Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co všechno umí Stanislav Gross

  0:01aktualizováno  0:01
Už i zcela soukromé firmy se raději začaly dopředu Stanislava Grosse ptát, jak by se mu líbili její noví zaměstnanci. Oficiálně do toho Grossovi přitom nic není. Vliv Stanislava Grosse na tuzemskou ekonomiku je nepochybně vyšší, než odpovídá jeho pozici prvního vicepremiéra a ministra vnitra.

Opoziční poslanci tvrdí, že žádné důležité privatizační či personální rozhodnutí v ekonomické sféře neprojde bez Grossova souhlasu. A řada případů z poslední doby jako by jim dávala za pravdu.

O Grossově vlivu se mluvilo v dlouhé řadě případů: od obsazení postu generálního ředitele Českého Telecomu, přes pád generálního ředitele Novy Vladimíra Železného až po nástup exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do čela aerolinií.

Jak padl Železný
Se Stanislavem Grossem se letos na jaře "setkali" například majitelé televize Nova. Byl to tehdy vládní úkol: Grosse k jednání pověřilo předsednictvo vlády - tedy šéfové koalice.

Oficiálně měl Gross u spolumajitelů Novy, společnosti PPF, sondovat, jestli by se televize byla ochotna podílet na více než desetimiliardovém odškodném za prohranou arbitráž se společností CME.

"Neoficiálně" měl však Gross podle informací MF DNES Novu "upozornit", aby zmírnila svou ostře protivládní rétoriku, jinak bude mít problémy se svou licencí. O měsíc později už úhlavní "vládní nepřítel" Vladimír Železný v čele televize nestál. V jednom z rozhovorů si pak postěžoval, že byl odstraněn na příkaz Grosse, později svá slova zmírnil.

Některé soukromé firmy už s Grossem raději své personální záměry konzultují dopředu. Když chtěla například ČSOB letos v lednu zaměstnat bývalého ministra Zemanovy vlády Karla Březinu, přeptala se pro jistotu právě Grosse.

"K osobě pana Březiny jsem se vyjádřil v tom smyslu, že nemám námitek, pokud jej ČSOB bude angažovat," přiznal Gross v Lidových novinách. Proč se ČSOB Grosse vůbec ptala, nedokázala banka vysvětlit.

Někteří politici tvrdí, že to s Grossovým vlivem není ve skutečnosti tak horké. "Myslím, že se vliv Stanislava Grosse obecně poněkud démonizuje a že se na téhle pověsti mnoho lidí rádo přiživuje," tvrdí ministr informatiky Vladimír Mlynář.

I on měl přitom sílu Grosse nedávno poznat. Pod Mlynáře totiž spadá Český Telecom a podle rozšířených kuloárových zpráv to byl právě ministr vnitra, kdo letos na jaře do čela klíčového podniku tuzemské ekonomiky dosadil jeho nového šéfa Gabriela Berdára.

"To prostě není pravda," říká Mlynář. "Bylo to zcela standardní výběrové řízení. Nepopírám, že se v jeho finále vedly na straně státu politické konzultace, ale rozhodně nelze říct, že by ředitele Telecomu vybral Stanislav Gross."

Podle informací MF DNES však Grossovi lidé Berdára, tehdy šéfa české pobočky počítačové firmy DELL, minimálně vyzvali, aby se tendru vůbec zúčastnil.

Je-li řeč o "Grossových lidech", nejde vždy o oficiální vládní úředníky, ale o protřelé lobbisty. Gross už dlouhou dobu spolupracuje třeba se šéfem lobbistické agentury Craine Consulting Andrejem Surňakem, který pro ČSSD pracoval před loňskými volbami.

Významnou pozici v Grossově "týmu" má jeho mediální poradce Miroslav Forman, ministr často konzultuje i s advokátem a členem ČSSD Miroslavem Janstou. "Někteří lidé kolem Stanislava Grosse sami záměrně informace o jeho vlivu zveličují," míní jeden z vysokých koaličních politiků. "Logicky tím totiž zvyšují i svoji vlastní cenu."

Zprávám o Grossově vlivu v Telecomu vzápětí dodala na vážnosti i další důležitá změna v této firmě. Na citlivé místo šéfa bezpečnostního odboru, který má pod palcem veškeré odposlechy v zemi, v létě nastoupil Miroslav Antl - bývalý náměstek policejního prezidenta, jehož do vysokých policejních funkcí vyzvedl právě Stanislav Gross. 

Gross: Spousta lidí na mně chce vydělat a mně se to nelíbí
Stanislav Gross se brání pověstem, že by kromě funkcí vicepremiéra a ministra vnitra byl také hlavním "personalistou" české ekonomiky. "Dočítám se o sobě všelijaké věci, ale v drtivé většině případů jsou to nesmysly," tvrdí Gross.

Exministr obrany Jaroslav Tvrdík se patrně díky vám stal šéfem Českých aerolinií. Jak takovou věc dokáže zařídit ministr vnitra?

Musím říct, že jsem o tom skutečně věděl s předstihem, ale tím to také skončilo.

Víc jste se v tom neangažoval?

Přečetl jsem si ve vašich novinách, že tam aktivně vystupovali nějací moji poradci. A docela by mě zajímalo, kteří to byli. Protože pokud to opravdu někdo dělal, pak bez jakéhokoliv mého pověření. Já rozhodně tuhle věc neorganizoval.

Ale je k tomu třeba říct dvě věci: zaprvé - řídit takové ministerstvo, jako je obrana, s sebou nese získání poměrně velkých manažerských zkušeností. A zadruhé - věřím tomu, že bude úspěšný. Pokud se však ukáže, že tuto funkci nezvládá, bude muset jednoznačně dojít k personální změně.

Za vašeho člověka je označován i nový generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár. O něm jste se také jen dozvěděl v předstihu a tím to skončilo?

O tuhle věc jsem se přece jen více zajímal než o tu předchozí. Důvod je vcelku jasný: ve vedení Telecomu nebyla personální stabilita. A z hlediska mého resortu je Telecom velmi důležitou institucí. Byl vládou určen jako národní operátor, což je důležité z hlediska krizových situací, za něž vnitro zodpovídá. Potřebujeme mít s Telecomem, respektive s Eurotelem, dobrou komunikaci při budování naší rádiové sítě.

A proto obsazení funkce šéfa Českého Telecomu řeší osobně ministr vnitra?

Ale to se neřešilo na úrovni ministra vnitra. Jen otevřeně odpovídám, že jsem se o to zajímal více než v případě, o němž jsme mluvili na začátku.

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec, označovaný během svého působení na Národním bezpečnostním úřadu za vašeho člověka, se díky vám stal předsedou představenstva a generálním ředitelem státní společnosti Čepro.

Obecně razím tezi, že pokud odchází lidé z tak citlivých institucí, jako je NBÚ či BIS, měli by spíše zůstat ve státní sféře než skončit v soukromé firmě.

A jak jste to dokázal v případě pana Kadlece?

Rozhodně neplatí, že bych někoho někam dostal. Je to jednoduché: při jednání na předsednictvu vlády jsem uvedl, že by bylo dobré, aby se tahle věc řešila, a řešil ji pak příslušný resortní ministr.

Takže stačí, abyste něco zmínil na předsednictvu vlády, a místo pro pana Kadlece je zajištěno?

To nevím, jestli to stačí, rozhodně to nebyl jen můj názor. Ale rozhodně nebylo řečeno, že to má být zrovna tahle firma nebo zdravotní pojišťovna nebo cokoliv jiného.

Vladimír Železný prohlásil, že byl z čela Novy odvolán na váš nátlak. Se spolumajiteli Novy - firmou PPF - jste po rozsudku desetimiliardové arbitráže skutečně jednal. Žádal jste hlavu Železného?

Pan Železný pak řekl, že nic takového nikdy netvrdil. Víte, v čem je problém? Já se hrozně často dočítám v novinách, kde všude jsem se měl angažovat. V drtivé většině případů tomu tak není. Pokud se někde někdo odvolává na mě, ať ten druhý neváhá, zvedne telefon a zeptá se mě. Jsou to lidé, kteří jistě mají nějakou šanci na mě spojení získat. Obávám se, že se spousta lidí snaží na údajných vztazích se mnou vydělávat, a mně se to vůbec nelíbí. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz