Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat při ohrožení státu

  0:57aktualizováno  0:57
Jak se zachovat v okamžiku, kdyby zemi reálně hrozilo nebezpeří vojenského napadení? Jakkoli jsou tyto otázky předčasné a zřejmě i plané, krizové štáby jednotlivých měst už mají připraveny scénáře pro mimořádné situace. Klíčové je informovat občany. "Pokud lidé budou mít pocit, že se něco děje - v době, kdy to nečekají, se ozvou třeba sirény - je důležité pustit si rychle rádio, nejlépe lokální, nebo televizi. Tam jistě poběží aktuální informace, které médiím předáme," řekl šéf referátu ochrany a obrany Okresního úřadu v Jihlavě Jiří Marousek.Všechny snímky pořízené po tragédii v USA.

V řadě měst navíc nahrazují sirény, které pouze houkají, sirénami, jež umožňují přenos mluveného slova, a to jak digitálně, tak přímo operátorem. Lidé se mohou tedy prakticky hned dozvědět, co se děje.

"Hovoříme ovšem o nejčernějších variantách. Nemělo by se totiž stát, že by byla země ohrožena z hodiny na hodinu. O nebezpečí bychom měli vědět předem. Tudíž bude čas, aby se sešla bezpečnostní rada státu, krizové štáby a ty bez paniky poradily lidem, co dělat," míní Rostislav Guth z odboru ochrany obyvatelstva pražského magistrátu.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

páteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Záchranné akce dnes koordinují starostové a hejtmani. Oni by také měli občany s přihlédnutím ke zvláštnostem kraje (Litvínov chemičky, Dukovany - jaderná elektrárna) včas informovat, kde naleznou pomoc, kam mají v případě nouze volat či kde sídlí štáby krizového řízení.

"Lidé by to měli vědět nejen při mezinárodní krizi, ale třeba i při nehodě, při níž se převrátí kamion s chemikáliemi," podotkl velitel sil územní obrany Vladimír Sova.

Na místních úřadech lze získat informace i o plynových maskách (podle laického odhadu ví, kam si pro masku přijít, asi padesát procent lidí), nebo o krytech. V případě nejvyššího ohrožení mohou však lidé jen stěží spoléhat na to, že se vejdou do nejbližšího krytu nebo že dostanou plynové masky.

Lidé u jaderných elektráren vědí, co dělat

Občané Náměště nad Oslavou, která je nedaleko Dukovan, mají podle starosty Vladimíra Měrky při poškození elektrárny jedinou povinnost ukrýt se. V každé domácnosti je příručka s pokyny i telefonními čísly důležitých míst. Je v ní i to, jak před radiací zabezpečit potraviny či označit dům, když ho rodina opustí. Každý občan má navíc balení jodidových tablet s návodem, v jakých situacích je při úniku radiace užít.

"Na území Prahy se do krytů vejde tak čtyřicet procent obyvatel. Přičemž kapacita všech krytů na území republiky je jen pro patnáct procent obyvatel," upozorňuje Guth.

Budování krytů je velmi nákladné, proto se po roce 1989 prakticky přestaly stavět. V těch starých se dnes často skladují potraviny nebo jsou v nich vinárny.

"Prostory ovšem patří státu a nájemci je nesmějí upravovat tak, aby znemožnili jejich případné použití. V případě potřeby je musí vyklidit," dodal Guth.

Nevyhovující jsou i plynové masky. "Před deseti patnácti lety se počítalo s jiným typem ohrožení. Ta dnešní jsou jiná, masky by zřejmě nestačily," tvrdí ministr vnitra Stanislav Gross.

Od roku 1997 navíc platí nová koncepce ochrany obyvatelstva, podle které musí stát zabezpečit masky pouze pro zaměstnance škol, zdravotnických a sociálních zařízení.

"Ostatní občané si jako na západě musí zakoupit prostředky individuální ochrany sami," uvedl Guth. "Nevím, zda se dá někde ochranná maska koupit, ale ve speciálních obchodech s pracovními ochrannými pomůckami si lze pořídit respirátory," dodal mluvčí jihomoravského hasičského záchranného sboru Jaroslav Haid.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Fischer neúspěšně kandidoval na Hrad, teď chce i s pomocí ODS do Senátu

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz