Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co se děje za oponou ČSSD a ODS

  11:28aktualizováno  11:28
Do voleb zbývá pouhých šest týdnů. Dva největší favorité voleb a zároveň i největší soupeři - ČSSD a ODS - se v zákulisí připravují na závěrečný finiš. Reportéři MF DNES nahlédli za oponu a sledovali, co chystají lídři ODS, nebo jak to vypadá ve volebním štábu ČSSD.
Paroubek vs. Topolánek, ODS, ČSSD, preference, ilustrační foto

Paroubek vs. Topolánek, ODS, ČSSD, preference, ilustrační foto | foto: Michal BarákiDNES.cz

Přejít na volební speciál

"Zanechte práce, nic neříkejte, nic neukazujte, přichází MF DNES," volá šéf volebního štábu sociálních demokratů Jaroslav Tvrdík na své podřízené. Prostorná kancelář, v níž štáb zasedá, nijak zvlášť nepůsobí. Snad s výjimkou malé sádrové busty stranického lídra Jiřího Paroubka na některých stolech, k jejímuž autorství se nikdo nehlásí.

Za stoly sedí několik mužů, vesměs v obleku a s kravatou. Jen jeden člověk jako by se tomuto prostředí vymykal - Oldřich Lichtenberg, menší chlapík v riflích a černém triku, jinak též produkční muzikálu Tři mušketýři. Pobíhá po chodbě v očividně dobré náladě.

"Proč pro ČSSD pracuju? Samozřejmě kvůli prachům," vyhrkne ze sebe, aby nakonec přiznal, že přece jen určité sympatie k této straně má. "Já si ale hlavně rád hraju, vymýšlím věci, které nemají s politickými hesly nic společného," dodává.

Pamatujete na nápad s kočárem a posly, vyslanými k předsedovi ODS Mirku Topolánkovi? Nebo na smuteční výzdobu, kdy sociální demokraté symbolicky pochovávali bezplatné školství a zdravotnictví v narážce na program ODS? Právě na těchto i dalších nápadech se podílel Lichtenberg. "Olda je pro nás velmi důležitý," podotýká Tvrdík.

Klaus jako smuteční host?
Olda ovšem není jediný. Stačí chvíli sledovat dění ve štábu a je jasné, že další důležitou postavou je Martin Bezouška, který je momentálně mluvčím ministra kultury Vítězslava Jandáka. Bezouška i Lichtenberg sedí v rohu místnosti, odkud zaznívají slova o smutečním průvodu, pozůstalých, padají jména představitelů ODS i prezidenta Václava Klause.

Co vymýšlejí? To nikdo z nich nechce říci, stejně jako nikdo neprozradí, s jakým konkrétním nápadem v kampani přišel. "Martinovi asi někdo zemřel," vyhýbá se odpovědi Lichtenberg.

Právě jeho přivedl do volebního týmu sám premiér Jiří Paroubek, který se často zasedání štábu zúčastňuje. "Dvakrát týdně chodí na porady, které začínají už v šest ráno. Premiér má ve zvyku držet nad věcmi přehled. Je rád, když je o všem podstatném informován, když ví, co se děje," říká Tvrdík, který neustále pokukuje po mobilním telefonu, který drží v ruce.

Už ovšem neprozradí, jak takový Paroubkův přehled nad věcmi vypadá. Musel by totiž vyprávět o tom, jak svého šéfa naštval, když například nebyl k zastižení na telefonu. Nařízení Paroubka je totiž jasné - kdokoliv ze štábu musí být dvacet čtyři hodin k dispozici.

"Já myslím, že kluci se snaží," komentuje premiér stručně práci volebního štábu a dává najevo, že se mu nápady z poslední doby líbí.

Sociální demokraté, prohrávající ve všech předvolebních průzkumech, jako by totiž v posledních dnech svou kampaň proměnili a začali na svého hlavního volebního rivala útočit. ČSSD se "oblékla" do barev podobných ODS a na billboardech karikuje volební program hlavní opoziční strany.

Kdo je autorem této "proměny"? To ve volebním štábu nikdo neprozradí. Ale poněkud tajemně ukazují do míst o patro výš nad volebním štábem. Tam sedí lidé z americké poradenské společnost PSB, kterou si ČSSD na volby najala. K nim je však cesta pro novináře uzavřena.

V ODS se školí, jak mluvit
Opoziční ODS sází na zvláštní školení svých kandidátů do voleb: učí je, o čem a jak mluvit, o čem raději mlčet, jaká gesta u toho dělat nebo odpovídat na nepříjemné otázky. Lektoři z institutu Cevro, který je mozkovým zázemím pravice, takto vyškolili kandidáty téměř ze všech krajů.

"Říkejte raději krátké věty. Dejte tam dynamiku. Lidem to bude znít příjemněji," vyčítal psycholog Jiří Frgal poslanci Davidu Šeichovi chyby na jednom takovém semináři minulý pátek v Brně.

Šeich je trojka na kandidátce v Jihomoravském kraji a právě dostal úkol, aby s mikrofonem přesvědčil lidi, proč by měli volit zrovna ODS. "Vy jste štíhlý, vysoký, takže klidně mluvte energičtěji, vám to budou lidé věřit. Musí tam být emoce, aby se s vaším programem lidé ztotožnili," říká psycholog Frgal.

Učí lidi z ODS právě komunikaci a jak vystupovat před lidmi. Politici si na jeho lekcích nejprve vyzkoušejí krátkou řeč, lektoři ji nahrají na kameru. Pak jí pouštějí na velkém plátně a poukazují na chyby.

"Prosím, nepoužívejte slova strukturální fondy či odstraníme regulativy. Cizí slova zapomeňte. Váš jazyk je lidština," zní nejtypičtější doporučení Frgala.

Ještě více se občanští demokraté učí na seminářích gesta. "Vhodné je držet v ruce tužku nebo něco podobného, co vypadá pracovně. A ty ruce musíte zvedat výš, od pasu nahoru. Gesta musí vycházet z ramena," radí kandidátu Michaelu Hrbatovi lektorka Hana Svobodová.

Proč vlastně takový důraz na obal vystoupení? "Tu neverbální komunikaci, tedy intonaci, mimiku nebo postoj, lidé podvědomě vnímají a v takových situacích často hraje větší roli než sama řeč," vysvětluje Jiří Frgal.

Že se to dá naučit, vidí občanští demokraté každý rok na svém kongresu, když jako host vystoupí slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Promluví spatra - a celý sál mu aplauduje vstoje.

"Odborníci z institutu Cevro sledovali a analyzovali volby v Německu, Británii, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, takže jejich školení jsou pro naše kandidáty poučná," říká šéf volebního štábu ODS Jiří Šneberger.

Po lekci, jak svou řeč co nejlépe zabalit, následuje na seminářích ODS školení, co vlastně říkat a jak argumentovat. Lektor Martin Kupec nejprve politikům vysvětluje, jak mají mluvit o chystaných reformách ODS.

"Dávejte důraz na řešení klíčového problému s nezaměstnaností. Že reformy přinesou v prvním roce po zavedení snížení nezaměstnanosti o sto tisíc lidí," radí.

Mluvte o aférách!
Závěr školení je nejtvrdší: politici se dozvídají, jak se bránit nebo rovnou atakovat své konkurenty. Nejvíce času pochopitelně zabere hlavní soupeř, vládní ČSSD: zejména je nutné připomínat, že i při rostoucí ekonomice nezvládnou snižovat dluhy ani nezaměstnanost.

Politolog a ředitel Cevra Ladislav Mrklas doporučuje útočit na slib socialistů, že zřídí novou vládní radu pro boj s korupcí. "Tak se jich ptejte, jestli v čele rady bude stát Doležel, Srba, Gross, Kraus nebo Vyvadil," vypočítá Mrklas jména sociálních demokratů, kteří se namočili do nejrůznější afér.

Cílem je i ministr financí Bohuslav Sobotka. "Je to těžký soupeř, ale stačí připomínat, že je to ministr financí bez ekonomického vzdělání, bez jakékoliv mimopolitické pracovní zkušenosti a neumí anglicky," doporučuje Mrklas.

Zatímco na lidovce coby pravděpodobného partnera ve vládě lektoři raději moc útočit nedoporučují, se zelenými si neberou servítky. Hlavní rada zní: Říkejte, že po zavedení ekologické daně by litr benzinu stál skoro 40 korun. A také se snažte zpochybňovat dojem, že jde o stranu nových tváří.

"Říkejte, že předseda Martin Bursík je v politice od roku 1989, byl ministrem, lídrem Čtyřkoalice a kandidátem na pražského primátora, prošel už čtyřmi stranami," radí Mrklas.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz