Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

New York dýchal pro Hillary. Trumpovi zavolala, lidem se neukázala

  8:43aktualizováno  10:54
New York (od zpravodajky iDNES.cz) - Hillary Clintonová v telefonátu pogratulovala Donaldu Trumpovi k vítězství v prezidentské volbě a uznala porážku. Předtím nechala rozpustit shromáždění svých příznivců v Javits Centru, které bylo optimisticky připraveno slavit, stejně jako převážně demokratický New York.

K centru vzdálenému jen několik bloků od Times Square přišly tisíce a možná i desetitisíce lidí, jen aby viděly vzestup své hrdinky.

S každým dalším vítězstvím Donalda Trumpa se však vysněný večer měnil. Lidé čekali dlouho do noci, nakonec však předstoupil John Podesta, šéf volebního štábu, s prohlášením, že Hillary Clintonová se před příznivci neukáže, protože zatím nemá komentář.

„Hillary vykonala skvělou práci a ještě neskončila,“ podotkl Podesta. Podle CNN Clintonová promluví k voličům ještě během středy, ale svá slova si chce důkladně promyslet. Její poradkyně slíbila „zdvořilý proslov k uzdravení národa“.

Svým příznivcům Clintonová rychle poslala jen děkovný vzkaz na Twitteru: „Ať se stane cokoli, děkuji vám za vše“.

09.listopadu 2016 v 02:55, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 08:44

This team has so much to be proud of. Whatever happens tonight, thank you for everything. https://t.co/x13iWOzILL

V newyorském babím létu lidé o volbách diskutovali už u ranní kávy a vzrušené debatě se neubránili ani vojáci hlídající ve stanici Grand Central Terminal.

„Jsem jak na trní. Za tři minuty to tady zavřu a běžím volit,“ říkal natěšeně trafikant na rohu 42. ulice a 3. Avenue v úterý kolem osmé ráno.

Volební místnosti po celém městě byly narvané k prasknutí. „Žiji tady třicet let a takovou frontu nepamatuji,“ nechal se dopoledne slyšet důchodce Neill u volební místnosti na Manhattanu nedaleko památníku obětí 11. září.

K čemu byla kontroverzní kampaň

Když Neill brzy ráno přišel, táhla se fronta z volební místnosti ven až za roh. A ve chvíli, kdy jsme spolu mluvili, nebyla fronta menší. Nikdo si nestěžoval. Demokratická volba je Američanům tady svatá. I přes zřejmě nejdrsnější předvolební kampaň v historii amerických voleb stáli Trumpovi příznivci bez poznámek vedle lidí s obrázkem bývalé první dámy na prsou.

„Pokud byla kontroverzní kampaň alespoň k něčemu dobrá, tak k tomu, že přilákala lidi. Tohle je totiž ta pravá demokracie a alespoň se ukáže názor populace,“ komentoval situaci u volební místnosti ve Fulton Street 33letý Zack Blodgett.

Později v podobném duchu hovořila zpěvačka Katy Perry na shromáždění u Javits Center. „Moji rodiče dnes volili Donalda Trumpa,“ prozradila popová hvězda. Dav odpověděl nesouhlasným bučením. „Volili Trumpa a přesto společně povečeříme na Den díkůvzdání,“ dodala.

Zpěvačka ve svém projevu zmínila jednotu Američanů nehledě na rozdíly. Publikum jí v závěru aplaudovalo. V tu chvíli totiž vyhlašovali některé výsledky a lidé v baště demokratů si nepřipouštěli jiný výsledek než Hillary Clintonovou v Bílém domě.

Nastoupil neklid. Tak to prostě být nemělo

Postupně však přicházel neklid - okousané nehty, ocumlané tkaničky od kapuce i křečovité držení za ruce. „Netuším, co budu dělat, jestli vyhraje. Asi budu čtyři roky hibernovat někde v chatě v lesích,“ zoufala si 53letá zpěvačka Linda, ověšená hned několika plackami s nápisy podporujícími bývalou první dámu.

Nebyla jediná. Sem tam někdo zakřičel „I’m with her“ (Jsem s ní), heslo kampaně. Několikrát dav také skandoval křestní jméno Hillary.

Prezidentské volby v USA

Jak na červené republikánské straně volebních vah přiskakovala další a další čísla, lidé se stále více upínali k šedým polím na mapě, označujícím státy, o něž se ještě bojovalo. „Vlastně žádné výsledky ani nemáme, což je to, čeho se teď držím,“ říkala 26letá Newyorčanka Julia. Sotva odtrhla oči od obří obrazovky, jakoby se snažila pohledem vymámit z vysílání optimistické výsledky.

Studentka Ally Martinová z mítinku utíkala. Zůstala by, ale musí druhý den brzy do práce. Nečekala, že se to takhle protáhne. „Jsem vážně naštvaná, že je to takhle těsné. Tak to prostě být nemělo,“ říkala rozčileně obyvatelka Queensu s českými kořeny. Cestou na metro zastavila pár lidí, u kterých vidí, že drží telefon. Zjišťovala, jestli za posledních pár minut nehlásili další výsledky. „Vybil se mi telefon. To je úplně příšerné. Děje se to všechno a já nevím nic,“ vysvětlovala.

Od mladíka nedaleko Times Square se Ally dozvěděla, že magnát získal Floridu, jeden z klíčových států. Vedl, už když od Javits Centra odcházela, takže ji výsledek nepřekvapil. „Teď záleží, jak dopadne Michigan. Může ztratit Floridu a vyhrát volby,“ kombinovala mladá studentka politologie.

Ten chlap snad vážně vyhraje!

Pro převážně demokratický New York bylo Trumpovo vedení studenou sprchou. Nová čísla zářící vedle obličeje Donalda Trumpa na Times Square optimismus nepřidala a na známém náměstí panovala skleslá nálada. „Ten chlap snad vážně vyhraje. Nemůžu tomu uvěřit,“ říkal mladík opřený o hrazení a v obličeji se mu zračilo nepochopení. Pocit, který s ním většina ulice sdílela, snad kromě hrstky Trumpových fanoušků, kteří si vítězně plácali.

Když se čísla zasekla na výsledku 215 volitelů pro Clintonovou a 244 pro Trumpa, hodně lidí náměstí opouštělo a mířilo domů. Zpravodajská média se začínala shodovat, že Trump má vítězství v kapse.

V New Yorku bylo dlouho po půlnoci a ve stanici metra i na tu dobu vládlo překvapivé ticho. Většina lidí držela telefon v ruce a v pravidelných intervalech přejížděla po obrazovce dolů ve snaze aktualizovat obsah. Mohli natrefit na první komentář listu The New York Times, který otevřeně podporoval Clintonovou. Utápěl se v zoufalství. „Povýšení nezodpovědného a nevzdělaného muže, jemuž radí špatní lidé, na vůdce národa je velmi špatná zpráva. Je zvlášť špatná vzhledem ke křehkému stavu světa,“ konstatoval list.

Americké prezidentské volby 2016


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Najdete na iDNES.cz