Pozor na dvojí ceny vstupného.

Pozor na dvojí ceny vstupného. | foto: Profimedia.cz

ČOI: Jihlavská zoo diskriminovala některé návštěvníky

  • 87
Zoologická zahrada v Jihlavě se dopouštěla diskriminace, když při prodeji permanentek zvýhodňovala místní obyvatele. Zjistila to při svém šetření Česká obchodní inspekce. Pomoc při podezření na diskriminaci nabízí Sdružení obrany spotřebitelů.

"Zoo zvýhodňovala při prodeji permanentek lidi s trvalým bydlištěm v Jihlavě. To však není možné, protože stále nabízela stejnou službu i pro ostatní návštěvníky," uvedl zástupce ředitele inspektorátu ČOI pro Jihočeský kraj a Vysočin Karel Havlíček.

Obyvatelé Jihlavy si podle původního rozhodnutí vedení zoologické zahrady mohli vybrat ze tří druhů permanentek - pro dospělé, pro děti a rodinnou. Mimojihlavští si však mohli zakoupit pouze rodinnou permanentku.

"Vycházeli jsme z toho, že místní k nám chodí mnohem častěji než lidé ze vzdálenějších míst. V současné době mají možnost koupit si všechny druhy permanentek všichni naši návštěvníci," uvedla Kateřina Kosová z propagačního oddělení zahrady.

Podle Karla Havlíčka z ČOI je problém dvojích cen hodně častý. "Velice často řešíme skrytou podobu tohoto problému - například zvýhodňování prostřednictvím různých klubových karet."

Telefonní linka proti diskriminaci
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) společně s nevládní organizací Iuridicum Remedium zprovoznily v těchto dnech speciální telefonickou linku, na kterou mohou potenciální poškození sdělovat své zkušenosti s diskriminací.

"Když zavoláte na telefonní číslo 222 762 222, můžete nám sdělit své zkušenosti s diskriminačním jednáním se kterým jste se setkali, a také se zde můžete dozvědět konkrétní způsoby, jak se proti němu bránit,“ říká koordinátorka projektu Jana Pospíšilová.

Volat na tuto linku mohou lidé například právě kvůli účtování dvojích cen, ocitnutí se na černé listině spotřebitelů, kteří uplatnili právo z odpovědnosti za vady, či zdravotně postižení, kteří se cítí být diskriminováni při poskytování zboží a služeb.

Diskriminace - vážný problém společnosti
Diskriminace představuje vážný zásah do osobnostních práv a rozumí se jí jednání, kdy se s různými subjekty, které se nacházejí ve stejné nebo srovnatelné situaci, zachází rozdílným způsobem. "A to i v případě, že neexistují objektivní a rozumné důvody pro rozdílný přístup, a pokud se tímto jednáním nesleduje legitimní cíl, nebo pokud nejsou použité prostředky sledovanému cíli přiměřené," vysvětlila Pospíšilová.

Důvodem pro vznik tohoto projektu byla snaha zapojit se do řešení alarmující situace v oblasti antidiskriminační legislativy v České republice a podpořit tak přijetí komplexní právní normy, tedy antidiskriminačního zákona.

"Tento zákon by právně zastřešoval stávající legislativní úpravu, která je obsahově nedostatečná a navíc roztříštěná do několika zákonů," doplnila Pospíšilová. Podle vyjádření několika odborníků na tuto problematiku je velice obtížné se v současné právní úpravě zorientovat i pro ně samé, natož pro laickou veřejnost. "Lidé mnohdy neví, že určité jednání je vlastně diskriminační, ani jakými způsoby se proti němu bránit," dodává Jana Pospíšilová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video