Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co jste se při dovolené v Itálii asi nedozvěděli o tamějším separatismu

  9:09aktualizováno  9:09
Mnoho separatistických hnutí v Evropě se od druhé poloviny dvacátého století uchyluje k nejrůznějším násilným teroristickým činům. Od šedesátých let byly bomby a smrt příkazem dne v různých oblastech, jako například v Severním Irsku, na Korsice (Francie), v jižním Tyrolsku (Itálie) nebo v Baskicku (Španělsko).

Itálie čelí neustálé hrozbě kulturního a hospodářského separatismu, byť pokojnou cestou. To si turisté neuvědomí. | foto: Helena Křivohlávková

Strašidlo násilného separatismu nyní znovu zvedlo hlavu ve Španělsku. Baskická organizace ETA ukončila příměří se španělskou vládou a u příležitosti 50. výročí svého založení nastražila ve městě Burgos a na ostrově Mallorca bomby. Naštěstí se zdá, že jinde v Evropě dnes převládl rozum a násilné útoky se podařilo omezit.

To však ještě neznamená konec separatismu. Například Itálie čelí neustálé hrozbě kulturního a hospodářského separatismu, byť pokojnou cestou. Liga severu (Lega Nord), spojenec Silvia Berlusconiho ve vládě, nepřetržitě vymýšlí plány, jak ztrapnit národní vládu ohrožováním konceptu národní jednoty.

Nebezpečný charismatik

Liga severu vedená charismatickým Umbertem Bossim disponuje v parlamentu rozhodujícími hlasy, které drží Berlusconiho vládu nad vodou. Svého vlivu Bossi využívá k vydírání kabinetu, aby zaváděl opatření, která rozlišují mezi obyvateli italského severu a jihu. Exponenti Ligy severu, jako jsou europoslanec Mario Borghezio, poslanec Roberto Cota nebo senátor Federico Bricolo, nechvalně prosluli svými xenofobními prohlášeními v parlamentu, zejména na adresu obyvatel zemí stojících mimo EU. Tím však jejich šovinismus nekončí: ustavičně navrhují opatření, která rozlišují na jedné straně mezi obyvateli severoitalských regionů, jako jsou Benátsko nebo Lombardie, a jižními Italy obývajícími Neapol, Kalábrii nebo Sicílii na straně druhé.

Vydírání

Liga severu disponuje v parlamentu rozhodujícími hlasy, které drží Berlusconiho vládu nad vodou.

Během letošního léta nesoucího se ve znamení "separatistického" bláznovství se první návrh týkal jmenování ředitelů škol v regionu Benátsko: místní radní v provincii Vicenza schválili opatření, které vyhrazuje všechna místa ředitelů škol v provincii severoitalským učitelům. Na konci července navrhla poslankyně Ligy severu Paola Goisisová v parlamentu, aby učitelé z italského jihu nesměli učit v severoitalských školách, pokud nebudou zběhlí v dějinách, tradicích a dialektech oblasti, v níž se škola nachází. Italská ministryně školství Mariastella Gelminiová souhlasila, že bude o návrhu diskutovat.

Úchylné uvažování

Třetí útok na italskou jednotu zahájil na počátku srpna předseda senátního klubu Ligy severu Federico Bricolo, když navrhl přidat do článku 12 italské ústavy odstavec, podle něhož budou vlajky a hymny různých regionů země oficiálně uznány a budou mít stejnou váhu jako státní hymna a vlajka.

pistole nefunguje

Mao se mýlil: zdá se, že politické vydírání je účinnějším nástrojem než hlaveň pistole.

Nejnovější provokací Ligy severu je pak návrh, aby státní zaměstnanci pobírali za stejnou práci odlišnou mzdu podle toho, zda bydlí na severu, nebo na jihu země. Ministr zemědělství Luca Zaia sáhl dokonce k tvrzení, že odvozování mezd od životních nákladů v různých regionech přinutí jih, aby byl soběstačný a přestal spoléhat na pomoc ze severu. Zdá se, že tento návrh získal jistou míru podpory i u Berlusconiho, ačkoliv by byl premiér pravděpodobně jediným člověkem v zemi, který by s ním souhlasil. Odbory, sdružení zaměstnavatelů, všechny opoziční politické strany, ba dokonce i mnoho poslanců Berlusconiho partaje, ti všichni se sjednotili proti návrhu, který pokládají za úchylku.

Zaiova bujná fantazie však jde ještě dál: nyní navrhl, aby oblíbené italské televizní seriály byly nadabovány nebo opatřeny titulky v místním dialektu! A Berlusconi, jehož plně vytěžuje obhajoba vlastní složité pozice coby hlavního protagonisty zdánlivě nekonečné telenovely plné sexuálních skandálů, není schopen učinit těmto křiklavým provokacím Ligy severu přítrž.

Mao se mýlil

Výsledkem je, že Berlusconiho údajní stoupenci, jako jsou bývalý ministr Gianfranco Micciche nebo současný guvernér Sicílie Raffaele Lombardo, vážně uvažují o založení "Strany jihu", která by jihoitalským regionům zajistila takový vliv, aby dokázaly odolávat výpadům Ligy severu.

Teprve uvidíme, zda budou tyto plány realizovány. Jisté se zdá jen to, že na rozdíl od Španělska získávají italská separatistická hnutí půdu pod nohama prostřednictvím nekrvavé revoluce. Mao se mýlil: zdá se, že politické vydírání je účinnějším nástrojem než hlaveň pistole.

© Project Syndicate, 2009.

o autorovi

Arnold Cassola je bývalým generálním tajemníkem Evropské strany zelených a bývalým poslancem italského parlamentu.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...Najdete na iDNES.cz