Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co čeká Saddáma, bude-li dopaden

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud američtí vojáci zajmou Saddáma Husajna, budou jeho vyhlídky bledé: výslechy, skromná vězeňská cela, soud a možná poprava. Irácký prezident v americké síti ještě neuvázl, přesto náměstek ministra zahraničí USA Richard Armitage už v pondělí řekl, že "smyčka kolem Saddáma se utahuje".

Minulý týden Američané zabili Saddámovy syny Udaje a Kusaje, toto úterý zatkli jednoho z exprezidentových bodyguardů, který se prý od svého šéfa už léta nevzdaloval.

Podle Armitage jsou Američané připraveni zajmout Saddáma živého, bude-li to však riskantní, nebudou váhat a zabijí jej při předpokládaném ozbrojeném odporu. Bushova vláda přitom vylučuje, že by se Saddám a lidé z jeho nejbližšího okruhu ocitli po dopadení před mezinárodním tribunálem.

A to mnozí odborníci na mezinárodní právo považují za chybu. Když bude Saddám souzen soudy kontrolovanými Spojenými státy nebo prozatímní iráckou vládou, na kterou se nahlíží jako na loutku v rukou Washingtonu, mohlo by to podle nich vyvolat v zemi větší protiamerické cítění, nikoli konec střetů, jak by si Bílý dům přál.

"Je zde nebezpečí, že by se případný proces předem považoval za zmanipulovaný," říká Sean Murphy, profesor práva na Univerzitě George Washingtona. Jak již v dubnu prohlásil Pierre Richard Prosper, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí USA pro válečné zločiny, Američané chtějí, "aby minulé zločiny soudili sami Iráčané. Je to nutné pro to, aby se v zemi obnovila vláda zákona."

Bude-li Saddám zajat, místo jeho pobytu bude jistě drženo v tajnosti, aby se předešlo pokusům o jeho osvobození. Je možné, že se ocitne v nejostřeji střeženém zajateckém táboře u bagdádského mezinárodního letiště, které až donedávna neslo Saddámovo jméno...

Ať se Saddám ocitne kdekoli, budou se jej američtí vyšetřovatelé snažit přesvědčit, aby řekl, co ví o pobytu dalších činitelů vlády a pochopitelně vše o iráckých programech vývoje zbraní hromadného ničení - po těch není zatím v Iráku ani vidu ani slechu.

Vězení, soud... poprava?
Poté bude Saddám zřejmě postaven před soud. První řízení může být před americkou instancí - buď podle vojenského stanného práva, zvláštní vojenské komise, nebo podle federálního soudu.

To ještě není zdaleka jasné a hlavně, Saddáma ještě Američané nemají. Chtějí ho však mj. stíhat za používání lidských štítů, způsob vedení války, za špatné zacházení s americkými válečnými zajatci a podobně.

Samostatnou kapitolu představují zločiny Saddámova režimu. Existují odhady, a potvrzují to i nalezené masové hroby, že jen za poslední dvě desetiletí zahynuly statisíce nevinných Iráčanů a Kurdů.

Za tyto zločiny chce Saddáma soudit i prozatímní irácká rada, jak dala najevo před několika týdny. A očekávaný verdikt? Ať už to bude před americkým soudem či před iráckým tribunálem, s největší pravděpodobností čeká Saddáma Husajna smrt.

Autoři:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...Najdete na iDNES.cz