Změna ústavy má omezit prezidentské pravomoci. ČSSD si vymohla i osekání imunity hlavy státu.

Změna ústavy má omezit prezidentské pravomoci. ČSSD si vymohla i osekání imunity hlavy státu. | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Co čeká nového prezidenta? Větší popularita, ale možná i kriminál

  • 198
Přímo volený prezident se sice bude moci opřít o silný mandát a jasnou podporu většiny veřejnosti, zákonodárci mu ale na druhou stranu řadu pravomocí omezili. Pokud spáchá trestný čin, půjde si za něj po skončení mandátu sednout do vězení, také už nebude moci jako dnes libovolně a jen na základě svého uvážení zastavovat trestní stíhání.

V současné době je trestní stíhání hlavy státu za zločiny spáchané během výkonu funkce navždy vyloučeno. Podle schváleného zákona (podrobnosti můžete číst zde) by ale nově měla být prezidentská imunita omezena pouze na dobu funkčního období. Z Hradu by tak prezident mohl putovat rovnou k soudu.

Stejně zásadní je změna, podle které by hlava státu mohla zastavit trestní stíhání jen pokud jeho návrh podepíše také předseda vlády nebo jím pověřený ministr.

Předloha také vypočítává větší počet důvodů, pro které půjde přímo volený prezident odvolat. Prezidenta totiž nyní nelze zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Pouze může být stíhán pro velezradu, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Ústavní soud může na základě žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident ztrácí svůj úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

Přímo zvolená hlava státu by ale o svůj úřad mohla přijít snadněji. Pokud Ústavní soud uzná, že hrubě porušil ústavu, mohl by být zbaven funkce. Žalobu k Ústavnímu soudu by mohly podat Senát a Sněmovna, pokud by se v nich k tomu našla ústavní většina.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video