Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co bude s chráněnými územími?

  12:56aktualizováno  12:56
Znojmo - Bývalé obecní lesy, které se dnes rozkládají na územích českých národních parků, se pravděpodobně již letos začnou vracet původním majitelům. Tedy obcím a městům. Stejná situace je i v Národním parku Podyjí. Na vrácení svých bývalých lesů netrpělivě čeká několik obcí v okolí chráněného území včetně města Znojma. Ochranáři však před tímto krokem varují. Podle nich bude totiž vrácení lesů znamenat těžší kontrolu státem chráněného území, v horším případě jeho devastaci.
podyjí

podyjí - Mapa Národního parku Podyjí | foto: MAPA: T MAPY - JIŘÍ STRNAD

"Vrácení pozemků by mělo zásadní vliv na ochranářskou práci v lokalitě národního parku. Dosud totiž správa parku pečovala o všechny chráněné lesy velmi specifickým způsobem. Tím, že se celistvé území parku rozdrobí mezi řadu vlastníků, tak se možnost ovlivnění přímého hospodaření s pozemky výrazně omezí. Subjekty, které dostanou lesy zpět, totiž budou mít přirozeně jiné zájmy, než ochranu přírody," sdělil ředitel správy podyjského parku Tomáš Rothröckl.

Za současný stav může loňská novela zákona z roku devadesát jedna o přechodu majetku České republiky do vlastnictví obcí. Nejedná se o zanedbatelná území. V případě Národního parku Podyjí jde o jedenáct set hektarů lesů, tedy dvacet procent tohoto území. Nejvíc ze všech tuzemských parků. Celostátní průměr se pohybuje kolem osmi procent.

První pozemky se začnou vracet ve chvíli, kdy obce předloží všechny potřebné dokumenty s doloženým vlastnictvím nemovitostí. "Očekávat to můžeme již v letos. Nejdále jsou jednání s městem Znojmem, kterému jde o téměř sedm set hektarů lesů," doplnil Rothröckl. "Z hlediska ochrany přírody by bylo lepší nekouskovat chráněné území mezi řadu vlastníků, ale vrátit obcím srovnatelné státní lesy mimo území parku. Druhou možností je kompenzace formou jiné zemědělské půdy nebo dokonce finanční vypořádání. Obce by získaly možnost na takovém území normálně hospodařit bez omezení, jaká platí v národních parcích."

Co říkají starostové
O bývalé obecní lesy se hodlají přihlásit všechny vesnice z okolí parku i město Znojmo. Na případné využití vrácených pozemků má každá obec vlastní názor. "Ideální by pro nás bylo, kdyby nám pozemky vrátily a my bychom je pak národnímu parku pronajímaly," sdělil Libor Jurka, starosta Mašovic, kterým jde o sedmdesát hektarů bývalých obecních lesů.

Jiný návrh mají v Lesné, které dříve patřilo pět hektarů okolních lesů. "Nejlepší by bylo, kdyby nám místo toho dali finanční kompenzaci, nebo srovnatelný les někde jinde. S tím na území národního parku stejně nemůžeme pořádně hospodařit," řekl starosta Lesné Jiří Železný.

Další variantu mají připravenou v Havraníkách. " Chtěli bychom, aby nám to park vrátil jako honitbu. Těžit tam stejně nemůžeme a z lovu zvěře by byly alespoň nějaké peníze do obecní pokladny. Správa parku by stanovila konkrétní kritéria a dohlížela by na jejich plnění. To samozřejmě neodmítáme. Proč by z toho měl těžit jen národní park, když pozemky byly dříve naše," uvedl starosta Alois Sova.

Na největší část pomyslného koláče se může těšit město Znojmo. "Osmdesát hektarů byl historický obecní majetek, zbytek byl příděl po řádu křížovníků s červenou hvězdou. Když o to můžeme požádat, byla by škoda toho nevyužít," potvrdila tisková mluvčí znojemské radnice Anna Maixnerová. Vedení radnice chce zpočátku lesy užívat v režimu povoleném správou národního parku. "O dalších možnostech ale budeme chtít jednat," dodala Maixnerová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz