pobořené obvodové zdi. Když tam na jaře 2005 vypukl poslední z mnoha požárů, muselo se odtamtud vystěhovat sedm rodin.

TADY BYDLÍME. Obyvatelé si stěžují na zimu a krysy. Ve stavební buňce se tísní až sedm lidí.
TADY BYDLÍME. Obyvatelé si stěžují na zimu a krysy. Ve stavební buňce se tísní až sedm lidí.

Některé odešly jinam, další bydlí ve čtyřech stavebních buňkách, které město nechalo narychlo přivézt. V jedné z nich se tísní sedm lidí. Jen co s fotografem přijdeme k nim, hned se na nás sesype proud nářků obyvatel. "Podívejte, v čem musíme bydlet," hořekuje postarší muž a ukazuje na odchlíplý povrch stěny. "Přijde mráz a jsme v pr..."

Následují stížnosti na chomutovský magistrát. "Sociálka o nás říká, že máme svrab. Copak já mám svrab?" rozčiluje se asi šedesátiletá žena a na důkaz vyhrnuje nohavici od tepláků.

Muž zase tvrdí, že v buňkách se prohánějí krysy a v létě tam lezou hadi. "Tři zmije mi utekly, ale chytil jsem užovku a odnesl ji ve flašce na byťák. A ta ženská mi na to řekla, že tohle mají na chalupě taky," vypráví rozhořčeně.

Zakletý třetí vchod
V případě Dukelské určitě nelze mluvit o nějaké semknuté komunitě. I na tomto malém prostoru se vytvořily jakési "kasty". Nejvýše stojí rodiny, které obývají dvě třetiny činžáku. Platí nájem i energie a nemají vůči městu větší dluhy.

V třetím vchodu jsou naopak soustředěny "problémové" rodiny. Celkem tam bydlí 68 lidí, z toho 25 dětí. Ostatní si na ně stěžují, že dělají nepořádek, opíjejí se a pak do noci hlučí. "Loni se mi cigoši připojili na elektriku přes bojler na půdě. Nevšiml jsem si toho a pak jsem měl dvacet tisíc nedoplatek," vypráví městem jmenovaný správce lokality Jan Cirok.

Připojení načerno do sítě je tu běžnou záležitostí, lidé z elektrárenského podniku sem chodí každou chvíli odpojovat dráty natažené od rozvodných skříní nebo lamp veřejného osvětlení.

Velkým problémem jsou v "třetím vchodu" drogy. Podle Řáhy fetují dospělí i větší děti. "Příští rok rozjedeme protidrogový program," slibuje šéf sdružení. Ale vzápětí přichází s jiným řešením.

"Býval to nejčistší vchod, ale po tom požáru tam nastěhovali tyhle feťáky. V únoru se budou prodlužovat smlouvy, město by s nimi nemělo mít soucit a klidně je poslat pod stan. Když se neumějí napravit ani napotřetí, tak ať jdou."

Když přijde řeč na vsetínského starostu Jiřího Čunka a jeho vystěhování Romů z centra, pokyvuje Řáha souhlasně hlavou. "Čunek udělal dobrou věc. Umožnil lidem odejít z problémové lokality. Akorát mu zazlívám, že je zase sestěhoval dohromady. A že mluvil o vředu," dodává jedenačtyřicetiletý muž.

Vliv Řáhova sdružení na chomutovské Romy v posledních letech stoupl. Dokonce tak, že postupně téměř vytlačil ostatní neziskové organizace, které s nimi spolupracovaly. Jsou slyšet i hlasy, že jeho úmysly nejsou tak úplně nezištné, ale nikdo o tom nechce mluvit otevřeně.

SPRÁVCE. Jan Cirok správcuje lokalitě už tři roky. Na některé obyvatele má spadeno. „Ale přece je nepůjdu mlátit,“ říká.
SPRÁVCE. Jan Cirok správcuje lokalitě už tři roky. Na některé obyvatele má spadeno. "Ale přece je nepůjdu mlátit," říká.

S Řáhou spolupracuje i chomutovský magistrát. Loni například přispěl třiceti tisíci korunami na vyklizení skládky přímo před domem v Dukelské. Dnes je tam čistý trávník a na něm fotbalové branky. Další peníze dostalo sdružení na to, aby vybrané romské děti učilo cizí jazyky a zacházení s počítačem.

"S magistrátem se dá mluvit," pochvaluje si Řáha a pak se oboří na chlapce, který právě začal rozebírat starou zeď. "Nech tam ty cihly, něco ti spadne na hlavu a já ti rád půjdu na pohřeb," uleví si. Loučíme se a on odjíždí. Za chvíli se balíme také. Na zdi sedí chlapec a hází dolů jednu cihlu za druhou.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz