Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČNB pod tlakem

  0:01aktualizováno  0:01
Proč vlastně pozvali poslanci guvernéra Zdeňka Tůmu do sněmovny, aby odpovídal na jejich ostré otázky (mnohdy spíše výlevy) kvůli Union bance? Vždyť starost o dozor nad bankami není přece v kompetenci sněmovny.

Bankovní dohled - jako dozorující úřad nad bankami (tedy v jistém slova smyslu výkon státní správy) - je přece součástí centrální banky a ta má být na politice nezávislá.

Jenže o to právě jde. Politici si v nejrůznějších průzkumech veřejného mínění již dávno přečetli, že každá patálie s nějakou bankou ulpívá především na nich.

Lidé to vidí tak, že ve státě je nepořádek a může za to vláda, případně parlament. To, že existuje nějaká nezávislá centrální banka, je prostě pod jejich rozlišovací schopnosti.

Proto se poslanci chtějí viditelně bránit a dát bombasticky najevo, jak jim záleží na osudu nebohých vkladatelů, kteří jsou také voliči. Centrální banka se tak dostává pod silný politický tlak, a to není dobré především kvůli měnové politice.

Ve světě existují dva základní modely: buď má centrální banka na starosti bankovní dohled, nebo je tento dozor od měnové politiky oddělen a je normální součástí jiného pilíře státní správy, třeba jako naše Komise pro cenné papíry.

Pro naše podmínky by byl vhodnější druhý model, jenomže politici jsou a byli rádi, že nemají za bankovní dohled odpovědnost.

Pak je tu ještě jiná vazba. Tak například ODS vždy využije parlamentní půdu k ostrým útokům na regulátora. Trvá to již delší dobu. Začalo to Agrobankou a Českou bankou přes IPB po dnešní případ Unionky. Důvodem jsou vazby ODS na nejrůznější lidi z bankovnictví.

ČNB to má v jednom ohledu těžké i snadné zároveň: o detailech "dosud živého" správního řízení vůči určitému subjektu nesmí ani před poslanci nic říkat. Nemůže se tedy hájit, ale ani není povinna (zatím) nic vysvětlovat. Musí však bránit svoji nezávislost.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz