Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co bude se zprávami Novy?

  0:01aktualizováno  0:01
Podle vládních politiků jsou zprávy Novy nevyvážené. Majitelé televize sice kvůli tomu o licenci zřejmě nepřijdou, důvod ubrat však mají: velké obchody se státem. Zní to zvláštně, když premiér o zpravodajství jedné soukromé televize říká: "Jsem optimista, věřím, že se situace teď změní."

Vladimír Špidla mluví o televizi Nova a jeho vzkaz není těžké rozšifrovat. Vládní koalice doufá, že nejmocnější médium v zemi, jehož večerní zprávy denně sleduje přes tři miliony Čechů, přece jen zmírní svou protivládní rétoriku.

Vláda i majitelé Novy sice shodně popřeli sobotní informaci MF DNES, podle níž už existuje dohoda o "vzájemném neútočení", redakci ji však potvrdily dva zdroje, z toho i jeden ministr vlády. Jisté také je, že spolumajitel Novy, skupina PPF, má pro uklidnění vztahů s vládou dobré důvody.

Dostál: Odvolejte ředitele
Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) v pondělních Hospodářských novinách přiznal, že se již zhruba před čtvrt rokem sešel na obědě se zástupcem spolumajitelů Novy, finanční skupiny PPF (jméno si ministr již nepamatuje), a "varoval" jej před setrváváním Vladimíra Železného v čele televize. "Řekl jsem mu, že jestli někdo ohrožuje licenci Novy, je to Železný," řekl deníku HN Dostál.

Koaličním politikům nevadil jen Železného pořad "Volejte řediteli", v němž Železný napadal své politické i obchodní protivníky. V řadě rozhovorů Dostál i další ministři kritizovali jako zjevně nevyvážené i zpravodajské pořady - Televizní noviny, Sedmičku či Střepiny.

Dostál už pracuje na analýze, která by měla dokázat, že Nova soustavně porušuje zákon - a vysílací rada, kterou koalice ovládá, by pak měla rozhodnout, jestli to stačí na odebrání licence. Jenže tady začíná problém: sebrat licenci je velmi komplikovaný krok.

Například nedávno odvolaná rada sebrala v zimě 2001 licenci k vysílání TV 3, a to kvůli sporům se zahraničním investorem. Ale soud rozhodnutí rady zrušil a licenci vrátil. Navíc je zjevné, že se do takového střetu příliš nechce ani novým radním: "Představa, že rada může hned sebrat Nově licenci, je mylná," říká nový radní Václav Žák, kterého do rady prosazoval sám Dostál.

"Zpočátku bych prosazoval spíš defenzivní pozici. Už proto, že se stále vede mnoho sporů o to, komu Nova vlastně patří. Není jasné, komu bychom tu licenci vlastně odebírali," naráží Žák na fakt, že snad každou změnu majetkových poměrů uvnitř televize dodnes řeší soudy.

PPF nemá jen Novu...
Není-li hrozba odebrání licence tak akutní, proč by měla mít Nova důvod "brzdit"? Odpověď je prostá: skupina PPF má kromě televize Nova ještě řadu dalších zájmů, kvůli nimž má důvod být zadobře s vládou.

PPF například vede soudní spory o třicet procent akcií České pojišťovny, kterou také ovládá. Jejím "protivníkem" je ČSOB, která před třemi lety převzala padlou banku IPB, od níž PPF akcie nakupovala.

V kauze pojišťovny přitom ČSOB konzultuje se státem svůj postup - na špatné obchody IPB se totiž vztahuje státní záruka. V celé složité transakci jde o několik miliard korun a vstřícný přístup státu, například ochota k mimosoudnímu urovnání sporu, by se PPF hodil.

PPF má také zájem o obchody s Českou konsolidační agenturou. Jejím prostřednictvím stát prodává špatné pohledávky za desítky miliard, které v minulosti převzal od velkých bank. PPF se právě teď uchází o balík pohledávek za 62 miliard korun - nabídky uchazečů, kteří by pak mohli dluhy sami vymáhat, se pohybují kolem 1,5 miliardy korun. Být v nemilosti české vlády může být v těchto soutěžích velkým handicapem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz