Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Clintonův mírový plán pro Blízký východ asi propadne

  13:33aktualizováno  13:33
Americký prezident Bill Clinton nastínil v noci na pondělí konečný návrh mírové izraelsko-palestinské dohody. Ačkoli Washington přiznává, že přes horečné úsilí je nepravděpodobné, že by oba znepřátelené tábory dosáhly určitého kompromisu ještě před Clintonovým odchodem z úřadu 20. ledna, americký prezident se stále ještě nevzdává, píše BBC. Podle posledních zpráv palestinská autonomní správa nejnovější Clintonův návrh odmítla, zatímco Izraelci už poněkolikáté zopakovali, že s ním souhlasí. Izraelsko-palestinský konflikt si vyžádal od konce září nejméně 371 mrtvých.
Od vypuknutí palestinského povstání 28. září už přišlo o život 371 lidí: 314 Palestinců, jeden Němec, 13 izraelských Arabů a 43 dalších Izraelců.

Palestinci Clintonův návrh odmítli
"Nemůžeme přijmout Clintonovy návrhy jako základnu pro budoucí jednání nebo dohodu s Izraelem, poněvadž Clinton nadále nebere v úvahu návrhy našeho prezidenta Jásira Arafata a nenabízí našemu lidu obnovu jeho zákonných práv," prohlásil vysoký palestinský vyjednavač Ahmad Kurája.

Další palestinský vyjednávač, Hasan Asfúr, uvedl, že Clinton ve svém úsilí dosáhnout konečné dohody mezi Palestinci a Izraelci selhal i proto, že se tým jeho vyjednávačů nechal ovlivnit izraelskými stanovisky, která Palestinci už předtím odmítali.

Izrael lituje, že Palestinci návrh nepřijali
Izrael vzápětí oznámil, že přijímá Clintonovy návrhy jako východisko k uzavření konečné mírové dohody s Palestinci po 52 letech s většími či menšími přestávkami trvajícího konfliktu. Zároveň vyslovil politování, že Palestinci je odmítli. "Považujeme Clintonovy návrhy za vhodnou základnu k pokračování v jednání (s Palestinci)," prohlásil náměstek izraelského ministra obrany Efraim Sneh.

Izraelský premiér Ehud Barak už předtím přijal Clintonovy návrhy jako východisko pro další jednání s Palestinci.

Co navrhl Bill Clinton?
Prezident Spojených států Bill Clinton v noci na pondělí načrtl svou představu izraelsko-palestinské mírové dohody. Podle jeho návrhu by Palestinci dostali pásmo Gazy a většinu území západního břehu Jordánu výměnou za to, že palestinští uprchlíci se vzdají svého práva na návrat do Izraele. Dále by měla být vytvořena mezinárodní síla v Palestině, která zajistí bezpečnost v hraničním pásmu s Izraelem v údolí řeky Jordán. Palestinci by rovněž získali kontrolu nad arabskými čtvrtěmi v Jeruzalémě.

Clinton v plánu dále uvádí, že Palestinci mají nárok na odškodnění a že Spojené státy budou stát v čele úsilí o získání fondů potřebných pro tyto účely.

Plán také předpokládá blíže nespecifikovaný kompromis ohledně posvátných míst v Jeruzalémě.

Dohoda bude dříve či později uzavřena, věří Clinton
"Věřím, že je to nástin poctivé dohody, která musí být uzavřena," řekl Clinton o své představě izraelsko-palestinského ujednání. "Pro obě strany to bude znamenat, že prožijí opravdovou bolest a budou muset přinést těžké oběti, ale přínosy z dohody na obou stranách převáží. Tvrdá realita je taková, že neexistuje jiná možnost než rozdělit zemi na dva státy pro dva národy. Ať k tomu dojde dnes nebo teprve po dalším krveprolití, stejně k tomu nakonec dojde," dodal.

"Mám před sebou ještě 13 dní v úřadě a udělám vše pro to, aby mnou přednesený návrh posloužil jako základna pro budoucí řešení, ať už přijde kdykoli," prohlásil Clinton, který 20. ledna předá úřad prezidenta svému nástupci Georgi Bushovi.

Nejmenovaný vysoký americký činitel později uvedl, že Clinton se rozhodl vyslat na Blízký východ svého emisara Dennise Rosse. Ten se má v nejbližších hodinách sejít s izraelským premiérem Ehudem Barakem a předákem Palestinců Jásirem Arafatem a snažit se o uzavření dohody, která by zastavila palestinsko-izraelské násilnosti.

Další mrtví
Izraelští vojáci zastřelili v noci na pondělí v pásmu Gazy dvaatřicetiletého Palestince, oznámily palestinské bezpečnostní síly. Podle nich na muže začali střílet izraelští vojáci u židovské kolonie Netzarim jižně od města Gaza. Palestinec prý na místě utrpěl zranění, kterému podlehl po převozu do nemocnice.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz