Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat při ohrožení státu

  0:57aktualizováno  0:57
Jak se zachovat v okamžiku, kdyby zemi reálně hrozilo nebezpeří vojenského napadení? Jakkoli jsou tyto otázky předčasné a zřejmě i plané, krizové štáby jednotlivých měst už mají připraveny scénáře pro mimořádné situace. Klíčové je informovat občany. "Pokud lidé budou mít pocit, že se něco děje - v době, kdy to nečekají, se ozvou třeba sirény - je důležité pustit si rychle rádio, nejlépe lokální, nebo televizi. Tam jistě poběží aktuální informace, které médiím předáme," řekl šéf referátu ochrany a obrany Okresního úřadu v Jihlavě Jiří Marousek.Všechny snímky pořízené po tragédii v USA.

V řadě měst navíc nahrazují sirény, které pouze houkají, sirénami, jež umožňují přenos mluveného slova, a to jak digitálně, tak přímo operátorem. Lidé se mohou tedy prakticky hned dozvědět, co se děje.

"Hovoříme ovšem o nejčernějších variantách. Nemělo by se totiž stát, že by byla země ohrožena z hodiny na hodinu. O nebezpečí bychom měli vědět předem. Tudíž bude čas, aby se sešla bezpečnostní rada státu, krizové štáby a ty bez paniky poradily lidem, co dělat," míní Rostislav Guth z odboru ochrany obyvatelstva pražského magistrátu.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

páteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Záchranné akce dnes koordinují starostové a hejtmani. Oni by také měli občany s přihlédnutím ke zvláštnostem kraje (Litvínov chemičky, Dukovany - jaderná elektrárna) včas informovat, kde naleznou pomoc, kam mají v případě nouze volat či kde sídlí štáby krizového řízení.

"Lidé by to měli vědět nejen při mezinárodní krizi, ale třeba i při nehodě, při níž se převrátí kamion s chemikáliemi," podotkl velitel sil územní obrany Vladimír Sova.

Na místních úřadech lze získat informace i o plynových maskách (podle laického odhadu ví, kam si pro masku přijít, asi padesát procent lidí), nebo o krytech. V případě nejvyššího ohrožení mohou však lidé jen stěží spoléhat na to, že se vejdou do nejbližšího krytu nebo že dostanou plynové masky.

Lidé u jaderných elektráren vědí, co dělat

Občané Náměště nad Oslavou, která je nedaleko Dukovan, mají podle starosty Vladimíra Měrky při poškození elektrárny jedinou povinnost ukrýt se. V každé domácnosti je příručka s pokyny i telefonními čísly důležitých míst. Je v ní i to, jak před radiací zabezpečit potraviny či označit dům, když ho rodina opustí. Každý občan má navíc balení jodidových tablet s návodem, v jakých situacích je při úniku radiace užít.

"Na území Prahy se do krytů vejde tak čtyřicet procent obyvatel. Přičemž kapacita všech krytů na území republiky je jen pro patnáct procent obyvatel," upozorňuje Guth.

Budování krytů je velmi nákladné, proto se po roce 1989 prakticky přestaly stavět. V těch starých se dnes často skladují potraviny nebo jsou v nich vinárny.

"Prostory ovšem patří státu a nájemci je nesmějí upravovat tak, aby znemožnili jejich případné použití. V případě potřeby je musí vyklidit," dodal Guth.

Nevyhovující jsou i plynové masky. "Před deseti patnácti lety se počítalo s jiným typem ohrožení. Ta dnešní jsou jiná, masky by zřejmě nestačily," tvrdí ministr vnitra Stanislav Gross.

Od roku 1997 navíc platí nová koncepce ochrany obyvatelstva, podle které musí stát zabezpečit masky pouze pro zaměstnance škol, zdravotnických a sociálních zařízení.

"Ostatní občané si jako na západě musí zakoupit prostředky individuální ochrany sami," uvedl Guth. "Nevím, zda se dá někde ochranná maska koupit, ale ve speciálních obchodech s pracovními ochrannými pomůckami si lze pořídit respirátory," dodal mluvčí jihomoravského hasičského záchranného sboru Jaroslav Haid.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz