Papež František se už za krátkou dobu v úřadu stihl dostat na ledajaké

Papež František se už za krátkou dobu v úřadu stihl dostat na ledajaké upomínkové předměty. Očekává se od něj, že bude papežem radosti a vrátí církvi důvěru. | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: František je papež „restartu“, po aférách vrátí církvi důvěru

  • 25
Nový papež František je zvyklý pracovat a žít mezi lidmi. Rozumí jim a pro katolickou církev je velkou nadějí, že přinese radost a sám půjde příkladem. Očekává se, že bude bojovat proti hříchům a skandálům v církvi a tím jí znovu získá důvěru veřejnosti.

Každá revoluce začíná vždy zdola. Papež František je revolucionář, který zná velmi dobře situaci normálního člověka řešícího každodenní problémy. Je to papež, který až do okamžiku svého zvolení žil a pracoval mezi lidmi. Je to pastýř, který byl se svým stádem v Buenos Aires, a zná jeho problémy, radosti a starosti a ví, že jako pastýř nemůže být k tomu lhostejný.

P. Juan Provecho

V roce 1995 absolvoval teologii na Pontificia Universita Comillas v Madridu a byl vysvěcen na kněze augustiniánského řádu.

V roce 1997 ho řád poslal do České republiky. Po svém příchodu do Prahy začal studovat obor Mediální komunikace na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a studia úspěšně dokončil roku 2001.

Od roku 2003 do roku 2011 zastával funkci faráře v kostele sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. Mezi lety 2007 a 2009 pracoval jako vedoucí tiskového střediska České biskupské konference.

V současnosti je ředitelem školy sv. Augustina v Praze 4.

Je to papež, který mluví jazykem normálního člověka, který je pokorný, který se usmívá, který mluví gesty, který žije skromným způsobem života, jako sv. František z Assisi, od kterého si vzal jméno. Je to papež, který umí komunikovat a chápe, že je třeba, aby církev, jak říkal jeho předchůdce Jan Pavel II., byla budovou se skleněnými stěnami, do níž se každý může podívat a vidět, co je vevnitř.

Je to papež naděje a radosti pro katolickou církev, která se potřebuje nad sebou zamyslet a komunikovat se světem bez toho, aby ztratila vlastní identitu; papež, který ví, že je třeba bojovat proti zlu, které i v církvi existuje, a dělat to tak, že on sám bude příkladem: tím, že je opravdovým pastýřem a ne jen úředníkem a teologem.

Je to papež, který bude bojovat proti hříchům a skandálům v církvi způsobem, který charakterizoval sv. Augustin: milovat hříšníka, ale nenávidět hřích. Je to papež "restartu", který ve své první homilii vybídl vrátit se ke způsobu života, o kterém čteme v Bibli a který by měl být pro křesťana zásadní: k věrnosti v následování Ježíše Krista radostným a skromným způsobem.

Papež chce, aby církev byla dobrá a aby byla věrná Tomu, komu patří. Chápe a zároveň žádá, aby byla dobrá, aby nezapomněla na své původní poslání. To má začínat právě u těch, kteří mají nějakou zodpovědnost, a pokračovat u každého katolíka. Pak nebude třeba dělat si starosti, protože sám Bůh se bude o svou církev starat. Vedle toho papež patrně bude pokračovat ve výzvě a pozvání Jana Pavla II.: "Nebojte se! Buďte otevření, protože je-li Bůh s námi, kdo je proti nám?"

Modlete se za papeže

Do papeže Františka církev vkládá nejen naději, že bude schopen církev očišťovat a bojovat jako dobrý jezuita proti všemu, co v ní není v pořádku, ale hlavně důvěru, že bude také schopen vést dialog se sekulárním světem. Situace křesťanství a katolicismu prožívá krizi: křesťanské hodnoty se ztrácejí, ale tím i církev ztrácí na důvěryhodnosti. Od papeže Františka se očekává, že bude pracovat na tom, aby lidé znovu církvi věřili: nejen jako instituci, ale jako matce a aby v ní viděli místo, kde každý může najít útočiště a duchovní útěchu.

Evropa byla během několika staletí hlavním evangelizátorem světa. Stačí vzpomenout, kolik misionářů z evropských zemí cestovalo do Ameriky a do Afriky. A nyní nastal čas, jak bylo předpovídáno, kdy Afričané a Američané budou reevangelizovat Evropu. To je také, myslím si, další z důvodů, proč se stal papežem František. Křesťanství v Latinské Americe žije a Evropa, jestliže chce být symbolem pro lidi tohoto století, teď potřebuje získávat radost a naději ze života amerických křesťanů a katolíků. Křesťanství je radost, otevřenost, naděje, solidarita, služba… a to všechno papež František má.

Ale tu práci nemůže dělat sám. Každý člověk, který věří v potřebu revoluce nebo restartu, by měl papeži pomáhat. Ale jak? On sám to řekl při svém prvním poselství: "Modlete se za papeže!"


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video