Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co mohou pacienti čekat v nemocnicích

  0:01aktualizováno  0:01
Praha - Veřejnosti není k dispozici žádné srovnání úrovně nemocnic. Srovnávat nechce ani ministerstvo zdravotnictví. Tiskový mluvčí Otakar Černý dokonce tvrdí, že ministerstvo pokládá všechny nemocnice za špičkové. A to i přesto, že prezident České lékařské komory David Rath řekl, že o některých nemocnicích mnozí hovoří jako o místech, kam se chodí umírat.Přílohu o pražských nemocnicích najdete ZDE.

Jelikož existuje svobodná volba lékaře, měl by mít pacient možnost zvážit, do kterého zařízení půjde například na plánovaný zákrok. Pokud má někdo akutní zdravotní problém, musí ho ošetřit v každé nemocnici. Vybere si asi tu nejbližší. Když někdo jde na plánovaný zákrok, může a měl by si vybírat.

Skončit totiž může na pokoji s dalšími osmi lidmi, k obědu dostane studené jídlo a na záchod bude muset chodit na konec chodby. Nebo bude pokoj útulný, jídlo chutné a toaleta hned u něj.

Anebo taky může bydlet jako v hotelu, mít v pokoji televizi, lednici, vlastní koupelnu a hi-fi věž. Za takový pokoj si musí připlatit. I ceny a vybavení jsou různé.
Je proto dobré si rozmyslet, do jaké nemocnice pacient půjde.

Služby
Z většiny průzkumů v nemocnicích vyplývá, že pacienti jsou často nespokojeni s jídlem. Připlatit na speciální menu si mohou zatím ti, kteří se dostanou na Homolku. Cena za denní menu je 150 korun. V dalších nemocnicích plánují tuto nabídku na letošní rok.

V ostatních službách je velký rozdíl a liší se nemocnici od nemocnice. Například ve Všeobecné fakultní nemocnici zanesou pacientovi noviny až na pokoj a v areálu je také restaurace s přijatelnými cenami. V Motole je mnoho krámků, i s obuví a textilem. Ceny jsou poněkud vyšší než jinde. Všude však lze nakoupit potraviny i základní hygienické a papírenské potřeby.

Ve všech nemocnicích je také možnost připlatit si za nadstandardní pokoj. Jejich ceny i vzhled se však liší. Například v Motole nadstandardní pokoj vypadá jako ostatní, jen je jednolůžkový, má vlastní sociální zařízení a nadstandardní vybavení, jako je lednice, telefon či televize. Polohovatelná lůžka zde na druhou stranu mají i na klasických pokojích.

Například Na Františku, Na Homolce či v Ústřední vojenské nemocnici je prostředí na nadstandardu takřka domácí či hotelové. Povlečení je barevné, stěny obloženy dřevem. Někde je předpokoj pro hosty, lůžko pro návštěvy, jinde balkon. Pacient má možnost mít také fax či hi-fi věž.

Lékařská péče
V hlavním městě je pět nemocnic fakultních. Znamená to, že se kromě péče o pacienty věnují také výuce mediků a zdravotníků a součástí jejich práce je také výzkum. To platí také o dalších dvou velkých nefakultních nemocnicích, vojenské a Na Homolce. Ve všech zdravotnických zařízeních tedy působí špičkoví specialisté.
Dříve musely mít všechny nemocnice veškeré obory. Žlučník pacientovi odoperují všude. V současné době existují tendence, které nemocnice vítají, aby se každá z nemocnic zaměřila na jeden či několik superspecializovaných oborů.

Příkladem toho může být Nemocnice Na Homolce. Ta si vzhledem ke své velikosti zvolila dva obory, věnují se zde srdci a mozku se vším všudy.

Prostředí a vzhled nemocnic
Společné je u většiny pražských nemocnic také to, že v posledních letech mnohá svá oddělení přestavují a modernizují.  Mnoho stížností pacientů totiž bylo na ošuntělé budovy, velké pokoje a vzdálené sociální zařízení společné pro mnoho lidí.

Další části nemocnic rekonstrukce teprve čeká. Záleží tedy také na tom, na jaké oddělení se pacient dostane. Jedno může být supermoderně vybavené a na jiném v téže nemocnici mu bude na hlavu padat omítka.

Tento problém pociťují především nemocnice, které mají desítky let staré budovy. Ještě mnoho rekonstrukcí například čeká Všeobecnou fakultní nemocnici, Fakultní Thomayerovu nemocnici či nemocnici Na Bulovce. Hodně se přestavuje také v Nemocnici Na Františku, jejíž budovy jsou památkově chráněné.

Všechny nemocnice se nyní snaží přestavovat pokoje s mnoha lůžky na pokoje maximálně třílůžkové. To zatím splňuje Nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice.

V Motole je kritická situace v dětské části. Ta se rozpadá a navíc je tam nyní velká zima, protože nefunguje topení.

Přístup k pacientům
Ve všech nemocnicích tvrdí, že si začínají uvědomovat důležitost přístupu k pacientům a dostatek dostupných informací. Také podle ředitele Nemocnice Na Homolce Oldřicha Šubrta je toto stále problém českého zdravotnictví. "Lékaři byli historicky vychováni jako ti, kteří jsou vysoko na společenském žebříčku. Mnozí se dosud nesmířili s tím, že máme pacientovi sloužit. Musíme přistupovat k pacientovi jako k zákazníkovi, který od nás něco žádá. Ne se k němu chovat povýšeně," řekl Šubrt.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči proto zavedli také takzvaný Individuální program péče. Zdravotnická péče se zde naplánuje s ohledem na přání pacienta, což především maximálně zkrátí veškeré čekací doby.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici chtějí dosáhnout maximální možné informovanosti pacientů. Zatím ve spolupráci s akreditovanou lékárnou pořádá nemocnice každý týden on-line diskusi s lékaři. V nejbližší době chce také vybudovat v lékárně centrum, kde budou moci pacienti získat potřebné informace i osobně. Pohodlí pacienta zajišťují především sestry. Vedení nemocnic proto také dbá na jejich další vzdělávání a kontroluje jejich přístup k práci.

Zpětnou vazbu s pacientem mají ředitelé díky anketám spokojenosti, které probíhají ve všech nemocnicích. Dosud si většina pacientů stěžovala právě především na stravu a prostředí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz