Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kluky obviněné z ubití bezdomovce čeká vazba bez dospělých a neveřejný soud

  17:21aktualizováno  17:21
Dvojici nezletilých, která v Pardubicích ubila a utýrala bezdomovce Rudolfa, policie obvinila z ublížení na zdraví s následkem smrti a nevylučuje, že případ překvalifikuje na vraždu. V současné době jsou ve vazbě. Jako mladiství mají jiný režim než dospělí. Podobně to bude u soudu a pokud budou odsouzeni, tak i ve vězení.
Vazební věznice Hradec Králové

Vazební věznice Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ve vazbě jsou mladiství umisťováni na cely, kde nejsou dospělí. Výjimečně sice mohou v jedné místnosti s plnoletým zadrženým skončit, ale pouze za podmínky, že to je pro samotné obviněné výhodnější.

Ze smrti bezdomovce policie viní nezletilé hochy. Utýrali ho cestou z kina

Režim je celkově pro mladistvé mírnější. Návštěvu mohou mít například jednou týdně, zatímco u dospělého je to čtrnáct dní. Omezená je délka kázeňských trestů a věznice musí zajistit výuku, pokud je mladistvý ještě školou povinný.

Zákon omezuje i délku vazby. Ta smí činit maximálně dva a u nejzávažnějších trestných činů šest měsíců. Výjimečně ji lze prodloužit opět buď o dva, nebo šest měsíců.

U soudu s mladistvými je mimo obhájce přítomen i zákonný zástupce mladistvého. Líčení je neveřejné s výjimkou vyhlášení rozsudku. Po celou dobu od zadržení není možné zveřejňovat jméno mladistvého nebo údaje, které by vedly k jeho ztotožnění.

Předseda soudu však může rozhodnout, že verdikt zveřejní včetně jména odsouzeného. „Jde-li o zvlášť závažné provinění a takové uveřejnění je potřebné z hlediska ochrany společnosti,“ stojí v zákoně.

Pokud je mladistvý nepodmíněně odsouzen, pak je to vězení od jednoho do pěti let. Pouze u činů, kdy by dospělému hrozil výjimečný trest, může být mladistvý odsouzen až na deset let vězení.

Trest si s velkou pravděpodobností začne odpykávat ve věznici ve Všehrdech. „Věznice Všehrdy je jedinou věznicí v České republice, která je profilována jako věznice pro mladistvé, nicméně i ve věznicích Pardubice a Heřmanice jsou zřízena oddělení pro výkon trestního opatření mladistvých odsouzených,“ uvedla mluvčí věznice Bronislava Vetešníková.

I režim je u mladistvých, stejně jako u vazby, mírnější. „Mladiství odsouzení mají ve věznici pro mladistvé častější návštěvy, nárok na dvojnásobný počet balíčků a poloviční sazbu výše kázeňských trestů oproti ostatním odsouzeným,“ uvedla některé příklady mluvčí Vetešníková.

Pokud odsouzený ve vězení překročí hranici devatenácti let, může ředitel věznice podat návrh na jeho přeřazení mezi dospělé. O tom, zda návrhu vyhoví, rozhoduje soud.  

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz