Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čolci v hradecké přírodě přežijí, developer vzdal plán na sídliště

  12:31aktualizováno  12:31
Ještě nedávno chtěla developerská společnost Orco stavět na místě nynější hradecké přírodní lokality Na Plachtě sídliště. Po mimosoudní dohodě však pozemky vrátila státu. Teď záleží na krajském zastupitelstvu, zda cenné území vyhlásí chráněnou přírodní památkou.

Za záchranu přírodní lokality Na Plachtě v Hradci Králové bojuje i zpěvák Dan Bárta. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Kriticky ohrožené druhy masožravých rostlin, korýšů, čolků, motýlů či vážek žijících v hradecké přírodní lokalitě Plachta téměř jistě uniknou betonové záhubě. Nedopadnou tak jako poslední populace sysla obecného v celém kraji, kterou tady před lety zlikvidovala místní továrna na piana.

Několik hektarů unikátních pozemků, na nichž se podle platného územního plánu mohla stavět sídliště, sklady nebo administrativní budovy, už má zpátky ve svém vlastnictví stát. Plachta, za jejíž záchranu podepsalo petici kolem 15 tisíc lidí včetně Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a Dana Bárty, ještě nikdy nebyla blíž k vyhlášení nedotknutelné přírodní památky.

Orco získalo pozemky nestandardně

Společnost Orco Property Group, jež pozemky v roce 2007 pozoruhodným způsobem získala, nyní státu po mimosoudní dohodě vrací většinu parcel, jimž hrozilo zastavění.

Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům

Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům

"Je to obrovský úspěch, ale ještě zdaleka není vyhráno," upozorňuje hradecký zastupitel a sympatizant ekologů Adam Záruba na hlasování krajské rady, která bude nejspíš počátkem příštího roku rozhodovat o vyhlášení přírodní památky.

Mluvčí developerské společnosti Orco Property Group Petra Zdeňková dohodu potvrdila. Podle ní dokonce Orco opouští Plachtu definitivně: "Strategií společnosti je zaměřit se na hlavní města zemí, ve kterých operujeme."

Orco přišlo k cenným pozemkům na Novém Hradci velmi nestandardní cestou. Původně je 3. ledna 2007 získala společnost Petrof za 42,2 milionu korun. Ta je ale už o dva dny později o 2,2 milionu dráž prodala firmě IPB Real (Orco). Zajímavé rovněž je, že Petrof dostal za pozemky zaplaceno ještě předtím, než za ně sám složil peníze na účet původního vlastníka, ministerstva obrany.

Podaří se změnit územní plán?

Státu se nyní vrací kolem 70 procent parcel, které mohly být nenávratně zničeny zástavbou. Na Plachtě tedy nejspíš nevyrostou nové byty a jako první svůj odchod z unikátní lokality oznámila firma Kelcom, jež tam chtěla mít administrativní budovu a sklady. "Je to konečné rozhodnutí, přes které už asi nepojede vlak," říká Oldřiška Mencáková ze společnosti Kelcom.

Lokalita Na Plachtě

První písemné zmínky pocházejí už z 15. století, kdy Plachta byla obecními pastvinami. V roce 1897 se lokalita mění na vojenské cvičiště, bylo tam letiště prvorepublikové armády a po druhé světové válce se tam těžil písek. Od 60. let vojsko Plachtu nevyužívalo. Na konci 80. let se začala budovat kanalizace pro sídliště, projekt stopla až listopadová revoluce.

"Mám z toho ohromnou radost. Nedovedu si představit, že by mohl zmizet tak nádherný přírodní kout," říká Petra Zikánová, která se chodí na bývalé vojenské cvičiště procházet s kočárkem.

Po mimosoudním převodu ohrožených pozemků chce Záruba na jednání hradeckého zastupitelstva protlačit důležitý bod: změnu územního plánu. "Teď snad žádná další zástavba nehrozí, ale je nezbytné, aby byl změněn územní plán na nezastavitelné území. Až poté bude jistota," vysvětluje.

"Oživíme svůj požadavek na změnu územního plánu, aby Plachta nemohla být už nikdy dále zastavována bytovými domy, sklady a supermarkety. Navrhujeme tam změnu s využitím na louky a pastviny," dodává Tomáš Kopecký ze sdružení Ekoento.

Společnost dostala od státu zpět všechny peníze

Společnost Orco se lukrativních parcel musela vzdát kvůli závažným pochybením při jejich převodu, redakce MF DNES zjistila, že prý chybělo nutné souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí.

Petra Zdeňková v pondělí připustila, že Orco dostalo od státu zpět celou sumu, kterou do parcel v roce 2007 vložilo. "Nečekám, že by investor dělal problémy, protože současná ekonomická situace podobným projektům nepřeje. V zájmu investora bylo spíš získat zpět peníze a toho pozemku se zbavit. Podle mě právě díky tomu vše proběhlo poměrně hladce a rychle," odhaduje Záruba.

Společnost Orco sice o možnost stavby dalších bytových domů Na Plachtě přišla, ale výjimku o ochraně některých vzácných živočišných druhů se stále snaží prolomit další vlastníci tamních pozemků. "Spory ještě asi nějaký čas potrvají. Ideální by bylo, kdyby dostali nějaké náhradní pozemky," navrhuje řešení Záruba.

Kolonii sysla obecného zlikvidovala Na Plachtě v dobách normalizace továrna, která jeho nory zalila betonem. Protože tento areál je nyní i pro ekology bezcenný, souhlasili s tím, aby tam vyrostla nová rezidenční čtvrť o 21 bytových domech se 436 byty, garážemi, předzahrádkami a s restaurací.

Přestože na budování komplexu Královský hrádek, který má vytvořit stejnojmenná liberecká společnost, už běží stavební řízení, začátek stavby je zatím nejasný.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz