Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici ČSSD už se těší na odměny. Za funkce v krajské společnosti

  14:43aktualizováno  14:43
Vláda ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji znovu dráždí veřejnost. Odkývala vysoké odměny pro kolegy - politiky ze sociální demokracie, kteří jako členové představenstva řídí krajskou firmu Údržba silnic. Za loňské druhé pololetí si údajně zaslouží bonusy kolem 55 až 70 tisíc korun.
Členové představenstva společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje dostanou desetitisícové odměny.

Členové představenstva společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje dostanou desetitisícové odměny. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Představenstvo firmy složené výhradně z politiků v čele s bývalým poslancem parlamentu Jaroslavem Fialou si podle pravidel mohlo říct navíc až o 20 procent vypočítaných z platů za loňský druhý půlrok. Přesně o tolik požádalo a tolik mu krajská vláda jako akcionář firmy i odhlasovala.

Vedení kraje nevidí na odměnách nic divného. Údržba silnic Karlovarského kraje zaměstnává 228 lidí a loni zaznamenala hospodářský výsledek plus dva miliony korun. To k vyplacení prémií stačilo. "Firma dosáhla zisku, odměny jsou za správné řízení," zdůvodnil náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil.

Odměny pro členy představenstva

za 2. pololetí 2012

Jaroslav Fiala - 70 800 Kč (bývalý poslanec ČSSD, člen krajského vedení ČSSD)
Michal Riško - 69 600 Kč (předseda vlivné ČSSD ve Staré Roli, člen krajského vedení strany)
Václav Mleziva - 55 600 Kč (místostarosta Plesné, krajský zastupitel za ČSSD, člen krajského vedení strany)
Tomáš Svoboda - 14 900 Kč (starosta Kynšperka, krajský zastupitel za ČSSD, člen krajského vedení strany)

za 1. pololetí 2012

Jaroslav Fiala - 70 800 Kč
Michal Riško - 69 600 Kč
Václav Mleziva - 67 200 Kč
Tomáš Svoboda - 18 000 Kč

Měsíční plat členů představenstva v roce 2012

Fiala - 59 tisíc Kč
Riško - 58 tisíc Kč
Mleziva 56 tisíc Kč
Svoboda 15 tisíc Kč

(Zdroj: Krajský úřad Karlovarského kraje)

Opoziční zastupitel za TOP 09 Petr Zahradníček s ironií v hlase poznamenal, že vedení kraje musí být se skvělou prací představenstva velmi spokojeno. "Rozdávat maximální odměny v době, kdy se snažíme o rozpočtovou odpovědnost, mi připadá na hraně," dodal už vážně.

Přilepšili také ředitelům škol

Hejtman Josef Novotný připomněl, že krajští radní podobně finančně přilepšili i ředitelům škol. A to částkami od 20 do 44 tisíc. "Máme asi 50 příspěvkových organizací nebo akciových společností. U všech kromě nemocnice vychází hospodaření kladně nebo s nulou. Kladu si otázku, jestli všichni ředitelé nemocnice byli neschopní, nebo stát na péči dává málo peněz," uvedl Novotný.

Rozdíl je v tom, že Údržbu silnic řídí politici. Kdyby neměli ty správné stranické knížky, sotva by se do vedení společnosti dostali. Firma vlastněná Karlovarským krajem vydělává hlavně na zimní a letní údržbě silnic, kterou servisně zajišťuje. Provozuje také autoservis a apartmány Cestář na Božím Daru.

"Funkci v Údržbě silnic nevnímám jako politickou. Já tu pracuju. Akcionář od nás chce výsledky a ty jsou dobré," odmítl už dříve místopředseda představenstva Michal Riško spojitost mezi ČSSD a krajskou firmou. Vede vlivnou buňku ČSSD v Karlových Varech, loni kandidoval za sociální demokracii do krajského zastupitelstva a uspěl. Vzápětí se mandátu vzdal, aby mohl v Údržbě silnic zůstat. Jinak by se dostal do střetu zájmů.

Opozice kvůli odměnám skřípe zuby

Některým opozičním zastupitelům rozdělování lukrativních postů v krajských firmách vadí. "Nechápu, proč si bývalý poslanec parlamentu Fiala nehledal normální zaměstnání a dostal funkci přes politické pole své rodné strany. Ti, co nemají v politice přátele a jsou třeba schopnější, se na takové místo nedostanou," kritizuje Jan Horník (TOP 09 a STAN).

Václav Mleziva a Tomáš Svoboda dostali odměny v Údržbě silnic naposledy. Loni v listopadu ve firmě skončili. Představenstvo už je jen tříčlenné a tvoří ho Jaroslav Fiala, Michal Riško (oba ČSSD) a nově dosazení Ivan Šmat (KSČM).

Jistou pochybnost ale krajská vláda o systému odměn pro lidi z Údržby silnic má. I proto pravidla k prémiím tento týden mírně pozměnila. Hodnocení už není jen subjektivní. Firma musí dosáhnout ročního zisku aspoň 2 miliony korun, aby si představenstvo 20 procent k platu zasloužilo. Nad dvoumilionovou hranici se ale společnost v posledních dvou letech vždy aspoň těsně přehoupla.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz