Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové písmo Comenia Script děti baví, časem možná vytlačí krasopis

  7:17aktualizováno  7:17
Po dvou letech zkoušení "polotiskacího" písma Comenia Script ho ministr školství zřejmě povolí jako alternativu k psacímu písmu do všech škol. Děti se díky němu naučily rychleji psát ucelené příběhy a také je víc baví. Přestože má i své nevýhody, je možné, že klasický krasopis časem vytlačí.

Žáci základní školy ve Frýdlantu se učí psát novým typem písma Comenia Script od výtvarnice Radany Lencové. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pokud budou mít děti, rodiče a učitelé takový zájem o tiskací nové písmo nazvané Comenia Script jako doposud, přijde pravděpodobně konec klasické psací abecedy s kudrlinkami.

Ministerstvo školství písmo doposud dva roky zkoušelo na 33 základních školách, kde o něj byl velký zájem. A slavilo samé úspěchy.

Například třeťáci ze základní školy v Chrudimi už vůbec nepotřebují písanky, na rozdíl od ostatních stejně starých českých školáků. Jednoduché písmo Comenia Script se děti naučily o rok rychleji, než by bývaly trénovaly staré kličky nad K či třeba vlnky u Z.

"Získali jsme čas. Ten děti tráví tím, že píšou vlastní věty, své malé pohádky, zapisují si myšlenky, zaznamenávají nápady. Co je však hlavní - práce měly začátek, děj, konec. Děti s tím neměly problém. K psaní vlastních věcí je vedeme od první třídy," pochvaluje si jejich učitelka Jana Slejšková.

Comenia Script se děti učí snadněji, proto je to víc baví. Písmo zůstává čitelné, je pro ně příjemnější, zábavnější.

"Dětem to neznechutí školu hned od začátku," popisuje zkušenosti Hana Vellánová, ředitelka Základní školy v Plané nad Lužnicí, kde už jsou do projektu zařazeni prvňáci, druháci i třeťáci.

Písmo Comenia Script

Dvouletý výzkum pod patronátem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze potvrdil, že se prvňáci s pomocí "polotiskacího písma" naučí nejen dříve psát, ale nakonec i číst. Tvary písmen jsou jednoduché, hodně se podobají tiskací formě, a dobře se proto pamatují. Prvňáci si díky tomu snáz zafixují tahy a postup, jak se jednotlivé litery píšou. Novinka je též lehčí pro leváky, kteří se se starým krasopisem obvykle hodně natrápí.

Problémy s písmem měla jedna škola ze třiatřiceti

Drtivá většina ze všech třiatřiceti testovacích tříd měla s Comenia Scriptem pozitivní zkušenosti. Jednou z mála výjimek je základní škola v Lukově. Tady prý děti píšou raději klasickým kličkovým písmem a u ­některých žáků, kteří se učí Comenia Script, přetrvávají problémy s oddělováním jednotlivých slov delší dobu.

To však většina učitelů jiných škol řešila tím, že zpočátku žáci dělali mezi jednotlivými slovy puntíky, hvězdičky nebo jiné znaménko. "Postupně se tak naučili dělat dostatečné mezery mezi slovy a pomocná znaménka přestali používat," radí děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radka Wildová. Výhrad proti Comenia Scriptu existuje více, ale podle Wildové je lze odstranit. Kritici kupříkladu varují, že se žáci nenaučí číst staré psací písmo. U většiny dětí to není pravda - mají slabikáře i jiné učebnice, kde se tento typ abecedy používá a kde se ho žáci naučili bez obtíží dešifrovat.

Pokud písmo ministerstvo povolí všude jako alternativu ke klasické abecedě, bude záležet na ředitelích škol, v kolika třídách ho zavedou. Rodiče si pak budou moci při zápisu vybrat, kam své dítě dají.

Kantoři tvrdí, že už od čtvrté třídy si tak velmi mnoho školáků vytváří vlastní psací formu, jejímž základem je tiskací abeceda. Písmo podobné Comenia Scriptu se tak ve vyšších ročnících šíří stejně. I ­bez povolení ministerstva školství.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz