Severokorejský vůdce Kim Čong-il. Za následníka označil svého nejmladšího syna.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il. Za následníka označil svého nejmladšího syna. | foto: Reuters

Co všechno by se mohlo stát, kdyby Kim Čong-il náhle zemřel

  • 4
Kim Čong-ilovi, "drahému vůdci" a "slunci 21. století", jak ho běžně přezdívá severokorejský tisk, je sedmašedesát. To ještě není čas, kdy by vrcholný politik musel balit a odcházet do starého železa, ale je to věk, v němž nelze ponechat nic náhodě. Zvláště když sám diktátor působí na fotografiích dosti sešle až nemocně.

Otázku dědice, zdá se, pro tuto chvíli výstřední rtuťovitý mužík zdárně vyřešil vyzdvižením svého nejmladšího syna. To ovšem zatím není víc než pustá teorie.

Proto je legitimní se ptát, co by se stalo, kdyby velice rizikový, i když navenek poněkud komicky působící Kim Čong-il náhle zemřel.

Kim si vybral nástupce

Přísahejte věrnost mému synovi, vyzval úřady

Poslouchali by generálové mladého následníka? Nepustili by se do vzájemných půtek, jež by ohrozily celý region a zaplavily ho miliony běženců? Nevzbouřili by se obyvatelé? Nebo by vše běželo hladce dál ve starých kolejích?

Na tyhle otázky odpovědi neznáme. Připravit se však na nejrůznější možné scénáře je nesmírně důležité. Stačí vzít v potaz nevyzpytatelnost nejtotalitnějšího státu na planetě a jeho po zuby vyzbrojenou armádu, včetně výkonných raket a atomové bomby.

Junta i občanská válka

Severní Korea je pro svoji mimořádnou uzavřenost a nevstřícnost tvrdým oříškem pro spekulace typu "co by kdyby". Experti se proto v máločem shodnou.

Podle některých analytiků nevypadají alternativy Kimova pádu nijak růžově. "Výhled není dobrý," uvedl pro list Washington Post před časem Peter Beck, expert z Mezinárodní krizové skupiny. "Nejpravděpodobněji by nastoupila vojenská junta. To v tom lepším případě," dodal.

Další možností je občanská válka, v níž by o kontrolu nad zemí bojovaly různé frakce v armádě a další skupiny mocenské elity. A samozřejmě obrovský chaos, který by si zřejmě vyžádal určitou formu angažovanosti okolních zemí, v prvé řadě Číny a Jižní Koreje. A nejspíš také Američanů, pro něž by bylo prioritou zajistit jaderný materiál a další možné zbraně hromadného ničení.

Řada odborníků zabývajících se Severní Koreou ovšem oponuje: Ano, k takovému vývoji by jistě dojít mohlo. Ovšem pro případ, že opona nad Kim Čong-ilem náhle spadne, existuje daleko pravděpodobnější možnost – žádné velké změny nečekejte.

Diktátor prý má silnou pojistku – svého nejdůvěryhodnějšího pomocníka, švagra a šéfa tajné policie Čchang Song-teka, manžela mladší Kimovy sestry Kjong-hi. Údajně inteligentního a charizmatického muže, populárního v armádě i mezi místní elitou.

Pokud by Kim zemřel náhle, stal by se Čchang jakýmsi regentem, fakticky by zemi ovládal, formálně by ovšem dynastie pokračovala v čele s vybraným Kimovým synem. Podle zdrojů z tajných služeb by se tak předešlo nepředvídatelnému chaosu gigantických rozměrů. A vývoj by šel dál v kimovské linii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video