Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co znamená 'vyvážená satira'?

  0:01aktualizováno  0:01
V Česku končí legrace - aspoň ta, kterou úřady označí za "nevyváženou a neobjektivní". Poznala to Česká televize, když jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve středu udělila půlmilionovou pokutu za její satirický pořad České hlasování.

Loni 28. října pozdě večer si v něm imitátor Petr Jablonský dělal legraci z českých politiků - Václava Klause, Miloše Zemana, Vladimíra Špidly i Václava Havla.

Jenže pro členy rady to nebyla žádná legrace, ale rafinovaná propaganda, která měla ovlivnit voliče mezi prvním a druhým kolem senátních voleb.

"Ten pořad byl zcela evidentně zaměřen proti kandidátům ODS a ČSSD," tvrdí radní Petr Žantovský, kterého do rady nominovala ODS. "Jak konkrétně? To bychom si museli k tomu pořadu sednout a celý jej společně sledovat."

Pro pokutu hlasovalo sedm z dvanácti přítomných členů rady. Podle radního Arnošta Wagnera, který byl proti pokutě, šlo o politickou pomstu.

"V naší radě je už delší dobu cítit ze strany kolegů zvolených za ODS silný tlak proti České televizi," míní Wagner, kterého nominovala do rady KDU - ČSL.

Za vyváženou satiru!
Je však pravda, že to byli přívrženci ODS, kteří si na České hlasování stěžovali jako první.

Bývalá členka Rady ČT Jana Dědečková sice pořad neviděla, ale z reakcí čtenářů svého serveru usoudila, že ČT "hrubě porušila vlastní kodex", a na pořad si stěžovala pro změnu u Rady České televize.

Středeční verdikt vysílací rady znamená precedent: její členové teď budou zřejmě muset úplně nově definovat, co znamená "vyvážená a objektivní satira", kterou požadují. A pak ji také po všech televizních stanicích vymáhat.

Podle mediálních odborníků to nebude mít vysílací rada snadné. "Satira je vždy vyhrocené hodnocení, které často užívá svérázné prostředky. Vyžadovat po ní objektivitu a vyváženost je absurdní," říká Jan Jirák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"To jste mě zaskočil," odpovídá předseda rady Martin Muchka na otázku, jak vypadá "vyvážená" satira. "Je pravda, že se to hodnotí dost těžce," připouští nakonec Muchka, který pro půlmilionovou pokutu v radě nehlasoval.

"Satira opravdu nemůže být vyvážená," připouští radní Petr Žantovský. "Opravdu to ale byla satira? Podle mě šlo spíš o nikoliv nestrannou publicistiku."

Rada označila pořad za "publicistický" (po němž zákon vyžaduje vyváženost) proto, že imitátor Jablonský parodoval politiky na záběrech ze zpravodajského archivu.

Debaty o pojmech nejsou úplnou novinkou. V minulosti to poznala televize Nova.

"Ano, nelíbilo se nám, že Vladimír Železný řeší ve svém pořadu své obchodní a jiné spory," reaguje radní Žantovský na otázku po vyváženosti a objektivitě pořadu Volejte řediteli, za který rada nikdy žádnou pokutu nedala.

"Nova nám ale odpověděla, že nejde o publicistiku, ale o tak zvané self-promotion, čímž byla tak trochu z obliga."  

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Najdete na iDNES.cz