Hillary Clintonová s dětmi na předměstí Kapského města

Hillary Clintonová s dětmi na předměstí Kapského města | foto: AP

Clintonová v Africe řešila lidská práva i obchod, zůstala ve stínu manžela

  • 1
Návštěvou Kapverd končí šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová svou cestu po subsaharské Africe. Zahraniční média se shodují, že se úspěšně pokusila povzbudit ekonomické vztahy Spojených států s Afrikou, zároveň však nešetřila kritikou na adresu místních zkorumpovaných režimů.

Clintonová při své jedenáctidenní cestě po černém kontinentu zamířila do Keni, Jihoafrické republiky, Angoly, Demokratické republiky Kongo, Nigérie, Libérie a na Kapverdy.

Podle listu The Wall Street Journal Clintonová neměla v Africe lehkou úlohu, protože musela najít křehkou rovnováhu mezi slovy uznání a kritikou, když chtěla zároveň posilovat ekonomické vztahy i volat po reformách v afrických zemích.

Čína na lidská práva neupozorňuje vůbec

Právě kritika afrických lídrů i zkorumpovaných praktik podle analytiků odlišila africkou cestu Clintonové od obdobných pravidelných cest čínského ministra zahraničí Jang Ťie-čch'a po Africe. Právě Peking s Washingtonem soupeří o ekonomický vliv v afrických zemích.

Zatímco Washington si prý alespoň teoreticky klade podmínku posílení boje s korupcí a posilování demokracie, Peking se na tomto poli v podstatě neangažuje.

Hillary Clintonová na předměstí Kapského města

Hillary Clintonová na předměstí Kapského města

Například v keňském hlavním městě Nairobi americká ministryně uvedla, že podnikání a obchod v Africe se nemohou rozvíjet bez paralelního pokroku na poli demokracie, a pohrozila, že američtí investoři se budou vyhýbat zkorumpovaným africkým zemím.

"Skutečný ekonomický pokrok v Africe také záleží na odpovědnosti vlád, které odmítnou korupci, budou prosazovat vládu zákona a lidem budou předkládat výsledky své práce," řekla Clintonová. "Takové země budou pro investory atraktivní," dodala.

Hillary Clintonová s Nelsonem Mandelou

Hillary Clintonová s Nelsonem Mandelou

Americká ministryně také upozornila na důležitost demokratických principů v Keni, v Angole a Nigérii, a to i přesto, že keňský premiér Raila Odinga ještě před návštěvou Clintonové podotkl, že Afrika "nepotřebuje přednášky o demokracii".

V Angole a Nigérii byla Clintonová mírná

Analytici nicméně připomínají, že Clintonová v Angole a Nigérii "kázala" o demokratickém pokroku nepříliš ostrým jazykem, což dávají do souvislosti s tím, že obě země patří k největším producentům ropy v subsaharské Africe.

Hillary Clintonová na setkání se zaměstanci a pacienty konžské kliniky

Hillary Clintonová na setkání se zaměstnanci a pacienty konžské kliniky

Dovoz ze subsaharské Afriky do USA, z něhož přes 90 procent tvoří právě ropa a ropné produkty, totiž stále roste. Loni překročil 86 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). A USA mají zájem na tom, aby tento růst pokračoval.

Také v Jihoafrické republice prý Clintonová milosrdně nezmínila třeba potíže s korupcí, kterým v minulosti čelil prezident Jacob Zuma. Místo toho se zemi snažila povzbudit, co se její role coby vedoucí africké ekonomické a politické síly týče.

Hillary Clintonová s nigerijským prezidentem

Hillary Clintonová s nigerijským prezidentem

Přestože v afrických zemích se podle pozorovatelů setkala cesta Clintonové s relativním úspěchem, dojem z cesty v USA prý poněkud zastínilo srovnání Clintonové s jejím manželem Billem i se současným prezidentem Obamou.

Cestu poznamenal "úlet" Clintonové

V americkém tisku se například nepřestává přetřásat zjevné podráždění první dámy americké diplomacie poté, co se při besedě s konžskými studenty v Kinshase dočkala otázky, co si o jistém zahraničněpolitickém problému myslí její manžel. - více o incidentu si přečtěte zde

Šokovaná ministryně se na tazatele obořila, že ministryní je ona a nikoliv Bill Clinton, a proto prý může hovořit jen o svých vlastních názorech. Kuriózní na celé věci bylo to, že africký vysokoškolák chtěl ve skutečnosti znát názor Baracka Obamy.

Pozorovatelé upozorňují na to, že Clintonová se může skutečně cítit jak ve stínu svého manžela, tak ve stínu Obamy, který aktivně působí na světové politické scéně a mnoho dlouhodobých zahraničněpolitických problémů svěřuje do péče konkrétních emisarů a nikoli šéfce diplomacie. Obama je navíc nedeklarovanou ikonou černého kontinentu, protože se jeho otec narodil v Keni. - přečtěte si Clintonová zůstává v Obamově stínu, dostává jen malé role

Clintonová prý v Africe možná nezazářila tak výrazně, jak mohla a chtěla, právě proto, že její manžel v Severní Koreji ve stejné době za velkého zájmu médií vyjednal svobodu pro dvě americké novinářky zadržované za údajně ilegální vstup do Severní Koreje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue