Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ticho čeří jen hřmění projektilů, hlásí z Aleppa posel české pomoci

  12:40aktualizováno  12:40
Pracovníkům české humanitární organizace Člověk v tísni se podařilo proniknout do válkou zdecimovaného syrského Aleppa. Jejich zprávy a fotografie nabízejí obrázek válkou zdecimovaného města. Hory odpadků, nedostatek jídla a absence střechy nad hlavou, tak popisuje válečnou zónu Michal Przedlacki.

Ulice v Aleppu jsou po bojích plné sutin, vraků a trosek. | foto: Michal Przedlacki, Člověk v tísni

V Aleppu zůstává i přes pokračující boje podle odhadů asi sedmdesát procent obyvatel. V nejvíce poškozených čtvrtích, kde se stále bojuje, ale pouze jeden z deseti civilistů přebývá ve svém bytě. "Ostatní se přestěhovali do sklepů, kde s každou další bombou odpadává omítka," uvádí Przedlacki, vedoucí mise organizace Člověk v tísni v Sýrii a Turecku.

Ulice podle něj připomínají měsíční krajinu. "Vyvrácené stromy poničené výbuchy jsou pokryté šedivým prachem, celé bloky domů se proměnily v hromady sutin. Zbytky figurín z výloh zničených obchodů jsou roztroušené po ulicích a zasypané rozbitým sklem," popisuje Przedlacki, který v Aleppu strávil několik dní a nedávno se vrátil do Turecka.

Fotogalerie

Některá místa jsou absolutně opuštěná. Aleppo, kterému se kdysi říkalo "město, které nikdy nespí", je nyní v noci ztichlé.

"V tom tichu zní zvuk projektilů vystřelených z pušek ostřelovačů jako hřmění," líčí Przedlacki. Mnoho míst ve městě se bez elektřiny utopilo v černočerné tmě a osvětlují je pouze občasné výbuchy na obzoru.

"Na místech vzdálených pouze deset minut chůze od bojové linie se lidé snaží žít normálním životem. Stane se to vmžiku. Střela zasáhne budovu. Letoun se zprudka otočí a do sousední čtvrti svrhne několik bomb. Při burácení jeho motorů děti začnou křičet," říká Polák ve službách české organizace. Mnoho dětí podle něj nyní rodiče drží raději doma, aby je ochránili před bombardováním.

Amatérské záběry z ulic Aleppa vydala agentura Reuters

Lidé jsou bez práce a chybí jim jídlo

Obyvatelé Sýrie se musejí potýkat nejen s válkou samotnou. Neutuchající boje zapříčiňují také problémy v dodávkách potravin. Cena chleba například během posledních měsíců čtyřnásobně vzrostla. "Na místech, kde se prodává levněji, stojí lidé ve frontě už od půlnoci," říká Przedlacki.

Člověk v tísni

Člověk v tísni pomáhá obětem války v Sýrii, Jordánsku a Iráku od počátku roku 2012 a zaměřuje se především na zdravotnickou a psychosociální pomoc. Dodávkami léků, zdravotnického materiálu a nemocničního vybavení podporuje téměř dva tisíce lékařů působících ve stovce polních nemocnic. Na jordánsko-syrských hranicích pomáhá ČvT zřídit jednotku první pomoci, jejíž mobilní ambulance umožňuje převážet raněné z příhraničních oblastí. Více informací naleznete na webových stránkách organizace www.clovekvtisni.cz.

Pomoc je možné zasílat na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300 nebo pomocí DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777

Asi každý pátý obyvatel Aleppa je bez práce. Lidé prodávají dokonce i snubní prsteny. "Jsou ochotní prodat všechno, co jim zbylo, skříně, televizi, rádio jen proto, aby si koupili nějaké jídlo," popisuje Przedlacki. Školy jsou zavřené a často jsou terčem útoku. Elektřina a topení funguje jen velmi zřídka. Metr vysoké hory odpadu zaplavují ulice. Není tu nikdo, kdo by jej odvážel.

Lidem schází především jídlo, oblečení, přikrývky, vytopené místo, kde by se ukryli před zimou, a také práce. Zdravotnický systém se zhroutil. Statisíce obyvatel Aleppa mimo centrum města mají nyní k dispozici tři nemocnice. "Až do 21. října, kdy bomby zasáhly zdravotnické zařízení v čtvrti Al Shaar, měli k dispozici čtyři," smutní Przedlacki.

V Sýrii zahynulo už 40 tisíc lidí

Člověk v tísni pomáhá ve dvou čtvrtích Aleppa, kde žije dohromady kolem půl milionu lidí. Česká organizace tvrdí, že v těchto částech města je jedinou zahraniční nevládní organizací. Pomoc tady poskytuje zejména těm nejohroženějším - malým dětem a jejich matkám, kterým rozdává především dětskou výživu a pleny.

Sýrií zmítá občanská válka, do které se země propadla poté, co se režim prezidenta Bašára Asada před 20 měsíci rozhodl protivládní demonstrace utopit v krvi. Od té doby už zahynulo více než 40 tisíc lidí a země se čím dál více noří do krvavé spirály sektářského násilí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz