Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co všechno "umí" Stanislav Gross

  0:01aktualizováno  0:01
Příštím českým premiérem se může stát teprve čtyřiatřicetiletý Stanislav Gross. Co dokáže? Jaké jsou jeho plusy a minusy? Příznivci Stanislava Grosse říkají, že je to nejschopnější český politik. S tím souhlasí i někteří jeho kritici, ale dodávají, že "je schopný všeho".

Gross získal za léta v politice pověst muže, který dovede vyjednat a zařídit téměř všechno.

Sám tuto pověst ochotně posiluje. Svými schopnostmi a vlivem pomáhá někdy hlavně ČSSD, jindy zase především své vlastní kariéře.

Umí působit na veřejnost
Gross velmi dobře zvládá veřejné vystupování, zvlášť v televizi. Mluví jednoduše, je výstižný a na rozdíl od expremiéra Špidly je tomu, co říká, rozumět. A když už na něco nechce reagovat, umí to zamluvit.

I v takových chvílích se nezapomene do kamery hezky usmát a získat diváky na svou stranu. Tyto schopnosti mu pomohly na začátku kariéry a využívá jich dodnes. Přesvědčivě vystupuje i na stranických jednáních, umí strhnout.

Umí prodat úspěchy
Úspěchy svého resortu dovede obratně prodat. Nechybí mu přitom cit pro dramatické situace. Jeden příklad za všechny: při povodních oblékl maskáče, černé policejní tričko a působil dojmem akčního hrdiny.

Umí skrýt neúspěch
Komunikační schopnosti a cit pro veřejné vystupování využívá, i když mu teče do bot. Dojde-li na kritiku, novinářům neodpoví a ví, že na věc se časem zapomene. Velmi obratně se takto například vyhnul tomu, aby byl v televizi či novinách spojován se selháním policie v případě manželů Stodolových.

Umí se vykroutit z problémů
Když nedávno MF DNES Grosse přistihla, jak jeho limuzína překračuje rychlost při jízdě do práce (kolem základní školy prosvištěl ministerský vůz osmdesátikilometrovou rychlostí), nejdřív vzkázal, že za řízení auta nese zodpovědnost výhradně jeho řidič.

O den později pak "vymyslel" ještě lepší obhajobu: začal tvrdit, že za to, že se jeho vůz pražskými silnicemi řítil v rozporu s předpisy, může MF DNES, která ho sledovala.

Umí si vybrat ženu
Dobře si zvolil manželku. Jeho žena dovede dobře působit ve společenských rubrikách časopisů. Nedráždí voliče tím, že by působila jako příliš ambiciózní žena.

Šárka Grossová, někdejší servírka z Poslanecké sněmovny, se navíc úspěšně a rychle zorientovala v životě mocných. Občas, pravda, svému muži způsobila horké chvíle. Například když se ukázalo, že podniká a shání sponzory pro agenturu GOJA i mezi firmami, které se účastní privatizace.

Ve vládě o nich přitom rozhodoval právě i Gross. Ministr se tehdy dokonce vychloubal, že jeho žena vydělává víc než on. Nakonec to však ve větší skandál nepřerostlo a ministrova rodina dál působí na veřejnost harmonickým dojmem.

Umí si najít spojence
Gross ví, jak si najít spojence. Patří mezi ně řada předních průmyslníků a podnikatelů s nemalým vlivem. Dobře si vybírá i to, od koho si nechat poradit: spolupracuje s agenturou Crane Consulting, která za něj řadu problémů vyžehlí nebo je dopředu zahladí.

Její aktivity byly cítit třeba před časem, kdy vyšlo najevo, že se Šárka Grossová přátelí s podnikatelkou Libuší Barkovou. Té patří dům v pražských Nuslích, v němž sídlí nevěstinec. Lidé z agentury Crane tehdy chodili po redakcích a novinářům "vysvětlovali", že se prý věci ve skutečnosti mají jinak a že se ministr nejspíš stal terčem dalšího z útoků svých odpůrců.

"Jestli jsme pomáhali Grossovi v některých jeho osobních kauzách? Ke konkrétnostem se nechci vyjadřovat. Ale určitě jsme se spolupráci s panem Grossem, když jsme pracovali pro ČSSD, nemohli vyhnout," říká šéf agentury Andrej Surňak.

Nejvýznamnější úspěch zaznamenali Grossovi lidé, když v únoru 1999 zařídili, aby v jednom deníku nevyšel celostránkový materiál o spojení Grosse s významným obchodníkem se zbraněmi Pavlem Muselou.

On sám se však brání, že takto svého vlivu nezneužívá. "Některým novinářům jen občas říkám, ať si ověří fakta," vysvětluje.

Umí se postarat o své lidi
Gross se také umí velmi dobře postarat o "své lidi" a tím si je zavázat. Exministr obrany Jaroslav Tvrdík je díky němu prezidentem ČSA.

Další Grossův oblíbenec, někdejší náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, získal i přes problémy s bezpečnostní prověrkou post mosteckého policejního ředitele a bývalý ředitel NBÚ Tomáš Kadlec je šéfem státní firmy Čepro.

Umí zkrotit nepřátele
Když měl Gross pocit, že na něj sbírá informace Bezpečnostní informační služba podléhající premiérovi, dokázal hravě zatočit i s ní. Ve vládě prosadil odvolání jejího ředitele Jiřího Růžka.

Umí si obstarat vzdělání
Gross byl dlouhou dobu své politické kariéry "jen" železničářem s maturitou, a proto později vystudoval právnickou fakultu. Jeho diplomová práce se však až nápadně podobala zprávám České národní banky, jež jako politik dostával na stůl.

Umí získávat hlasy voličů
Stanislav Gross je pravidelně jednou z hlavních tváří ČSSD ve volebních kampaních. Poslední dvě kampaně jeho strana dovedla k vítězství a Gross se na tom pokaždé výrazně podílel. Využívá své vysoké popularity a láká straně nové voliče.

To všechno Stanislav Gross prokazatelně umí. Již brzy bude možná muset prokázat, zda ovládá ještě jedno umění - umění řídit vládu a zemi. 

Zkusím to bez komunistů, říká lídr ČSSD

Ráno, poté co posnídal s šéfy lidovců i unionistů, měl Stanislav Gross dobrou náladu.

"Věřím tomu, že má s Unií svobody smysl jednat. Máme společnou vůli hledat řešení současné situace na rozdíl od ODS, která předem deklarovala nepřekročitelné pozice," říkal. Ve sněmovně se však mezitím rozpadl klub Unie svobody.

Nezkazilo vám plány vystoupení dvou poslanců z klubu US-DEU?
Opravdu to jsou vaše spekulace. Pochopte, že v tuhletu chvíli já vám mohu říct pouze to, že vývoj v Unii svobody není nijak překvapivý a nijak nemění moje plány.

Prezident Václav Klaus říká, že nechce nic záplatovat. A naopak žádá stabilní vládu, která nebude shánět své hlasy po chodbách sněmovny. Dokážete sehnat stabilní většinovou podporu?
Nechte tomu ještě čas. To není o tom, jestli je něco záplatovaného, nebo není. Vždyť teď ještě ani žádná jednání nezačala, prezident ještě nikoho sestavením vlády nepověřil.

Takže zatím jsou to všechno jenom spekulace. Žádný dramatický posun dnes opravdu nenastal.

Nepožádáte po rozpadu unionistického klubu o spolupráci komunisty?
Budu hledat cestu, která by se vyhnula nutnosti podpory komunistické strany při hlasování o důvěře. Já nemám co měnit na tom, co jsem doposud říkal. Jinými slovy: co se odehrálo v klubu Unie svobody, jsem očekával.

Má pro vás teď Unie svobody vůbec nějakou hodnotu, když ve sněmovně nemá ani vlastní klub?
Každý má svou hodnotu, která je vyjádřena v podpoře voličů, kteří stranu volili do Poslanecké sněmovny. Samozřejmě, že nelze říct, že by nás nezajímali ti lidé, kteří zde jsou. Ale samozřejmě jejich váha je dána jejich počtem.

Vaši lidé tvrdí, že máte vyjednanou podporu některých poslanců ODS. Je to pravda?
Přečetl jsem si to v novinách, jsou to jen spekulace.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz