Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: PRT Lógar

Členy elitního komanda vojenské policie čeká kvůli podvodům soud

  • 45
Třináct členů bývalého elitního komanda vojenské policie SOG půjde před soud. Bývalí vojáci jsou podezřelí z pojistných podvodů, porušení služebního postupu či pochybného nákupu výzbroje. Speciální útvar byl zrušený před dvěma lety.

Úderná jednotka vojenské policie SOG vznikla v roce 2000 s velkou slávou a po devíti letech byla kvůli fatálním selháním v Afghánistánu s velkou ostudou rozpuštěna. Jednotka nechvalně proslula mimo jiné tím, že nechala spojence v nejprudších bojích na holičkách.

Nyní jde první skupina někdejších elitních vojáků k soudu a další je budou podle všeho brzo následovat. Bývalí vojáci tam stanou pro podezření z pojistných podvodů, porušení služebního postupu či kvůli pletichám při nákupu výzbroje pro úderné komando vojenské policie.

Co je SOG

Vysoce specializovanou jednotku Special Operation Group založil bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Měla chránit muniční sklady. SOG se pak začal chaoticky připravovat k zahraničním akcím. Od počátku pro něj neexistovala žádná omezení: zejména v nákupu zbraní a vybavení, které – jak se ukázalo – ani nepotřeboval. Jednotka si pořídila podvodní skútr, předraženou navigaci na čtyřkolky či výzvědnou helikoptéru řízenou rádiem. Nasazení SOG v Afghánistánu vyústilo ve skandál, když někteří vojáci vyráželi v noci na soukromé odstřelovací akce.

Prvním varováním, že v elitní jednotce SOG se při nákupu výzbroje zřejmě podvádělo, byla pro nového velitele vojenské policie Vladimíra Ložka nabídka pracovníka firmy, která policistům upravovala terénní vozy k převozu služebních psů. "Byl jsem se na úpravy podívat a ten chlapík mi najednou řekl, že jeho firma mi může zprostředkovat velmi výhodnou koupi nového osobního auta. Odmítl jsem s výstrahou, aby něco podobného raději už nikdy nezkoušel."

Druhé varování, že se v SOG odehrávají podivné obchody, nedalo na sebe dlouho čekat. Nákupčí předložili Ložkovi k podepsání údajně již téměř dohodnutý mnohamilionový kontrakt na koupi stanů. Kvůli "náhlé operační potřebě" blížícího se spojeneckého cvičení nebyl prý čas vyhlašovat veřejnou soutěž, která by nákup stanů o měsíce zbrzdila.

A ještě neotrkaný generál předložené papíry bezelstně podepsal. Když se později na manévrech po speciálních stanech sháněl, žádné tam nebyly. "Nákupčí mi řekli, že budou dodány až za několik měsíců. To už jsem na nic nečekal a okamžitě se obrátil na státní zastupitelství kvůli podezření z podvodů," říká Ložek.

Výmluva na okamžitý nákup bez soutěže byla podle všeho jen trikem, aby stany dodala předem vytipovaná firma, která se pak vojenským obchodníkům za dohozený kšeft mohla patřičně odměnit. Soutěž by téměř jistě srazila cenu zboží, a to nebylo žádoucí.

Inspekce vyšetřuje i šéfa vojenské policie

Paradox je, že ačkoliv Ložek na podezřelý obchod upozornil státního zástupce, vyšetřuje dnes jeho samého inspekce ministra obrany, protože generál tentýž obchod – nic zlého netuše – schválil.

Vyšetřovatele ohromil i jiný obchod: nákupčí SOG pořídili potápěčský přístroj, který má uzavřený okruh, takže na sebe potápěč neupozorňuje unikajícími bublinami. Jeho cena se šplhá k půl milionu korun a jde o speciální materiál určený velmi úzkému okruhu potápěčů – například těm, kteří se zapojují do protiteroristických akcí.

Potíž je v tom, že zmíněný potápěčský přístroj – alespoň podle evidence – nákupčí zaplatili, ve skladech však není k dohledání. "Prostě tu není. Šokovalo mě to," říká Vladimír Ložek. Bez komentáře nechává otázku, zda si jej vyhození policisté odnesli s sebou a nepotápějí se s ním o dovolené třeba v Chorvatsku.

Reportér MF DNES kontaktoval bývalého velitele SOG Petra Krčmáře či rovněž bývalého šéfa oddělení Lumíra Němce (patří k obviněným). "Vyřídím vzkaz, možná se vám ozve," řekl mluvčí Němcovy firmy SOG Defence Miroslav Budínský. Do uzávěrky listu se neozvali Krčmář ani Němec. K pondělí bylo zatím obviněno třináct bývalých vojáků SOG.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video