Co musíte nejdříve udělat

-
Pokud přemýšlíte o tom, že byste hráli golf,m usíte především vědět, zda se mu hodláte věnovat vážně. Jinak to s ohledem na nemalé časové a finanční investice ani nejde.

Golf není zábava na páteční odpoledne,ale na celý život. Už skotský král Jakub zakazoval poddaným v 15. století hrát, protože golf odváděl rytíře od nacvičování bojových umění. Rozmyslete si, kolik peněz chcete do golfu vložit. Slušnou výbavu pořídíte levněji než lyžařskou výstroj, pokud nepasete po renomovaných značkách, ale musíte myslet na další výlohy. Vstupní poplatek do klubu, výdaje za trenéra a také za hraní na jiném než klubovém hřišti. Kvalita golfu a úroveň vybavení představují u většiny hráčů obvykle nepřímou úměru: v žádném jiném sportu neutratí člověk tolik peněz s tak malým efektem. Chce to vybírat rozumně, postupně, nebrat ukvapeně zbytečnosti. Zlatá rada zní: Když si budete chtít něco kupovat, položte si otázku, zda to samé by potřeboval i T iger Woods nebo Alex Čejka.

Zelená karta

Zatímco ve světě existují vedle soukromých klubů i veřejná hřiště, kam stačí přijít a zaplatit, abyste mohli hrát, v českých zemích je to trochu jinak. Ke vstupu na hřiště potřebujete takzvanou zelenou kartu, jakýsi řidičský průkaz golfisty,který získáte zkouškou u profesionálního trenéra. Zelenou kartu může vystavit pouze klub patřící do České golfové federace. Členství v klubu sice není podmínkou získání zelené karty, ale budou se vás na ně ptát, pokud chcete hrát na hřišti. Zelená karta je dokladem golfistovy způsobilosti, průkazem složení teoretické a praktické zkoušky, znalosti základů golfové techniky,pravidel a etikety. Měla by zaručovat, že se na hřiště nedostane někdo, kdo drží hůl poprvé v ruce, kdo nezná pravidla, zdržuje ostatní hráče a hřiště ničí. Nemluvě o tom, že se bez počátečního tréninku zbytečně trápí. Nejlépe je kontaktovat se s trenérem v klubu, domluvit se s ním na tréninkových hodinách, poradit se o základním vybavení a krocích k zelené kartě. Nikde samozřejmě není stanoveno, za jak dlouho je aspirant zelené karty připraven ke zkoušce. Jaké jsou požadavky na zelenou kartu? Za prvé znalost teorie. Píše se test z pravidel a etikety, při němž zkoušený může používat knihu pravidel. Ze dvaceti otázek se vyžaduje sedmnáct správných odpovědí. Za druhé herní technika. Zkoušený by měl zahrát pět přiměřeně rovných drajvů a tři z nich by měly dosáhnout délky 90 metrů u žen a 120 metrů u m užů. Dále se žádá pět přihrávek na jamkoviště - z nichž tři mají dopadnout v přiměřené vzdálenosti od jamky - a pět puttů z deseti metrů, z nichž by tři měly skončit do dvou metrů od jamky. A za třetí hra na devět jamek systémem stableford. Hráč obdrží dvě rány k dobru na každé jamce. Par 3 je tedy pro zkoušeného parem 5 a hráč při zahrání 5 ran získává 2 body. Minimum na zelenou kartu je získat 9 stab lefordových bodů na 9 jamek. U hry váš trenér bude také sledovat dodržování golfových pravidel a etikety. Po získání zelené karty už golfista může hrát hendikepové turnaje. Hendikepové číslo oceňuje úroveň golfistovy hry v poměru k paru hřiště. Čím vyšší hendikep, tím víc ran potřebuje golfista na odehrání hřiště. Nejvyšší hendikep je 36 pro muže i ženy. Znamená, že hráč je schopen zahrát 36 úderů nad par, norm u hřiště. Tedy na běžném paru 72 nejvíc 108 úderů nad norm u. Hendikep umožňuje, aby spolu hráli a výsledky si poměřovali hráči různých výkonností. Od dosaženého skóre (brutto) se odečte hendikep a získá se čistý (netto) výsledek. Pokud s hendikepem 25 zahrajete 95 ran stejně jako váš soupeř,který však má hendikep 20, vítězíte čistým skóre o pět ran. Hendikep začíná vždy na čísle 36 a postupně by se měl snižovat. Golfová federace doporučuje, aby si golfista uhrál hendikep na domácím hřišti. Pokud se o to pokouší na cizím, m usí do svého klubu přinést tři výsledky na hendikep.

Hole

Nedejte na snoby. V začátcích vám postačí starší ohrané hole a na úplném počátku klidně i jediná, třeba půjčená. Nejlépe železo číslo šest či sedm, se kterým se dají hrát delší rány i přihrávky. Buďte obezřetní, když vám někdo nabízí půlsadu holí s tím, že si zbytek později dokoupíte. Nedokoupíte. Sehnat hole k těmto půlsetům je prakticky nemožné. Pokud jste rozhodnuti, že budete hrát naplno, rozhodně se vyplatí koupit celou sadu holí najednou. V e výběru vám poradí trenér nebo zkušenější spoluhráč. Ujistěte se, zda držíte hůl jako praváci, či leváci a podle toho si vyberte. Pro leváky,k nimž patří americký profesionál Phil Mickelson nebo bývalý tenista Ivan Lendl, se holí dělá méně. Ženy by měly vědět, že jejich hole bývají asi o 25 milimetrů kratší než mužské. Vysoký muž potřebuje o něco delší hole, než je standard. Hole vám musí okamžitě padnout do ruky. První pocit je nejdůležitější. Není nutné mít hned k železům také dřeva, tedy hole pro úvodní a delší rány, ale bývá dobré se aspoň s jedním dřevem postupně seznamovat. Hole nakoupíte v obchodech s golfovým zbožím, v klubových pro-shopech nebo z druhé ruky na inzerát. Není marné poohlédnout se v zahraničí, zvláště ve Spojených státech, kde oproti tuzemsku mají ceny skutečně lidové, jelikož i golf je tam lidovým sportem.

Bag a vozík

Hole nemůžete tahat v tašce, potřebujete na ně bag. Prodávají se bagy jednoduché, takzvané tužkové, kam se vejde pár holí, nebo větší, klasické. Vyrábějí se z látky nebo kůže. Bag by měl mít hodně kapsovitého prostoru a také přídavný kryt proti dešti. Ruční vozík, na němž bag táhnete, sice vypadá na první pohled snobsky, ale zdání klame. V ěřte, že nenajdete nic pohodlnějšího. Vláčet bag čtyři hodiny jen tak na zádech, ve vedru a třeba po kopcovitém hřišti typu Karlštejna totiž není žádné hrdinství.

Oblečení

Oblečení musí umožňovat volný pohyb. Lépe je mít víc tenkých vrstev než jednu silnou. Okřídlené golfové úsloví praví, že neexistuje špatné počasí, ale pouze špatně oblečený golfista. Na golf se nosívaly fraky,cylindry a kravaty,ale to je pasé,i když v silném větru se dodnes oceňují klasické pumpky. Ženy dávají před sukněmi přednost pohodlným kalhotám či šortkám. Platí absolutní zákaz hraní v džínách a v tričku bez límečku. To není povýšenost, ale etiketa, vyjadřující ke golfu úctu a respekt. Pokud už vyjdete v šortkách, tak by měly mít zapínání na zip a dosahovat by měly ke kolenům. V pokrývkách hlavy se naopak vítá invence. Noste kšiltovky, klobouky i bekovky, nestyďte se za kulichy i jakéholi jiné hučky. Uchrání vaši hlavu před rozmary počasí. Pamatujte na to, že začínat golfové kolo můžete při slunci, ale končit za průtrže mračen. V bagu vám nesmí chybět větrovka, pulovr nebo aspoň vesta, k tomu náhradní ponožky a ručník na ruce i hole. Pokud se do hraní pustíte vážně,neváhejte s pořízením nepromokavých obleků, i když nejsou laciné. Golfistova rukavice není rozmarnou módou, ale nutností, aby vám v prstech neklouzala hůl.

Obuv

Boty jsou s vámi v každém okamžiku na hřišti, což se ani o holích říci nedá, a proto na nich nešetřete. Pro začátek lze hrát v teniskách, pokud jsou decentní a nevypadáte v nich jako skateboardista. Riskujete ovšem promáčení. Zapomeňte na boty s podpatky,ničily by hřiště i vaši nohu. Nejlepším řešením jsou nepromokavé golfové boty, stejně důležité jako tretry pro atleta. Jejich hřeby vás podrží v pohybu při švihu a zamezí uklouznutí. Bývaly původně kovové, ale hitem dneška jsou hřeby umělé,které se třeba vysloveně žádají při hře v Karlových V arech. Loni byly na osmdesáti ze sta nejlepších golfových hřišť v USA kovové hřeby už zakázány, protože se jimi ničí citlivé greeny.




Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video