Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČNB: Komerční banka vědomě porušila zákon

  7:53aktualizováno  7:53
Česká národní banka viní celé bývalé vedení Komerční banky a řadu jejích úředníků, že při poskytování úvěrů rakouské firmě B.C.L. porušovali od roku 1996 zcela vědomě zákon o bankách a také zákon o účetnictví. K tomuto závěru dospěla centrální banka poté, co sama prověřila hospodaření Komerční banky. Výsledky svého zkoumání předala ČNB před několika dny policii, která už kvůli osmimiliardové ztrátě z obchodů s B.C.L. trestně stíhá devět členů bývalého vedení Komerční banky a dvě její úřednice.
Vyšetřovatel případu Oldřich Šulák ve středu potvrdil, že zprávu České národní banky(ČNB) obdržel a že ji zkoumá: "Bude to další podkladový materiál pro trestní řízení." Obviněným hrozí tři až osm let vězení.

Policie, která stíhá bývalé vedení KB za dva trestné činy: porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, zatím neuvažuje o rozšíření stíhání o další trestný čin. Závěry centrální banky jsou však dalším důkazem toho, že vedení Komerční banky je přímo odpovědné za ztrátové obchody s firmou B.C.L.

Pavel Zubek z tiskového odboru ČNB uvedl, že nyní záleží na policii, jak s výsledky kontroly naloží. "Co z toho vyšetřovatelé dovodí, je jejich věc. My jsem jim to předali, protože jsme zjistili, že tam šlo o porušení zákonů," uvedl. O konkrétních závěrech centrální banky odmítl cokoli sdělit. "Závěry dohlídky jsou předmětem bankovního tajemství," dodal.

Ze závěrů hloubkové kontroly, kterou má MF DNES k dispozici, vyplývá, že centrální banka sáhla při svém hodnocení k velmi tvrdým obviněním: "Skutečnost, že představenstvo jako kompetentní orgán banky rozhodlo ve věci B.C.L. bez požadavku na dostatečné zhodnocení možných rizik a že banka prováděla obchody v objemu stovek milionů dolarů s klientem bez stanovených pravidel, znamená, že rozhodlo o provedení obchodu způsobem, který poškozuje zájmy vkladatelů. To je nedostatek v činnosti banky vymezené zákonem o bankách." Podle závěrů centrální banky byla firma B.C.L. zvýhodňovaný klient, u kterého se nezjišťovalo, zda je firma vůbec schopná miliardy korun splácet.

"Představenstvo nevyhodnotilo kreditní riziko klienta," uvádí ČNB. To v podstatě znamená, že Komerční banka půjčovala miliardy korun firmě, o které skoro vůbec nevěděla, jaké jsou její majetkové poměry, hospodářské výsledky a jiné závazky. Podle ČNB dokonce někteří úředníci či vedoucí činitelé KB lhali, nebo zamlčovali některé důležité údaje o firmě B.C.L. "Informace, na jejichž základě představenstvo banky rozhodovalo o schválení obchodu, obsahují zjevně nepravdivé informace," uvedla ČNB.
Jde o to, že Komerční banka celou dobu tvrdila, že má kontrolu nad zbožím, s nímž B.C.L. na základě uvolněných peněz z KB obchodovala, což se ukázalo jako zcela nepravdivé. Měla totiž kontrolu pouze nad dokumenty k obchodům.

"Banka neprováděla nejzákladnější vyhodnocení skladů, ve kterých mělo být zboží uskladněno," tvrdí ČNB. Nakonec se zjistilo, že ve skladech vůbec nic nebylo, protože šlo o fiktivní obchody. Hlavním smyslem operací B.C.L. bylo dostat z KB peníze, a nikoli obchody s obilím či ocelí.

Motivy jednání bankéřů vyšetřuje už čtvrt roku policie. Ekonomická kontrarozvědka nyní shromažďuje podklady k podezření, že bankéři brali v souvislosti s případem B.C.L. úplatky. Nové vedení KB již v úterý oznámilo, že bude požadovat náhradu škody právě i na bývalých členech představenstva.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz