Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co s prokletým opiem? Snaha o snížení produkce drog v Afghánistánu selhala

  10:13aktualizováno  10:13
Když nebude opium, nebude ani teror, říkají už léta letoucí osvícené hlavy nejen v Afghánistánu. Snaha o snížení produkce drog v zemi ale podle OSN selhává. Farmáři letos osejí mákem stejnou plochu jako loni.

Narkomani v Kábulu. Afghánistán začíná mít pořádný problém i s rostoucím počtem vlastních narkomanů závislých na heroinu. | foto:  David Neff, MAFRA

"Boj proti drogám je ve skutečnosti bojem za Afghánistán," prohlásil vzletně tamní prezident Hamíd Karzáí, když v roce 2002 přebíral úřad.

Zlatá slova. Ale jak na to? Pěstování opia se v Afghánistánu snažil vymýtit už leckdo, ale selhává jak metoda biče (vypalování políček, jedovaté postřiky), tak cukru (snaha o zavedení jiných plodin).

Hodnotíme-li Karzáího slova z hlediska současné situace, nezbývá než konstatovat, že Afghánistán prohrává. Vzestup Talibanu - i díky ziskům z drog a výpalného od drogových bossů (byť to zdaleka není jediný zdroj příjmů) - je toho zřetelným důkazem.

Afghánistán dál rekordmanem

A podle nyní zveřejněné zprávy OSN tomu tak bude i nadále. Odhady hovoří o tom, že opiovým mákem (surovina k výrobě heroinu) letos Afghánci osázeli přibližně stejnou plochu jako loni. 123 000 hektarů.

Narkomani v Kábulu. Afghánistán začíná mít pořádný problém i s rostoucím počtem vlastních narkomanů závislých na heroinu.

Narkomani v Kábulu. Afghánistán začíná mít pořádný problém i s rostoucím počtem vlastních narkomanů závislých na heroinu.

Afghánistán si tak dozajista udrží své nechvalně proslulé prvenství - i nadále bude produkovat přes devadesát procent světového opia. Přes masivní přítomnost západních vojáků, přes odvážné proklamace tamní vlády. Kde je tedy problém?

S nadsázkou se dá říci, že v Afghánistánu si postavila hlavu sama příroda. Copak na kamenité půdě v nadmořské výšce hodně přes dva kilometry vyroste něco jiného než odolný mák?

A potom, opium, hašiš, tato narkotika patří k tamější kultuře odpradávna, stejně jako tradiční chlebové placky. A protože v řadě oblastí nic jiného nevyroste, orientují se tamní farmáři právě na opiový mák. Odbyt je předem zajištěn. A dělají to i přesto, že islám neshlíží na podobné aktivity zrovna přívětivě.

Narkomani v afghánském Kábulu.

Narkomani v afghánském Kábulu.

Dělají to hlavně proto, že jim nic jiného nezbývá. A že pak zisky z lukrativních drogových kšeftů slouží k financování teroristických organizací, povstaleckých aktivit Talibanu a jemu spřízněných skupin? To přece už není jejich věc.

Rezignovat na boj s opiem? To ne

Snahy podpořené západními penězi o zavádění alternativních plodin v podnebně příznivějších oblastech často selhávají. Jsou náročné, třeba na zavlažování a pěstitelům často nepřinášejí tolik prostředků, kolik potřebují, takže se vracejí k prověřenému opiu.

Má se tedy na boj s opiem rezignovat? To jistě ne. Ona rovnice "zničte opium, zničíte teror" stále do značné míry platí. Jen je však třeba se připravit na běh na převelice dlouhou trať. Ostatně i věčný optimista, který by chtěl vidět první v dálce se rýsující světélka naděje, není tak úplně bez šance.

Narkomani v afghánském Kábulu.

Narkomani v afghánském Kábulu.

Záleží však na interpretaci některých faktů. Zatímco onen optimista může považovat pokles loňské produkce oproti té předloňské o pětinu za výsledek začínajícího obratu, pesimista totéž vnímá jako přechodný stav, "podnikatelskou strategii", jež zareagovala na nadprodukci a následný pád cen.

Uzavřete hranice

Šéfové vojenských misí v Afghánistánu a západní politici by jistě rádi uvěřili optimistově variantě. Většina drogových expertů to však vidí jinak. Podle nich zřejmě nejde o počátek dlouhodobého trendu. Spíše prý skutečně zafungoval trh. A sami narkobaroni se rozhodli zařadit zpátečku a výrobu snížit, aby se ceny opět rozběhly vzhůru.

Mimochodem, pokud to tak opravdu bylo, jeví se bizarní nápad, s nímž loni přišel šéf Úřadu OSN pro drogy a zločinnost Antonio Maria Costa, hned v jiném světle. Napadlo ho totiž, že se kolem Afghánistánu neprodyšně utěsní hranice, aby drogy nemohly proudit ven.

Samotná země by pak jimi byla tak zaplavena, že by jejich cena spadla na pakatel, což by přimělo rolníky, aby zasadili třeba kukuřici. Jak prosté. Teď stačí jen vyřešit "maličkost": Jak ony porézní hranice ucpat tak dobře, aby neproklouzl ani kilogram heroinu, když se tudy běžně promenují celé oddíly teroristů z Al-Kajdy?Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Zobrazení sochy Davida se nesmí používat pro komerční účely, rozhodl soud

Socha Davida ve Florencii

Soud v italské Florencii ve čtvrtek rozhodl, že zobrazení sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho se nesmí bez...

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

I muslim musí před soudem povstat, rozhodl německý ústavní soud

Ilustrační foto

Před německým soudem musí povstat i muslim. K takovému závěru dospěl v konkrétním případu německý ústavní soud, když se...Najdete na iDNES.cz