Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co chybí žákům ve škole? Víc tolerance i vtipy

  0:40aktualizováno  0:40
Špatné vybavení tříd, málo tolerantní učitelé, ale i majetkové rozdíly mezi spolužáky. To sužuje dnešní školáky. Přinejmenším ty z osmých a devátých tříd Základní školy na Bergerově náměstí ve Stráži nad Nisou, kterým jejich učitelka českého jazyka dala za úkol napsat práci na téma škola. A to proto, aby i žáci mohli říci, co by se mělo ve škole změnit. Svou vizi nedávno zveřejnili experti v Bílé knize, závazném dokumentu budoucnosti českého školství. Počítají například s posílením výuky cizích jazyků, s integrací handicapovaných dětí, se zavedením nové podoby maturitních zkoušek či se zrušením víceletých gymnázií.

Co ale od školy čekají samy děti? Co postrádají současní studenti? Napovědět by mohly úryvky ze slohových prací.

INTERNET A ALESPOŇ DVA TOBOGANY

"...V ideální škole by měl být bazén, velká tělocvična, posilovna, počítače, ale hodně nové i s internetem a hodně hrami, taky by se mi líbilo, kdyby jsme mohli o přestávkách chodit na tyto počítače.
Ve třídě by byla televize i s videem, která by se mohla pouštět o přestávkách, taky by u televize mohl být SONY PLAYSTATION..."

Michal Šrajer

"Každý předmět by se učil jen na počítačích, které by měly speciální programy. Každý ze třídy by měl "svůj" počítač, a proto by musely být lavice rozdělené. Počítače by měly internet, kde se toho dá hodně najít třeba k zeměpisu, hudebce nebo dějepisu. I paní učitelka by měla počítač a kontrolovala by, jestli někdo nehraje hry, což by v naší třídě bylo asi oblíbené. Hry by se mohly hrát jen o přestávce, ale na počítačích by jich moc nebylo. Nebo by se o přestávkách mohl někdo učit na příští hodinu, ale to by asi v mnoha třídách neuspělo."
Eva Možická

"Na škole se mi nelíbí to, že na počítačích není internet, že se chodí do školy pět dní a volno máme dva dny. Já bych to změnil na pět dní do školy a pět dní doma. Ideální škola by měla vypadat asi takhle: ve škole bazén, sauna, skokanský můstek 3 m a 5 m, plavecký výcvik, posilovna, sprchy zvlášť děvčata a chlapci, tobogany alespoň dva...Ideální učitel by se měl snažit pobavit žáky a žákyně. Některé hodiny by se měly věnovat problémům žáků a některé hodiny vtipům pro náladu žáků."
Pavel Kropáček


VÍC UČITELŮ-MUŽŮ, JAKO JE PAN PULTAR

"O této škole by se dalo říct, že to není škola, ale ústav. A to jen díky tomu, že ji navštěvují děti, které by sem podle mne chodit neměly. Ale i pár učitelek, které patří spíše do blázince, se tu najde.
Tito žáci by naši školu mohli opustit a vedení vyměnit dvě nejmenované osoby za učitele, jako je pan Pultar, tzn. mladý, pohledný a inteligentní. Kdyby se uskutečnily jmenované události, instalovaly sprchy a poupravily se hodiny (při hudební výchově bychom mohli zpívat z playbacku, v tělesné výchově při běhu poslouchat walkmana a dělat jen co nám jde a co nás baví), tak by škola byla ideální...

Justyna Smialková

"Jako jednu z mnoha věcí bych asi změnila přístup učitelů k žákům. Myslím si, že každý učitel by měl projít nějakými testy, zda je vůbec schopný vyučovat žáky a jestli je dostatečně psychicky silný. Myslím si, že když učitelka před žáky propadne něčemu, co nemá už moc daleko k hysterickému záchvatu, není to zrovna ideální obrázek a žáci si tím možná i posílí sebevědomí, že dokážou učitelku takto vyvést z míry. Proto si také myslím, že by mělo být na školách více učitelů. Konkrétně na naší škole jsou pouze dva a jeden z nich je zároveň ředitelem školy..."
Marie Vágnerová

"...Je dobré, že se ve škole něco naučíme, že získáme různé poznatky. Ale myslím si, že by toho nemuselo být tolik. Mně by to ani tak moc nevadilo, kdyby nás učili lepší učitelé a kdyby to učení brali zábavnější formou... Také bych jednou chtěla jít do školy s pocitem, že všechno umím, všemu porozumím a že se žádného učitele nemusím bát. Myslím, že je to pocit, který by chtěl pocítit asi každý žák."
Michaela Volochová

"...Učitelé jsou moc hysteričtí a nervózní. Měli by se uklidnit a respektovat některé žáky a žákyně.
Když se žák hádá kvůli něčemu, co neudělal, učitel ho nepustí ke slovu, a když si žák trošku vyskakuje, tak učitel by mu klidně vrazil facku..."

Stanislav Brůna


A POHLED NA VĚC "OČIMA DÍTĚTE"

"...To, že se nám někdy do školy nechce, má spoustu důvodů.
Mnohdy prostě jen nemáme chuť vstávat a s kýmkoliv komunikovat. Náladu může pokazit i předpokládaný konflikt nebo problém: se spolužákem nebo učitelem. Mám pocit, že učitelé se často neumějí podívat na svět očima dítěte. Nejhorší je, když z chování a jednání učitele je cítit zloba, vztek a lhostejnost vůči žákům.
Myslím si, že tak jako ve fungující rodině musí být matka i otec, tak i ve škole by mělo být zastoupení učitelů a učitele v přijatelném poměru..."

Iveta Kirchhofová

"...Škola je dobrá průprava do života: učíme se psát, počítat, číst, dobře se chovat, ale také se zde setkáváme s šikanou a vulgaritou. Ve třídách, respektive v kolektivech, se mi nelíbí majetkové rozdíly. Některý žák přináší do školy každý den bonbony a je v kolektivu oblíbenější než ten, který nedonese nic, ale chce být také kamarád. Učitelé by se o to měli více zajímat, protože je to vážná věc. Žák, ke kterému se jiní chovají vulgárně, se samozřejmě bojí jít za učitelem a svěřit se se svým problémem..."
Věra Bínová

"...Školství se za poslední staletí změnilo. Dříve směli do školy jen kluci a později jen ti bohatí...
Tělesné tresty, které se dávaly, jsou už naštěstí zrušené. Kdyby byly i dnes, tak by u nás byla už asi půlka třídy zmrzačená. Někteří si asi neuvědomují, že učitelé chtějí, abychom se něco naučili a někam to v životě dotáhli. Oni jim to oplácejí jen stupidními poznámkami a neustálým vyrušováním...."

Andrea Zahradníková

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

V Krkonoších platí třetí lavinový stupeň, sledované svahy jsou nestabilní

Hledání „zavalených“. (19.března 2015)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Podle horalů jsou nyní...

Babiš plánuje přestěhovat ministerstva. Má vzniknout nová vládní čtvrť

Premiér Andrej Babiš přichází na jednání vlády

Do programového prohlášení vlády Andreje Babiše se dostalo i to, že by v budoucnu měla vzniknout nová vládní čtvrť v...

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta podal rezignaci

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval na...

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval. Informovalo o tom na webu ministerstvo...Najdete na iDNES.cz