Obchod Hillary v centru kosovské Prištiny. (13. 10. 2010) | foto: Profimedia.cz

Clintonová má stoupence i na Balkáně, v Kosovu po ní pojmenovali butik

  • 32
Prezidentskými volbami v USA žijí i obyvatelé Kosova. V Bílém domě chtějí jedině Hillary Clintonovou. „Vím, že manželka Billa Clintona byla vždycky pro Kosovo. Zachránili nás a my na to nikdy nezapomeneme,“ říkají místní. V balkánském státě jsou stále živé vzpomínky na válku, ve které se Spojené státy významně angažovaly.

Americká demokratická kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová se může pochlubit něčím, co ostatní kandidáti nemají - početnou skupinou fanoušků na Balkáně. Obyvatelé Prištiny se svými sympatiemi k rodině Clintonových netají.

Jeden z tamních obchodů s oblečením dokonce nese název Hillary. „Chtěli jsme v našem podnikání uctít rodinu Clintonových,“ řekla reportérům agentury AFP majitelka obchodu Elda Morina-Ymeragová. Obchod založil její otec v roce 2002. „Chtěl jí a celé Americe poděkovat za všechno, co pro nás udělali,“ cituje majitele obchodu web al-Džazíra. Firma si získala širokou klientelu a dnes už má dvě pobočky.

„Není jen někým, kdo se svou rodinou enormně pomohl Kosovu. Má také jedinečný vkus. Proto jsme se rozhodli její styl propagovat tady v Kosovu a nabízíme oblečení, které vypadá úplně stejně jako to, které nosí Hillary,“ vysvětluje hrdá majitelka obchodu.

Stěny butiku zdobí snímky Clintonové, která obchod dokonce v roce 2010 osobně navštívila a přinesla mu tak nečekanou popularitu. „Každý přišel, aby se zeptal, o čem jsem se s Hillary bavila. Ta zvědavost je tu pořád, a to i po všech těch letech,“ popisuje Ymeragová.

V obchodu se prodávají hlavně kalhotové kostýmy, ve kterých si bývalá první dáma libuje. „Pokud může vést celou kampaň v outfitu jednoho stylu, proč bych tak nemohla své podnikání vést já,“ uvedla 46letá finanční poradkyně Miradije Slihuová, která si z obchodu odnesla kalhotový kostým v červené barvě.

Válečný odkaz Billa Clintona

Nejde však jen o oblečení. Láska k rodině Clintonových je v Prištině vidět na každém rohu. Obchod Hillary leží na třídě Billa Clintona, která vede k soše bývalého prezidenta USA v nadživotní velikosti.

Bývalý americký prezident si kosovské Albánce získal během jejich bojů za nezávislost v 90. letech minulého století. Když se situace v roce 1999 vyostřila, vyjádřil Clinton kosovským Albáncům svou podporu. V březnu stejného roku americké letouny v rámci operace NATO bombardovaly srbské cíle.

„Chráníme tisíce nevinných lidí v Kosovu ohrožených ofenzivou. Jednáme, abychom zabránili větší válce,“ obhajoval tehdy Clinton vojenskou akci. Údery měly směřovat na srbské vojenské cíle, ale zahynulo při nich i na pět set civilistů.

Dáma s kůží nosorožce, v boji o Bílý dům těží ze svých jizev

Profil prezidentské kandidátky Hillary Clintonové

Po 78 dnech bombardování, které probíhalo bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN, se srbské jednotky z Kosova stáhly a oblast získala v rámci Srbska částečnou autonomii. „Bill Clinton byl první, kdo podpořil potřebu změny v Kosovu a potřebu zbavit se srbských zákonů omezujících Albánce,“ tvrdí Ymeragová.

Stejně smýšlí mnoho dalších. „Vím, že manželka Billa Clintona byla vždycky pro Kosovo. Zachránili nás a my na to nikdy nezapomeneme,“ míní 76letá důchodkyně Dula Jashariová, která dříve pracovala jako policistka.

Stát mezi Srbskem a Albánií vyhlásil v roce 2008 nezávislost a Clinton tomuto kroku vyjádřil podporu. Když později jeho manželka převzala úřad ministryně zahraničí, odmítala jakékoliv debaty o znovuotevření otázky hranic Kosova. „Hranice nezávislého suverénního Kosova jsou jasné a dané. To není otázka pro diskuzi,“ cituje tehdejší slova Clintonové web The New York Times. Existenci Kosova přitom stále neuznává Rusko nebo Čína, ale i několik evropských států.

Ženská práva v Kosovu

Osmašedesátiletá Clintonová je v Kosovu pro mnohé dívky vzorem. „Všechny ženy v Kosovu by si ji měly vzít za příklad. Je to žena se spoustou energie, která je kompetentní dělat svou práci,“ říká 22letá studentka Mimoza Nishoriová.

Pokud by někdejší ministryně zahraničí v listopadu vyhrála, stala by se první americkou prezidentkou. V Kosovu si ženskou hlavu státu zvolili už před pěti lety. Mandát Atifete Jahjagové skončil letos v dubnu, kdy její místo zaujal Hashim Thaçi, bývalý vůdce nechvalně proslulé Kosovské osvobozenecké armády.

Situace žen v převážně muslimském Kosovu však zdaleka není až tak pozitivní. Podle průzkumu z roku 2014 má jen něco přes 21 procent žen v produktivním věku práci. Zaměstnaných mužů ve stejné věkové kategorii je přitom téměř trojnásobně víc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video