Právnickou fakultu v Plzni navštěvují skoro dva tisíce studentů. Jejich další osud je nejasný. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Co s plzeňskými právníky? Přesun stovek studentů nikdy nikdo neřešil

  • 162
Zhruba 1 400 studentů právnické fakulty plzeňské univerzity si láme hlavu, co s nimi dál bude. Od středečního prakticky likvidačního výroku akreditační komise je jejich budoucnost krajně nejistá. Tím spíš, že takové množství studentů mezi školami ještě nikdy neputovalo.

Akreditační komise fakultě neprodloužila akreditaci k magisterskému studiu a školu, na které před třemi lety propukla aféra s pochybným udělováním titulů a "rychlostudenty", tím v podstatě odsoudila k zániku (o verdiktu komise čtěte zde). Školu bezpečně dokončí jen páťáci, kteří to stihnou do října. O osudu dalších zatím není rozhodnuto. Nabízejí se nejméně čtyři možnosti.

1. Plzeňská práva skončí, studenty vezmou jiné školy

V Česku jsou další tři právnické fakulty - v Praze, Olomouci a v Brně. Přestože má plzeňská fakulta ze zákona povinnost posluchačům zajistit dokončení studia na jiné škole, v praxi dosud nikdy přesun stovek studentů z jedné univerzity na druhou neproběhl. A je jisté, že v takovém případě by muselo zakročit ministerstvo, které by školám - nejen finančně - pomohlo. Jak se Dobešův resort nyní zachová, není zatím jasné.  "Ministerstvo čeká na oficiální písemné sdělení Akreditační komise a teprve po jeho obdržení a v zákonné lhůtě 30 dnů vydá oficiální stanovisko," reagoval na dotaz tiskový odbor resortu.

Krize právnické fakulty

Školy jsou k převzetí studentů však skeptické. "Žádná fakulta v Česku nedokáže přijmout naráz dvě stě, pět set anebo i víc studentů. Na to nikdo nemá kapacitu, personální obsazení ani finance," řekl MF DNES děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch. "Nelze to samozřejmě vyloučit, nějakým způsobem se musí zabezpečit, aby dostudovat mohli," doplnil pro iDNES.cz. Problémy by podle něj ale způsobily i velmi odlišné studijní plány na obou školách.

O studenty by se stěží postaraly i další školy. "Několik set studentů nemůžete jen tak převzít bez toho, abyste měl zajištěné finanční, prostorové a kapacitní podmínky. Řešení to určitě má, ale že bychom jen tak najednou do ročníku přijali několik set studentů navíc, to možné není," řekla iDNES.cz mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Ministerstvo by mělo podle děkanky brněnských práv Naděždy Rozehnalové vytvořit takové podmínky, aby studenti mohli práva dokončit na některé z dalších fakult. "Nejlépe tak, že bude uznán jejich stávající studijní plán, na základě kterého dostudují," uvedla Rozehnalová.

2. Fakultu se podaří zachránit, studenti zůstanou

To je možnost, o kterou usiluje většina současných studentů i nový děkan Jan Pauly, který je ve funkci teprve deset dní. Pauly chce udělat "všechny kroky, aby fakultu (úředníci) zachovali". Škola s konkrétními protiopatřeními zatím čeká, nemá totiž k dispozici zdůvodnění komise.

Neprodloužení akreditace musí formálně posvětit ministerstvo, pro které je ale verdikt komise závazný.

I akreditační komise ale připouští, že ještě nějaká šance existuje. "Pokud si připraví dobré akreditační materiály a budou mít na oborech odpovídající personální obsazení, mohou akreditaci ještě dostat," řekl její místopředseda Jan Roda. Vzhledem ke středečnímu rozhodnutí komise ale není příliš pravděpodobné, že by změnila názor.

3. Fakulta se stane "pobočkou" jiné univerzity

Studenti zůstanou tam, kde jsou, škola včetně veškerého zázemí přejde pod jinou školu, například pražskou Univerzitu Karlovu. "Řešením by mohlo být navýšení kapacity pražské právnické fakulty. Praha s Plzní by se musela domluvit, že využijí zázemí plzeňské fakulty, kde bude dočasně garantovat výuku Univerzita Karlova," domnívá se bývalý ředitel odboru vysokých škol na ministerstvu Jiří Nantl.

Podle děkana pražských práv Gerlocha by s návrhy na řešení situace měla přijít Západočeská univerzita, navíc je ještě brzy na konkrétní řešení. Možnost, že by si v Plzni univerzita v prostorách právnické fakulty zřídila pobočku, ale nevyloučil. "Zatím jsme to nezvažovali. Určitě by to ale nemohlo být tak, že by pod hlavičkou univerzity nadále učili stejní učitelé," řekl iDNES.cz Gerloch. Podle něj, pokud by na tuto variantu došlo, by nemělo jít o žádné krátkodobé řešení. Na "pobočku" by bylo i přijímáno menší množství studentů, třeba stovka.

4. Škola skončí, posluchači nedostudují

Možnost, kterou zatím nikdo oficiálně nepřiznal, ale celá řada studentů se jí obává. Škola má ale ze zákona povinnost zajistit studium stejného nebo podobného studijního programu na stejné nebo jiné vysoké škole, ale je zjevné, že to půjde zajistit jen velmi obtížně. Skeptický je i samotný děkan. "Jestli se to ale dá zvládnout, to se musíte ptát přímo fakult. Já se obávám, že to bude opravdu velký problém,"  obává se Jan Pauly (celý rozhovor čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue