Clinton promluvil v ruském parlamentu

- V dolní komoře ruského parlamentu, v Dumě, dnes dopoledne poprvé promluvil americký prezident Bill Clinton a stal se tak zároveň prvním západním politickým lídrem, kterému se dostalo této příležitosti. Bill Clinton se znovu pokusil ujistit ruský parlament o důležitosti demokracie a volného trhu a samozřejmě o důležitosti Ruska ve světě.
Hlavní body projevu amerického prezidenta Billa Clintona:
  • Rusko prožívá důležitou změnu, zavádí v demokratický systém a volný obchod.
  • Spojené státy chtějí silné Rusko.
  • Ekonomické reformy začnou vylepšovat úroveň ruských občanů.
  • Spojené státy podpoří Rusko při začlenění do Světové obchodní organizace (WTO).
  • Dohodli jsme se na rusko-americké vojenské spolupráci a na vytvoření společného monitorovacího střediska včasné výstrahy.
  • Spojené státy a Rusko by mohly spolupracovat v oblasti životního prostředí, na výzkumu léčení a prevence nemocí a dalších celosvětových problémů.
  • Uznal právo Ruska na územní celistvost, ale prohlásil, že jako přítel" nemůže souhlasit se zabíjením civilistů v Čečensku.
  • Obhajoval intervenci NATO v Kosovu a prohlásil, že hlavním cílem NATO je mír.

Opět se snažil přesvědčit Moskvu, že se nemusí obávat nového protiraketového obraného systému, jenž Spojené státy chtějí vybudovat. Učinil tak den poté, co se v tomto snažil utvrdit ruského prezidenta Vladimira Putina.

Čtyřicetipětiminutový projev americké hlavy státu neobsahoval žádné mimořádné návrhy, přesto dal prezident jasně najevo, že si přeje demokratické a ekonomicky silné Rusko. Clinton neopomněl promluvit o válce v Kosovu a Čečensku. "Cožpak se dá vyhrát válka, která má za tolik civilních obětí a která nebere v úvahu politické řešení?" položil řečnickou otázku.

Hlavními body projevu amerického prezidenta byly otázka vzájemného partnerství, společné odvracení bezpečnostních hrozeb, mezi něž zařadil především terorismus a organizovaný zločin. Ocenil úmluvy, na kterých se den předem dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a vyslovil se pro snížení jaderných arzenálů obou zemí.

Na druhé straně Moskvě přislíbil podpořit její žádost o začlenění do Světové obchodní organizace (WTO). Mimo jiné Clinton uvedl, že považuje rozvoj Ruska za směrodatný pro situaci na planetě v 21. století. Podle jeho slov budou rysy příštího století z velké části záviset "na úspěchu ruského lidu při výstavbě moderního demokratického státu".

Projev Clinton ukončil neobratným prohlášením: "Všechny vás rádi uvidíme, všechny vás očekáváme". Ruští poslanci tuto výzvu k návštěvě USA zřejmě příliš neuvítali, neboť se těmto slovům spíše pošklebovali. Potlesku bez ovací se mu nakonec dostalo.

Nejvíce roztrpčen byl místopředseda dumy Žirinovskij. "Lidé dostali za úkol tleskat. Proč to dělali? Clinton si snad bude myslet, že poslanci jej přijali vřele. To ale není pravda," řekl politik známý svým protiamerickým postojem. Předseda dolní komory parlamentu, komunista Gennadij Selezňov nicméně prezidenta Spojených států přivítal jako "významného hosta".

Clinton svou třídenní pracovní návštěvu Ruska ukončil setkáním se starým přítelem a bývalým prezidentem Borisem Jelcinem, kterého navštívil na jeho venkovské rezidenci Gorki-9. Odpoledne pak Clinton odletěl do Kyjeva, který byl jeho poslední zastávkou v Evropě. Jednal tu i o uzavření Černobylu - více ZDE.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video