Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dospělý smí a co ne?

  0:01aktualizováno  0:01
Už od útlého dětství je dětem vtloukáno do hlav, jak se mají chovat, co smějí a co nesmějí, co si mohou dovolit vůči ostatním a co by si dovolit rozhodně neměly. Říká se jim: Nemluv sprostě, nasahej na to, co není tvoje, vrať to zpátky, nech to a tak dále.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Takové věci určitě slyšel doma každý. Když dítě neposlechlo, dostalo vyhubováno anebo rovnou výprask. Ale co s dospělým člověkem, když udělá to, co nemá a co se nesmí?

Stačí, když se například podíváme do parlamentu. Kde jsou ty děti, které od dětství slyšely, že se nemá mluvit sprostě? Často můžeme v televizi vidět a v novinách číst, jak se mnozí navzájem urážejí, ponižují, nadávají si, pomlouvají se. Zdá se, že pro některé poslance neplatí základní pravidla slušnosti. Dítě ve škole by za takové jednání dostalo poznámku nebo důtku.

Poslanci takové chování nejspíš projde. Každé malé dítě ví, že lhát se nemá. Občas však můžeme vidět sestřihané proslovy našich poslanců, které si navzájem odporují. Už i prvňák ví, že opisovat a podvádět se nemá. Jak se potom může stát, že někdo vystuduje práva za dva měsíce a klidně opíše práci jiných a vydává ji za svou?

Tuto situaci jasně vidíme na právnické fakultě v Plzni. Má takové jednání takovým lidem projít? Zdá se, že když má někdo spoustu peněz a známosti, všechno mu projde.

Proč stále dostatek peněz a známostí někomu zajišťuje beztrestnost? Můžeme snad takovým lidem věřit? Vždyť jak se ukázalo, takovýmto podivným způsobem vystudovala spousta vlivných lidí, kteří nám dnes vládnou a zastávají důležité funkce.

Vypadá to, že byli špatně vychováni. Jejich rodiče se možná snažili, aby z jejich dítěte byl řádný člověk, ale asi to někdy nejde. Proč pro někoho zákony, pravidla platí a pro jiné zase ne?

Jakub Jirout,
OA Pardubice

Autor dostane knižní cenuHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

Najdete na iDNES.cz