Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co byste měli vědět, než půjdete ke zkouškám

  12:37aktualizováno  12:37
Většina přijímacích zkoušek má dnes pouze písemnou formu. Při počtech studentů, kteří se na školy hlásí, je písemná forma totiž jedinou možností, jak celé řízení zvládnout. "Například na obor sociální práce se k nám běžně hlásí kolem sedmi set uchazečů. Jak by bylo možné si s každým z nich promluvit?" ptá se proděkan Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Jiří Zach. Písemné zkoušky jsou na všech fakultách anonymní: to aby se zabránilo možnému uplácení. Student dostane číselný kód a během celého přijímacího procesu už figuruje nikoli jako "Karel Škrabal", ale jako číselná kombinace.

Další články z přílohy Vysoké školy aneb Jak složit přijímací zkoušky

Šanci mají čtyři z deseti
Ekonomie: stále hodně uchazečů
Pedagogika: učit chce málokdo
Humanitní obory: umět mluvit
Biologie: držet krok s vývojem
Medicína: těžké zkoušky i studium
Technika: látka ze střední školy stačí
Před zkouškami je vždy dobré zjistit, zda vůbec a jaké je možno vzít s sebou pomůcky. Někde nepovolují žádné, jinde celou řadu. Například na pražský "matfyz" si každý může přinést cokoli: kalkulačku, vypsané vzorečky nebo rovnou i celou učebnici. "Vyjde to nastejno - nikdy bychom přece nezjistili, jaké všechny nápovědy mohou mít studenti v kalkulačkách uložené. Hlavní je, že je dokážou použít. Dozor hlídá pouze to, aby se nikdo neradil se svým sousedem," řekl před časem proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Jiří Anděl. U ústní zkoušky se zjišťuje především všeobecný rozhled uchazeče. Zpravidla se vyžaduje seznam nastudované odborné literatury, nad kterým se potom debatuje.

Mohu se podívat, co jsem v testu zkazil?
Student má ze zákona nárok nahlédnout do veškerých materiálů, které mají nějaký význam při rozhodování o jeho přijetí, či nepřijetí. Může si tedy osobně zjistit, co v testu zkazil.

Prohlídce musí asistovat vysokoškolský personál: jednak proto, že se dotyčné dokumenty musí skladovat, a tudíž se nesmějí ztratit, jednak proto, že se mnohde testy vyhodnocují elektronicky, takže jsou data pouze v počítači a student by se k nim bez pomoci nedostal.

Materiály je možné vidět na studijním oddělení v termínech, které většinou oznámí pedagogové ještě před zahájením vlastních zkoušek. Na studijním by měli umět odpovědět, jakou konkrétní chybu student udělal - pokud si jí sám není vědom.

Jak se dozvím výsledky zkoušek?
Výsledky zkoušek bývají k vidění zpravidla během několika dní na internetu. Závazné je ovšem až vyrozumění, kterým musí fakulta písemně studenta obeslat.

Tento dopis má být ze zákona doručen do vlastních rukou: není proto taktické odjíždět do zahraničí, jinak se k dopisu nedostanete. "Nikdo jiný než adresát dopis nemůže vyzvednout. Nepomůže ani plná moc. Na to jsou speciální právní normy," prohlásil mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

V dopisech, jež fakulty uchazečům rozesílají, je zpravidla napsáno, že přijatí studenti mají do určitého termínu potvrdit svůj nástup na školu - jinak bude jejich místo postoupeno jinému uchazeči. (To proto, že si studenti podávají vícero přihlášek a úspěch u zkoušek ještě nemusí znamenat, že na daný obor skutečně nastoupí.)

Pokud se student neozve, přijde mu ještě jedna výzva, aby tak učinil v náhradním termínu. I tato výzva je směřována do vlastních rukou. Ignorování druhé výzvy - ať už z jakéhokoliv důvodů - může znamenat, že fakulta nabídne místo někomu jinému.

Jak se odvolat proti nepřijetí? 
Student, jemuž přijde domů dopis s textem: "Podle paragrafu 50 odst. 2 zákona 111/1998 Sb. o vysokých školách, Vás nepřijímám do akademického roku 2000/2001 ke studiu ...", má ze zákona právo požádat o přezkoumání tohoto rozhodnutí.

Žádost je nutné adresovat tomu, kdo rozhodnutí vydal, nejčastěji tedy děkanovi. A to ve lhůtě třiceti dnů ode dne doručení dopisu. Děkan může žádosti vyhovět a své rozhodnutí změnit, jinak je předá k rozhodnutí rektorovi.

Důležité je v této souvislosti vědět, že každá fakulta má povinnost zveřejnit v dostatečném, nejméně však čtyřměsíčním předstihu podmínky pro přijetí ke studiu a například i rámcový obsah zkoušky a kritéria pro její vyhodnocení. Fakulta může dále stanovit ještě "další podmínky" pro přijetí a ty musí rovněž zveřejnit.

Když se chcete odvolat proti nepřijetí, zjistěte přesně, které podmínky či kritéria jste nesplnili. Zjistěte si také, zda fakulta na podzim skutečně tyto podmínky zveřejnila. Pokud ne, porušila zákon a vy tím můžete v žádosti o přezkoumání rozhodnutí argumentovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz